settings icon
share icon
Kérdés

A Biblia mit mond a kísértésről?

Válasz


A Szentírásnak sok mondanivalója van a kísértésről, amely voltaképp nem más, mint az Isten elleni bűn(ök)re való csábítás. Nem Isten kísért meg minket, hiszen Ő abszolút jóságánál fogva nem cselekedhet semmi rosszat, továbbá Neki nem az az akarata, hogy bárki is vétkezzen (Jakab 1:13; 1János 2:16). Annak érdekében viszont, hogy (szellemileg) növekedjünk, Isten időnként megengedheti, hogy próba érjen minket és megkísértessünk (Jakab 1:3). A kísértés mindig a saját bűnös vágyainkból táplálkozik (Jakab 1:14), és a Sátán viszi azt véghez, aki a romlásunkra törekszik (1Mózes 3:1-4; 1Péter 5:8). Mivel az emberek bűnös, bukott természete Ádámtól örökölt, a kísértés elkerülhetetlen része az e világban való létünknek.

A Bibliában számos példát látunk arra, hogy egyesek megkísértettek:

- Ádám és Éva. Isten konkrétan megmondta Ádámnak és Évának, hogy ne egyenek a jó és a rossz tudásának fájáról (1Mózes 2:16-17). Évát viszont megkísértette a kígyó, aki kétségbe vonta Isten utasításainak helyességét. Ellentmondva Isten intő figyelmeztetésének azt hazudta az asszonynak, hogy ha eszik a gyümölcsből, akkor "olyanok lésztek, mint az Isten" - utalva ezzel férjére is (1Mózes 3:1-5). Éva bedőlt a hazugságnak, és máris önnön vágyai vették át az irányítást, amikor látta, hogy a gyümölcs "kedves a szemnek" (6. igevers). Az Úr parancsa ellenére Éva tehát szakított magának a tiltott gyümölcsből, és adott belőle Ádámnak is, aki szintén evett belőle.

- József. Miközben az egyiptomi Potifár házában szolgált, József Potifár feleségének szűnni nem akaró ármánykodása miatt a házasságtörés kísértésének volt kitéve (1Mózes 39:6-7). A házasságtörésre való lehetősége, valamint az abban készségesen részt venni kívánó partner is akadt (Potifár felesége személyében), a kísértés pedig "mindennap" jelen volt (10. igevers). Ahelyett viszont, hogy József engedett volna a kísértésnek, futva menekült a helyzet elől (12. igevers).

- Dávid. Miközben az emberei háborúban voltak, Dávid király otthona biztonságában, palotája tetejéről meglátott egy gyönyörű nőt fürdeni, név szerint Betsabét, mire elragadta a kísértés, hogy kielégítse vele testi vágyát (2Sámuel 11:1-4). Dávid engedett a kísértésnek, házasságtörő aktusuk következményeként Betsabé pedig várandós lett. Dávid ennek nyomán megölette az asszony férjét, hogy így próbálja meg eltussolni saját bűnét (2Sámuel 11:5, 16-17).

- Péter. Bár Péter apostol Krisztusnak való, halálmegvető hűségével kérkedett, engedvén testi élete megtartása kísértésnek letagadta, hogy ismeri Jézust (Máté 26:69-75). Péter szívében az emberektől való félelem tehát felülkerekedett az istenfélelmen. Jézus már korábban figyelmeztetett a Sátán azon tervére, hogy megkísérti Pétert, de Péter annak rendelt idején való megigazításáról is előre említést tett (Lukács 22:31-32).

Megkísértve lenni, kísértés alatt lenni önmagában nem bűn. Jézust is megkísértette az ördög a pusztában töltött negyven napja alatt (Máté 4:1-11). Bár Ő sosem vétkezett, Jézus megkísértése azt is jól mutatja, hogy Ő képes együttérezni velünk, amikor kísértésnek vagyunk kitéve (Zsidókhoz 4:15). Ezek fölött Jézus maga a második Ádám: neki sikerült az, ami az első Ádámnak nem sikerült, vagyis a halál hatalmának letörése (1Korinthus 15:21-22, 45-47).

A bűnre való kísértés adott esetben nagy erővel törhet az emberre, Isten viszont minden hívőnek megígérte, hogy Ő mindig mutat majd kiutat abból: "Eddig emberi erőt meghaladó kísértés még nem ért titeket. Hűséges az Isten, erőtökön felül nem hagy megkísérteni, hanem a kísértéssel együtt a szabadulás lehetőségét is megadja, hogy kibírjátok" (1Korinthus 10:13, SZIT). Testünk, valamint bűnös, bukott emberi természetünk könnyen enged a kísértésnek, amikor az az utunkba áll, a Szent Lélek ereje által viszont képesek vagyunk ellenállni annak. Ha engedelmesen alávetjük magunkat Istennek (Jakab 4:7), és felvesszük Isten fegyverzetét, akkor ellen tudunk állni az ördög mesterkedéseinek és kísértési próbálkozásainak (Efézus 6:10-18). Amint egy adott kísértéssel szemben csatát nyerünk, úgy a hitünk is erősödik.

Mindenki élhet meg kísértést, és mindenki fog is megélni kísérést, a keresztény hívőnek viszont választania kell: enged a bűnre való kísértésnek, vagy Isten erejével ellenáll annak. Bölcs dolog, ha a keresztények tisztában vannak gyengeségeikkel, és elkerülik azokat a helyzeteket, amelyekről tudják, hogy azok bűnre csábíthatják őket (lásd 1Timóteus 6:8-9 és 1Korinthus 7:4-5). Ha Isten segítségéért imádkozunk, mikor kísértésbe esünk, és a Szentírás Igéjével felfegyverkezve védekezünk az ördög támadásai ellen, akkor a kísértés idején is képesek leszünk megállni (Lukács 11:4; Efézus 6:17).

English



Vissza a magyar oldalra

A Biblia mit mond a kísértésről?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries