settings icon
share icon
Kérdés

A Biblia mit mond a vandalizmusról, a garázdaságról?

Válasz


A garázdaság az a bűncselekmény, melynek során az elkövető valaki más tulajdonát szándékosan rongálja meg, vagy teszi teljesen használhatatlanná. A garázda tettek elkövetése során a rablás tényállása is megvalósulhat, a szoros értelemben vett garázdaság elsődleges motivációja azonban mégsem a lopás. A vandalizmus célja a rombolás, valamint hogy az így előidézett pusztítás által megszégyenítse az adott ingóság/ingatlan tulajdonosát, hogy bosszút álljon azon, vagy hogy az iránta való gonosz szándékát a tettes kifejezésre juttassa. A vandalizmus azonban akkor is lopásnak minősül, ha az esetleges vagyontárgyakat nem viszik el az adott helyiségből, hiszen amikor egy vandál tönkreteszi valaki otthonát vagy üzletét, akkor mind az ingatlan, mind pedig a benne fellelhető vagyontárgyak értéke csökken. A vandalizmus tehát voltaképp a tág értelemben vett tőke ellopását jelenti. A Mózesi törvényben Isten azt parancsolta, hogy a tolvaj kamatostul fizesse vissza azt, amit eltulajdonított (2Mózes 22:1). A garázdaság olyan bűncselekménynek tekinthető, ami ugyanezt a büntetést érdemli.

A Sátán a legnagyobb garázda, a legfőbb rombolója mindannak, ami Istené. Az egész föld Istené, és mi mindannyian az Ő teremtésének részei vagyunk. Azzal, hogy Sátán behozta a bűnt a világba – amint annak az 1Mózes 3-ban tanúi lehetünk – "garázda rombolást" vitt véghez azon, amit Isten jónak teremtett (1Mózes 1:31). A Sátán azóta is folytatja pusztító ámokfutását. Megpróbálja bemocskolni és eltorzítani mindazt, amit Isten teremtett: vandalizmusa a szex ajándékát paráznasággá-, a beszéd ajándékát káromkodássá és hazudozássá-, az igazságszolgáltatás ajándékát pedig vesztegetéssé és a gyámoltalanok elnyomásává aljasítja. Jézus így nyilatkozott a Sátán személyéről: "A tolvaj nem egyébért jő, hanem hogy lopjon és öljön és pusztítson; én azért jöttem, hogy életök legyen, és bővölködjenek" (János 10:10). Azok, akik lopnak, ölnek, és pusztítanak, ellenségünk, a Sátán nyomdokain járnak.

A mások tulajdonát értelmetlenül és öncélúan pusztító vandálok valójában éretlen és oktalan emberek (Példabeszédek 11:12). Mivel a vandalizmus voltaképp a lopás egyik formája, így az sosem lehet helyes (2Mózes 20:15; 3Mózes 19:11; Márk 10:19). A Biblia többször is beszámol arról, hogy Isten temploma hogyan esett vandalizmus áldozatául betolakodók keze által, akik egyes dolgokat egyszerűen elloptak, más (a szent szolgálatban használatos) tárgyakat pedig meggyaláztak (2 Királyok 25:9; Zsoltárok 74:3; Ézsaiás 63:18). Isten azonban minden ilyen alkalom után újra és újra a helyreállítás mintáját mélyítette tovább. Így emlékeztet minket ma is arra, hogy Ő képes megújítani azt, amit a vandálok leromboltak (Ámósz 9:11; Ézsaiás 58:12). Isten végső ígérete az, hogy az egész földet megújítja és helyreállítja, valamint hogy végleg véget vet a Sátán garázdálkodásának (Ézsaiás 65:17; Jelenések 21:1).

Az újszövetségi időkben (azaz napjainkban is) már a keresztény hívő szíve Isten temploma (1Korinthus 3:16; 6:19). Amit a Sátán tehát a bűn és az átélt fájdalmak által (előzetesen) megrongált, azt Isten a Krisztusban állítja helyre. Mikor Jézus Krisztusba vetjük hitünket, valósággal új teremtéssé válunk (2Korinthus 5:17; Zsoltárok 23:3). Bár a vandalizmus mindig elvetemült tett, a helyreállítás csak annál dicsőbb, hiszen csak egy hatalmas Isten képes a halált életre fordítani, a romokból erősséget emelni, a hamut gyémánttá gyúrni (Ézsaiás 61:3; 2Korinthus 12:10).

English



Vissza a magyar oldalra

A Biblia mit mond a vandalizmusról, a garázdaságról?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries