Kérdés
Kik voltak az efratiták?
Válasz
Az efratiták egy Efrátából származó nép volt, amely hely a Jeruzsálemtől délre fekvő Betlehemhez kapcsolható a Biblia szerint. Az efráta héber szó (magyar fonetika szerinti írásmód) azt jelenti, hogy "gyümölcsöző", Betlehem pedig, hogy "a kenyér háza". A legtöbb Biblia-tudós úgy véli, hogy Efráta és Betlehem voltaképp egyazon helység két különböző megnevezése - ezt a nézetet az 1Mózes 35:19 és a Ruth 4:11 is alátámasztja. A legvalószínűbb, hogy Efrata egy Efrát nevű kánaáni város ősi neve volt, Betlehem pedig már a zsidó elnevezés. A Kánaán földjének meghódítása után más városokat is átneveztek, így például Lúz városa a Béthel nevet kapta, (Józsué 18:13) a Jebus nevű várost pedig Jeruzsálemre keresztelték át (1Krónika 11:4).
Efratát Rákhel, azaz Jákob felesége és József anyja halála kapcsán említi a Szentírás. Rákhel terhessége már igen előrehaladott volt, mikor férjével Jákobbal felkerekedtek Béthelből Efratába, azaz Betlehembe. Útközben (vagyis vélhetően hetek elteltével) a szülés megindult, "...és nehéz vala az ő szűlése" (1Mózes 35:16). Jákob később soha szűnni nem akaró bánatára Rákhel életét adta Benjámin megszületéséért. Jákob pedig "...az Efratába (azaz Bethlehembe) vivő úton" (1Mózes 35:19; vö. 48:7) temette el őt.
Az efratitákat még két alkalommal említi a Szentírás. Naómi fiai, Mahlon és Kiljon "a Júda Betleheméből valók" voltak (Ruth 1:2). Miután Mahlon és Kiljon Moáb mezején meghaltak, édesanyjuk visszatért Betlehembe Ruth-tal, Mahlon özvegyével együtt (6-22. igeversek). Így lett Ruth, a moábita asszony efratita. Egy másik efratita maga Isai (más fordítások szerint: Jesszé), Dávid király apja volt, aki "...Júda városából, Bethlehemből való..." volt (1Sámuel 17:12). Egyes fordítások Sámuel egyik ősét, Cúfot is efratitaként említik az 1Sámuel 1:1 igeversben, más fordítások szerint azonban ő efraimita volt.
Amikor a Szentírás az efratitákat említi, akkor mindig a júdabeli Betlehem városához köti őket. Az efrátai terület leghíresebb említése a Mikeás próféta könyvének 5:2 igeversében található prófécia: "De te, Efratának Bethleheme, bár kicsiny vagy a Júda ezrei között: belőled származik nékem, a ki uralkodó az Izráelen; a kinek származása eleitől fogva, öröktől fogva van." A Messiásnak tehát a betlehemi efratiták közé kellett megszületnie. Jézus Krisztus, aki Betlehemben született, pedig beteljesíti ezt a próféciát (lásd Lukács 2:4-7).
English
Kik voltak az efratiták?