settings icon
share icon
Kérdés

Kik voltak a hagriták / hagriak / hágárénusok?

Válasz


A Biblia először az 1Krónikák 5:10-ben említi a hagriták néven is ismert későbbi arab törzseket: "Saul királynak idejében pedig támasztának hadat a Hágárénusok ellen, és elhullának azok az ő kezeik által, és lakának azoknak sátoraikban, Gileádnak napkelet felé való egész részében". A hágárénus voltaképp hagrita szó alternatív írásmódja, de egyszerűen hagriaknak is nevezik őket. Az ebben az igeversben szereplő “ő kezeik” birtokos szerkezete a rubenitákra, a gáditákra és Manassé fél törzsére vonatkozik. A hagriták ellen folytatott ezen háború Saul idején zajlott.

Dávid uralkodása alatt egyes hagriták, azaz hágárénusok valószínűleg beolvadtak a zsidó társadalomba – ezek minden bizonnyal a háborúban fogságba ejtett személyek voltak. Az 1Krónika 11:38 egy hatalmas harcost említ, akit "Mibhár, Hagri fia" (EFO) néven említenek. Az 1Krónikák 27:31-ben egy másik hágritát is látunk, akit Jaziznak hívtak, akit Dávid nyájai felvigyázójává tett. A hagritákra vonatkozó utolsó bibliai utalás a Zsoltárok 83:7-ben található, ahol annak lehetünk tanúi, amint szövetségre lépnek Izrael ellen.

A hagritákról keveset tudunk, arra viszont lehet következtetni, hogy nomád életmódot folytató pásztorok voltak (ez magyarázhatja azt, hogy miért Jaziz lett a nyájak gondviselője). Gileádtól keletre laktak, és félelmetes harcosként, lovasként és íjászként voltak híresek. Az izraeliták elleni vereségük nem lehetett teljes, tekintve a Zsoltárok könyvében feljegyzett szövetségüket.

A hagriták Hágárral, Sára szolgálójával hozhatók kapcsolatba. Ő volt az, aki Ábrahámnak Izmáelt szülte, és akit később elküldtek a háztól. Hágár ezutáni életének részletei kissé zavarosak. Egyes források szerint Hágár valaki másnak is szült még gyermekeket, míg mások Izmáelre vezetik vissza a hagritákat. Bárhogy is legyen, a hagriták mindkét esetben az izmaelitákkal állnak rokonságban.

A hagritákról szóló néhány Biblián kívüli említés további információkat nyújt erről a későbbi arab törzsről. Az egyik példa az asszír király, III. Tiglath-Pilézer (Kr. e. 745-727) feljegyzéseiben található, aki hatalmas hódító volt, és az izraelitákhoz hasonlóan maga is leigázta a hagritákat.

Úgy látszik, hogy a hagriták vagy egy katonai vereséget követően lettek eltörölve, vagy beolvadtak egy másik kultúrába, és így tűntek el a történelemből. Leszármazottaik még mindig élhetnek szétszórva a későbbi arab területeken, de ma már nincs olyan nemzetiség, ami a hagrita vagy a hágárénus nevet viselné. Ez a törzs - vagy törzsszövetség – bőven szolgáltat még témát további tanulmányok számára, a jövőbeli felfedezések pedig további betekintést nyújthatnak a nomád hagrita nép származásába, életébe.

English



Vissza a magyar oldalra

Kik voltak a hagriták / hagriak / hágárénusok?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries