Kérdés
Az "OMG", illetve az olyan kifejezések, mint a "Jesszusom" használata során az ember tényleg hiába veszi az Úr nevét?
Válasz
Az "Úr nevének hiábavétele" ellen szóló tiltás először a 2Mózes 20. fejezetében jelenik meg, amikor Mózes megkapja a Tízparancsolatot. A harmadik parancsolat kimondja: "Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi" (2Mózes 20:7). De vajon mit jelent ez pontosan? Hogyan vonatkoztatható ez az olyan kifejezések, mint az OMG (a magyar fiatalok körében is elterjedt angol mozaikszó; OMG: Oh my God – jelentése: Ó, Istenem) és a Jesszusom használatára?
Az Úr nevének hiába való felvétele azt jelenti, hogy méltatlanul vagy tiszteletlenül beszélünk Istenről. Sokan hagyományosan bűnnek tekintik az "Ó, Istenem!" - felkiáltást, hiszen az a közelében sincs Isten nevének illendő, tiszteletteljes használatának.
Ugyanez az elv érvényesül, mikor valaki olyan rövidítéseket használ, mint az OMG, vagy olyan szavakat, mint a Jesszusom (Jézus neve latin változatának magyar raggal ellátott alakja) vagy azt mondja, “így istenkém, úgy istenkém” (az Isten szó egy kapcsolt kicsinyítőképzővel). Ha ezen kifejezések használatával a beszélőnek az a szándéka, hogy Isten és az Ő nevével szemben táplált tiszteletlenségét nyilvánítsa ki, akkor nyilván nem helyes így használni ezeket a szavakat. Néhányan azonban, különösen a fiatalabb generációk körében, úgy használják pl. az OMG-t, hogy egy fél pillanatig sem gondolnak arra, hogy az bármilyen kapcsolatban áll Isten nevével (esetükben becsmérlő szándékról tehet nem lehet szó). Épp ez teszi nehézzé a mai kérdésünk megválaszolását.
Bizonyosan egyikünknek sem ártana, ha időnként emlékeinkbe idéznénk, hogy szavainknak igenis jelentőségük, súlyuk van. Krisztust követő emberként elkötelezettek vagyunk embertársaink megsegítése és Isten tisztelete mellett. Fel kell tehát tegyük magunknak a kérdést: "Vajon mások javára válik-e ez a fajta szóhasználat, általa valóban felmagasztaltatik Isten?". Ha őszinték vagyunk magunkhoz, akkor valószínűleg be fogjuk ismerni, hogy az olyan szavak, mint a Jesszusom, nem éppen szolgálják ezt a célt. Persze lehet, hogy egy régóta meglévő szokásunkat nem éppen könnyű megváltoztatni, mégis törekednünk kell arra, hogy olyan szavakat használjunk, amelyek embertársaink épülésére válnak (1Thesszalonika 5:11), az Úrnak pedig megadják a Neki járó tiszteletet.
A Jakab 3:9-10 igerész a nyelvet egy igen nagy hatalommal bíró testrészként írja le: "Ezzel áldjuk az Istent és Atyát, és ezzel átkozzuk az embereket, a kik az Isten hasonlatosságára teremttettek: Ugyanabból a szájból jő ki áldás és átok. Atyámfiai, nem kellene ezeknek így lenni!". Célunk az, hogy szóhasználatunkban is következetesek legyünk, hogy szavaink áldásul legyenek Isten és embertársaink számára.
Pál apostol így ír: "És mindent, a mit csak cselekesztek szóval vagy tettel, mindent az Úr Jézusnak nevében cselekedjetek, hálát adván az Istennek és Atyának Ő általa" (Kolossé 3:17). Ez az igevers adja az olyan kifejezések helyes (szellemi) kiértékelésének alapját, mint az OMG, és a Jesszusom. Tegyük fel a kérdést magunknak: Vajon e szavak használatával valóban hálát adunk “az Istennek és Atyának"? Ha nem, akkor kezdjünk el tudatosan dolgozni azon, hogy e szavakat eltávolítsuk a beszédünkből, a társalgásainkból, és a szöveges üzneteinkből, hogy akár "szóval”, akár “tettel", mindenünkkel Istent tisztelhessük.
English
Az "OMG", illetve az olyan kifejezések, mint a "Jesszusom" használata során az ember tényleg hiába veszi az Úr nevét?