Kérdés
Mi a Purim ünnepe?
Válasz
A Purim egy zsidó ünnepnap, amely a zsidók Eszter könyvében közölt szabadulását ünnepli. A Purimot a sorsvetés ünnepének is nevezik (a purim héber szó jelentése ugyanis "sorsvetés"). Az Újszövetség erről az ünnepről már nem tesz említést, bár a Biblia-tudósok szerint a János 5:1-ben szereplő meg nem nevezett ünnep a Purim lehetett.
Eszter könyvében annak lehetünk tanúi, amint Hámán, Ahasvérus perzsa király országának első elöljárója megharagszik egy zsidó főemberre, Márdokeusra, mert az nem volt hajlandó meghajolni előtte. Hámán erre meggyőzi a királyt, hogy voltaképp minden zsidó egy lázadó, és ezért ki kell őket pusztítani. A népirtás kitűzendő időpontját Hámán sorshúzás, azaz purim által határozza meg. Hámán azonban nem is sejti, hogy Ahasvérus királynője, Eszter, szintén zsidó származású, egyben Márdokeus unokahúga. Eszter Ahasvérushoz könyörög népe életéért. A király azonban már nem vonhatja vissza a zsidók kollektív lerohanásáról és kiirtásáról szóló rendeletét, de amellé még épp időben ki tud adni egy újat, ami felhatalmazza a zsidókat arra, hogy minden erejükkel megvédjék magukat. A történet vége az, hogy Hámánt és fiait kivégzik, a zsidók pedig az életükre rátörni kívánók közül 75000 támadót ölnek meg. Márdokeus e győzelem emlékére vezeti be a Purim ünnepét, amit aztán minden évben meg is ülnek majd (Eszter 9:26-32).
A Hanukához hasonlóan idővel a Purim ünnepe is inkább nemzeti-, mint vallási ünneppé vált, bár ez utóbbi különleges, csak ezen az alkalmon elhangzó imákkal, valamint Eszter könyvének felolvasásával kezdődik. Az ünnepléshez hozzátartozik a barátoknak való ajándékozás, a szegényeknek való jótékonykodás, és egy nagy étkezés is. Amikor Eszter könyvét olvassák, a közönség is aktívan bekapcsolódik, éljenezve, amikor Márdokeus neve hangzik el, kiabálva és lármázva, amikor Hámáné. A ra'ashan nevű, fából készült kereplők segítenek elnyomni Hámán neve puszta hallását is. Az alkoholfogyasztás általában szintén része az eseménynek, és azt mondják, hogy addig kell inni, amíg az "Átkozott legyen Hámán!" felkiáltás már ugyanúgy cseng az ember fülében, mint az "Áldott legyen Márdokeus!". Ez az ünnep zenével, tánccal, felvonulással, és beöltözött emberekkel lesz teljes.
A szabadulás megünneplésének gondolata idővel kisebb közösségekre, sőt, egyes családokra is kiterjedt. Azok a zsidó városok és családok, amelyek csodával határos módon megszabadultak az üldöztetéstől, arról ismertek, hogy évente megrendezik saját ünnepüket, amelyet "helyi Purimnak" vagy "személyes Purimnak" neveznek. Gyakran előfordul, hogy a zsidó és messianisztikus zsidó közösségek Purim ünnepén megnyitják kapuikat a nyilvánosság előtt.
English
Mi a Purim ünnepe?