Kérdés
Mi az a Sáron rózsája?
Válasz
A héber sharon szó jelentése: "síkság" vagy "sík vidék". A sharoni síkság a közép-izraeli hegyek és a Földközi-tenger közötti tengerparti síkság, Joppától északra egészen a Kármel-hegyig. A területet az Apostolok Cselekedetei 9:35-ös igeverse Lidda városával kapcsolatban említi, amely Joppától mintegy tizenegy mérföldre délkeletre fekszik, és az Ószövetségben "Lód" néven szerepel (1Krónika 8:12). A modern izraeliek az ószövetségi megnevezéshez tértek vissza. Ez a város a sharoni síkság közepén fekszik. A terület szállóigeszerűen termékeny, és virágairól volt ismert. "Sáron rózsája" a Salamon által írt Énekek Éneke 2:1-ben található. Ezért feltételezhetjük, hogy Sáron rózsájának virága a sharoni körzetről kapta a nevét.
A Webster értelmező szótár szerint a "Sáron rózsája" a mályvafélék családjába tartozó, "Hibiscus Syriacus" névre hallgató, szívós növény, amelynek fehér, piros, rózsaszín, vagy lilás virágai vannak. Az Énekek Énekében említett Sáron rózsája azonban egy sáfrányszerű virág, maga a sáfrány forrása. A Salamon éneke 2:1-ben használt héber habaselet szót kétszer fordítják "rózsának", egyszer itt az Énekek énekében, egyszer pedig az Ézsaiás 35:1-ben. A fordítók talán valóban a rózsa szót használták, hogy utaljanak a héber szó jelentésére, amely egy virág, hasonló ahhoz, amit ma sáfrányként vagy tulipánhoz hasonló hagymás virágként ismerünk. Egyes Bibliafordítások lábjegyzetében az áll, hogy "valószínűleg a krókuszfélék családjának egy tagja". A "Sáron rózsája" ezért nem igazán az, ami ma "rózsának" minősülne, hanem a hibiszkuszhoz hasonló növény, esetleg jelenthet sáfrányt vagy tulipánt.
Egyes Biblia-magyarázók Sáron rózsájában Krisztust, a liliomban pedig az egyházat, az Ő menyasszonyát látják. A korai egyházatyák közül egyesek szintén kedvelték ezt az analógiát. Valóban van néhány párhuzam Krisztus és a Sáron rózsája között, ezek legtöbbje viszont darabjaira hullik, ha felismerjük, hogy az itt említett rózsa egyáltalán nem is rózsa, hanem egy sáfrány, vagy egy tulipán. Ráadásul a Bibliában egyszer sem ábrázolják liliomként az egyházat. Egyesek azt mondják, hogy mivel a Sáron rózsája száraz, kedvezőtlen körülmények között nő, ezért azt jelképezi, hogy Jézus Isai és Dávid gyökeréből származik (Ézsaiás 11:1; Jelenések 22:16), annak viszont, hogy Isai és Dávid házát "száraznak" nevezzük, nincs semmilyen szentírási alapja. Természetesen Jézus szép és illatos, mint a rózsa, de ez nem elegendő ahhoz, hogy a 2:1-es éneket véglegesen Krisztus jelképeként azonosítsuk.
English
Mi az a Sáron rózsája?