Kérdés
Ki a Sátán a Bibliában?
Válasz
A Biblia Isten angyal-lényű ellenségeként jellemzi a Sátánt, ezáltal pedig Isten minden követőjének ellenfeleként és ellenségeként írja le őt. Bár Isten teljes teremtése jó volt (1Mózes 1:31), Sátán mégis úgy döntött, hogy fellázad az Úr ellen, sok más angyal pedig követte pártütését (Ezékiel 28:15; Ézsaiás 14:12-17). Sátán az Édenkertben bűnre csábította Évát, Ádám pedig követte őt a bűnbe, és ezzel az egész emberi nemet átok alá rekesztette (1Mózes 3:16-19; Róma 5:12). A Bibliában kígyóként és sárkányként ábrázolt Sátán (1Mózes 3:1; Jelenések 12:9) kezdetektől fogva gyilkos és minden hazugság atyja. Ravaszul hamis tanokat hirdet, és szakadatlanul arra törekszik, hogy a hitetleneket a szellemi rabság láncain tartsa (János 8:44; 2Korinthus 4:4; 11:14; 1Timóteus 4:1).
A Biblia sok mindent tanít a Sátánról, ugyanakkor azt sem kevésbé fontos világosan leszögezni, hogy mit nem tanít róla. Mivel az ördög a megtévesztés mestere, ezért nem éppen véletlen, hogy személyét illetően annyi tévhit kering. Ide sorolandók az alábbi téves megállapítások:
- A Sátán nem egy személyes létező, hanem csupán a gonoszság mögött álló negatív erő, energia.
- Sátán egyenrangú Istennel, ezzel pedig csupán egy egyfajta spirituális dualizmus egyik pólusa.
- Sátán a pokolban lakik, és ő a pokol ura.
- Sátán bármit megtehet, amit csak akar, azaz mindenható.
- Sátán mindenütt jelen van, azaz omniprezens.
- Jézus az emberségért tett engesztelő áldozatát, vagyis az értünk való váltságdíjat voltaképp Sátán kapta.
Mindezek a nézetek tévesek, és így a Szentírásban sem találjuk őket. A Sátánról alkotott téves elképzelések számos forrásból származnak. Annak hiedelme például, hogy az ördög egyenlő Istennel, és az Ő ellenpólusa, a zoroasztriánus dualizmusából származik. Annak az elképzelésével, hogy Jézus azért halt meg, hogy az ördögnek fizessen értünk váltságdíját, Origenész korai egyházatya állt elő. Továbbá John Milton Elveszett Paradicsom című műve, és nem a Biblia írja le Sátánt a pokol királyaként (I:261-263).
A Sátán személyét illetően a Biblia a következő információkat adja meg:
- A Sátán személyiséggel rendelkező lény, akinek saját gondolatvilága, érzelmei, és akarata van (Jób 1. fejezet; Máté 4:1-12).
- Sátán egy teremtett lény, aki közel sem egyenlő a Teremtővel (Ezékiel 28:15).
- Sátán nem uralkodik a pokol felett. A pokol a Sátán és démonai büntetésére lett létrehozva (Máté 25:41). A Sátán nem a pokolban él, mivel a Biblia közli, hogy egy időben még bejárása volt a mennybe, valamint hogy szüntelenül körbejárja a Földet (Jób 1:6-7).
- A Sátán semmit nem tehet azon kívül, amit Isten megenged neki (Jób 1:12).
- A Sátán nincs mindenhol jelen, az viszont igaz, hogy ő felügyeli (a sok helyre kiáradó) démonok seregeit, akiket a magasságban lévő fejedelemségeknek, hatalmasságoknak, az élet sötétségének világbíróinak, és a gonoszság lelkeinek nevez a Szentírás (lásd Efézus 6:12). Voltaképp ezen démoni hálózatát használja fel arra, hogy megkísértse és megtévessze az embereket.
- Aktívan dolgozik azon, hogy az Isten Igéjének emberi szívekre gyakorolt hatását semmissé tegye (Máté 13:3-4, 19), valamint azon, hogy megvakítsa a hitetlenek értelmét, hogy még véletlenül se lássák meg az evangélium fényét (2Korinthus 4:4).
A Biblia leírja, hogy a keresztények hogyan legyenek résen a Sátán ármánykodásaival szemben: "Józanok legyetek, vigyázzatok; mert a ti ellenségetek, az ördög, mint ordító oroszlán szerte jár, keresvén, kit elnyeljen" (1Péter 5:8). A hívőknek tehát józanul, éberen, és állhatatosan kell ellenállniuk neki, tudatában annak, hogy az arra irányuló szándékai, hogy megkísértsen minket, és ne teremjünk (szellemi) gyümölcsöt az Úrnak, nagyon is valóságosak (2Korinthus 2:11). Amikor a hívő kísértést él meg, akkor alá kell vetnie magát az Úrnak, és ellen kell állnia az ördögnek - a Sátán így pedig el fog futni előle (Jakab 4:7).
Sátán nem csak kísértő, hanem "testvéreink Vádlója" is egyben (Jelenések 12:10, EFO). Kéjes élvezettel sorolja a hívők számos bűnét, de az Úr Jézus, a mi szószólónk, semmissé teszi ezeket a vádakat, Ő ugyanis már megfizette minden bűnünk jogos büntetésének árát (1János 2:1-2). A keresztények biztosak lehetnek üdvösségükben, mert Jézus halála és feltámadása által már elvégezte megváltó munkásságát (Efézus 2:8-9).
Sátánt "e világ istene"-nek nevezi az Írás (2Korinthus 4:4), akinek bár hatalma van a jelenvaló világ(korszak) és annak minden rendszere felett (János 12:31; 1János 5:19), uralma mégsem tart örökké. A nagy nyomorúság világtörténeti korszakában az ördög széles tömegeket téveszt majd meg, az Antikrisztust királlyá teszi minden egyes ország fölött, sőt, Istenné emeli őt, uralkodása viszont csupán hét szó szerinti évig fog tartani (Jelenések 13:5-8). Mivel a Sátán mindig is azt akarta, hogy az emberek Istenként imádják őt, ez is része lesz a megtévesztésének, hiszen sokan valóban Istennek fogják tekinteni Sátánt abban az időben (Jelenések 13:4). Izráel népének a maradékát is megpróbálja majd elpusztítani, de nem fog sikerrel járni (Jelenések 12:13-16). A nagy nyomorúság végén Jézus visszatér, az Antikrisztus és a hamis próféta pedig a tűz tavába vettetik, és a Sátán ekkor 1000 évre be lesz börtönözve (Jelenések 19:19-20; 20:1-3). Ezután utoljára szabadjára lesz engedve, hogy még egy végső, Isten elleni lázadást szíthasson (Jelenések 20:7-9). Majd végül a tűz tavába vetik, hogy örökre gyötörtessen lázadása és gonosz tettei miatt (Jelenések 20:10). Még ha Sátán világ feletti uralma (emberi szemszögből) támadhatatlannak, megdönthetetlennek is tűnik, nem tud ellenszegülni Urunk és Megváltónk, Jézus Krisztus hatalmának.
English
Ki a Sátán a Bibliában?