Kérdés
Ki volt Cirenei Simon?
Válasz
Cirenei Simont a négy evangélium közül három is úgy említi, mint azt a férfit, akit a római katonák arra kényszerítettek, hogy Jézus keresztjét a Jeruzsálemből kifelé vezető úton magára vegye. Származási helyének megjelölése sokakat arra késztetett, hogy elgondolkodjanak azon, hogy Cirenei Simon vajon afrikai származású (és ezért fekete bőrű) volt-e, vagy egyszerűen csak ott született, mint egyébként sok más görög, római és zsidó származású ember.
Cirene a mai Líbiában, az afrikai kontinens északi partvidékén terül el. A görögök által Kr. e. 630-ban betelepített, majd később jelentős zsidó lakossággal is benépesedett Cirene Jézus keresztre feszítésének idejében is a római Cyrenaica kerület fővárosa volt. Ekkor már nagyszámú görögül beszélő vagy hellenizálódott zsidó élt ott.
Sok cirenei zsidó tért vissza szülőföldjére, Izraelbe, Jeruzsálemben pedig a szabadosok zsinagógájának nevezett közösséghez csatlakoztak, mely így számos más tartományból, többek között Alexandriából (Egyiptom), Ciliciából, és Ázsiából származó zsidókból állt (Apostolok Cselekedetei 6:9). Lukács feljegyzi, hogy a pünkösdkor megtértek között cirenei férfiak is voltak (Apostolok Cselekedetei 2:10). István mártírhalála után (Apostolok Cselekedetei 7. fejezet) a cirenei hívők az elsők között voltak, akik a jeruzsálemi üldöztetés következtében szétszórattak, majd Antiókhiába érkezve a pogányoknak prédikáltak (Apostolok Cselekedetei 11:20). Ezek a hívek nagy szerepet játszottak az antiókhiai gyülekezet létrejöttében, és "a tanítványokat először Antiókhiában nevezték keresztyéneknek" (Apostolok Cselekedetei 11:26).
Cirenei Simont Máté, Márk és Lukács is említi. Máté csak a nevét és származási helyét jegyzi fel (27:32), Márk és Lukács azonban azt mondja, hogy "a mezőről jöve" (Lukács 23:26). Márk, evangéliuma természetére nem éppen jellemző módon, közvetíti a legtöbb információt Simonról, hozzáfűzve, hogy "Alekszándernek és Rufusnak" az atyja volt (Márk 15:21), olyan férfiaké, akiket Márk (kortárs) olvasói nyilván ismerhettek. Az itt említett Rufus egyes feltételezések szerint ugyanaz a férfi volt, akit Pál apostol a rómabeli gyülekezetnek írt levelében üdvözöl, akit "kiválasztott az Úrban"-nak nevez (Róma 16:13), és akinek édesanyját Pál saját anyjának tekintette (értsd szoros, már-már vér szerinti testvéri kapcsolat Pál és Rufus között, illetve édesgyermeknek kijáró gondoskodás az anya részéről Pál irányába). Az, hogy Pál ismerte Rufus családját, arra is rámutat, hogy egy időben keletebben kellett éljenek.
Mit mondhatunk tehát, mindezekből valóban kiderül, hogy Simon vajon fekete volt-e? Nem, ezt végső soron nem tudhatjuk biztosan. Továbbra is fennáll tehát annak lehetősége, hogy Simon egy olyan afrikai származású, sötét-, vagy akár feketebőrű ember volt, aki áttért a zsidó vallásra, mint ahogy annak a lehetősége is nyitott, hogy vegyes házasságból származott. Amennyiben ez utóbbi változatnál maradunk, akkor érdemes észbe venni, hogy a Római Birodalom egész területén éltek olyan zsidó származású emberek, akiknek barnás bőrük volt, és lehetséges, hogy Cirenei Simon bőrszíne is olíva-barna volt.
English
Ki volt Cirenei Simon?