settings icon
share icon
Kérdés

Mit értett Pál apostol a 2Timóteus 3:15 igeversben szereplő "szent írások" kifejezés alatt?

Válasz


A Timótheushoz írt második levél 3:15 igeverse azon bátorítás részét képezi, amellyel Pál apostol arra buzdítja Timótheust, hogy a hamis tanításokat kivetve, a hitehagyás csapdáját elkerülve azon egészséges tanításhoz ragaszkodjon, amelyet gyermekkorától kezdve hallott, amire tanították. A 14. igeversben Pál e szavakkal szólítja fel Timótheust: "...te maradj meg azokban, a miket tanultál és a mik reád bízattak, tudván kitől tanultad". Ez a sor szolgál 15. igeversben található apostoli intelem felvezetéséül: "...gyermekségedtől fogva tudod a szent írásokat, melyek téged bölcscsé tehetnek az idvességre a Krisztus Jézusban való hit által".

Az Apostolok Cselekedetei ihletett könyvében Lukács Lystra városa egyik lakójaként mutatja be Timótheust. Timótheus apja görög-, míg anyja zsidó származású volt (Apostolok Cselekedetei 16:1). Az a hely tehát, ahol a szent írásokban való képzésben részesült Kis-Ázsiában volt. Pál apostol Timótheus hitben való legelső nevlőiként méltatja a fiatalember istenfélő anyját és nagyanyját (2Timóteus 1:5), ami arra utal, hogy ők oktathatták őt ezekre a bizonyos a szent írásokra. Mivel abban az időben az újszövetségi kánon még nem volt teljes, Pál ezzel a kifejezéssel csak az ószövetségi könyvekre utalhatott - a Tórától kezdve a próféták könyveit felölelő Szentírásra. Az említett szent írások tehát az Ószövetségi könyvei, amelyek Timótheus gyermekkorában még a teljes Bibliát alkották.

Mind a héber Szentírás, mind az apostolok újszövetségi tanításai egy corpusként, egy testként járulnak hozzá szellemi fejlődésünkhöz, azok "... téged bölcscsé tehetnek az idvességre a Krisztus Jézusban való hit által" - szól hozzánk is az intelem. Ez persze azt is jelzi, hogy ezen Írások kézben és szívben való forgatása Krisztus Jézus üdvözítő mivoltának megismerésére vezetik el az embert. Vegyük észbe, hogy Timótheus (és minden ószövetségi igaz hívő) esetében ez "pusztán" az ószövetségi írások által is meg tudott valósulni. Ennek ténye persze csak tovább erősíti Jézus azon állítását, mely szerint a törvény és a próféták mindvégig Őróla tettek bizonyságot (Lukács 24:25-27; János 5:39). Gondoljunk csak bele, hogy Fülöp egyedül Ézsaiás könyvének passzusainak segítségével evangelizálta az etiópiai eunuchot (Apostolok Cselekedetei 8:26-39; vö. Ézsaiás 53), de István mártír is kizárólag ószövetségi eseményeket foganatosított az Igazságról szóló bizonyságtételnél, mikor a vallási vezetők színe előtt állt (Apostolok Cselekedetei 7:1-60). Pál apostol a jelen igerészben voltaképp azt hangsúlyozta, hogy a Szentírás megad (Timótheusnak) az üdvösségre vonatkozó minden ismeretet, ezzel pedig egyben azt húzta vastagon alá, hogy Jézus a teljes Biblia főhőse.

A Timótheus (szellemi) hátterébe kapott ezen betekintés a Szentíráson keresztüli hitbéli alapozás és építkezés fontosságát emeli ki. Timótheus viszonylag fiatal kora ellenére is az efézusi gyülekezet lelkipásztora lett. Az ő példája persze motiválhatja a szülőket és nagyszülőket, de egyben nagy kihívás elé is állítja őket. Gyermekeinket nem pusztán erkölcsi nevelésben kell részesítsük (bár ennek is megvan a maga jelentősége), hanem meg kell ismertetnünk velük Teremtőjüket és Megváltójukat is. A legnagyobb ajándék, amit gyermekeinknek valaha is átadhatunk, az maga Jézus.

A 2Timótheus 3:15 egyenesen szentnek nevezi ezt az írást, valamint arra is felhívja a keresztényeket, hogy elmélkedjenek annak jelentőségén. A szent írások (avagy a "Szentírás", SZIT) ma már a telefonunkon is könnyen hozzáférhető. Tegyük fel tehát magunknak a kérdést: Ha már egyszer ilyen elérhető, mennyi időt szánunk arra, hogy jól megismerjük a Bibliát? Pál apostol "Istentől ihletett"-ként jellemzi az Írást, mely "hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre..." (2Timótheus 3:16). Az Istennek odaszánt életnek szerves része, hogy (meg)ismerjük a Szentírást, továbbá hogy alázatos szívvel engedjük, hogy az Ige átformálja az életünket.

English



Vissza a magyar oldalra

Mit értett Pál apostol a 2Timóteus 3:15 igeversben szereplő "szent írások" kifejezés alatt?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries