Kérdés
A Szent Lélek gyümölcse - Mi a békesség?
Válasz
A Rómabeliekhez írt levél 12:18 igeversében Pál apostol így buzdít minket: "Ha lehetséges, a mennyire rajtatok áll, minden emberrel békességesen éljetek". Milyen tökéletes példa is ez a Galata 5:22-23 igerészben említett Lélek gyümölcse meghozásában betöltött szerepünkre. A mi feladatunk (mindössze) ugyanis abban áll, hogy akaratunkat Isten vezetésének-, cselekedeteinket pedig Isten Igéjének alávessük, az eredmény felmutatása viszont már tőle függ, az egész folyamat az Ő kezében van. Csak Isten képes békét teremteni, ezt pedig a Szent Lélek munkássága által éri el. Különösen igaz ez a Galata levél 5. fejezetében említett békére, vagyis az Istennel való harmonikus kapcsolat békéjére.
Tessék vagy sem, már születésünk pillanatától fogva egy harctéren, egy háborúban vagyunk. Erendően bűnös természetünk már ekkor hadat üzen Istennek és az Ő igazságának. Tudatunkra ébredve, szívünk (rejtett, de néha teljesen nyílt) vágya az lesz, hogy elszakadjunk Tőle, ha pedig testi halálunkig kitartunk e vágyunk mellett, akkor Ő nem fogja megtagadni tőlünk, amit ilyen kitartóan akarunk.
Isten hadviselési módszerei azonban nem a mi emberi elképzelésekhez igazodnak. Ahelyett, hogy felvette volna a harcot, Ő a békesség fejedelmét küldte el értünk (Ézsaiás 9:6). Jézus földre jövetelének azonban magasabb célja volt, mint az ellenségeskedés megszüntetése; Ő ugyanis azért jött, hogy (az Istennel való kapcsolat és lényünk) helyreállítását, valamint a szeretet tartós és teljes kapcsolatát hozza el nekünk. E béke elérésének viszont nagy ára volt: az életét kellett adja értünk (Ézsaiás 53:5).
Mint ahogyan mi sem kényszeríthetjük erőnek erejével embertársainkat, hogy békét kössenek velünk, így még Jézus kereszthalála sem garantálja azt, hogy mindenki valóban el is fogadja az Ő békefeltételeit, hogy mindenki meg is ragadja az irányába kinyújtott békejobbot. A Róma 3:10b-11 igerész így világít erre rá: "...nincsen csak egy igaz is; Nincs, a ki megértse, nincs, a ki keresse az Istent". Saját akaratából és erejéből egyikünk sem tudja elfogadni Jézus békeajánlatát. Természetszerinti, bukott emberi valónk ezt ugyanis kicsit sem akarja. Egyedül Isten képes rávezetni minket arra, hogy ténylegesen vágyjuk a vele való megbékélést; a Szent Lélek vezet el Jézus személyének-, valamint az Ő örömüzenetének szívből való akarására. Amikor viszont már a Lélek vonz minket, akkor képessé válunk hitünket Jézusba vetni, a béke pedig beköszönt. "Megigazulván azért hit által, békességünk van Istennel, a mi Urunk Jézus Krisztus által" (Róma 5:1).
A Lélek gyümölcse azonban egy olyan békességet is magában foglal, ami már túlmutat a megváltásunk felett érzett örömön. Voltaképp egy Istennel való, mézédes kapcsolat ez. Mi, hívők, ugyanis az Ő jelenlétére vagyunk elhívva (Efézus 2:11-18), valamint arra, hogy bizalommal éljünk és mozogjunk ebben a jelenlétben (Zsidók 4:16), hiszen Jézus Krisztus minket barátainak nevez (János 15:15). Ézsaiás próféta, szemeit Istenre függesztve, ezt így fogalmazta meg: "Kinek szíve reád támaszkodik, megőrzöd azt teljes békében, mivel Te benned bízik" (Ézsaiás: 26:3).
Isten békéje messze túlmutat a földi dolgokon, amint azt a Filippi 4:4-7 igerész is mondja. Hívőként a következő tanáccsal lát el minket: "semmi felől ne aggódjatok". Arra is ígéretet kaptunk, hogy Isten "meg fogja őrizni szíveiteket és gondolataitokat". Isten ezen békessége "minden értelmet felülhalad", vagyis a világi elme számára egyszerűen felfoghatatlan. E béke forrása maga Isten Szent Lelke, Akit a világ nem lát és nem ismer, és így be sem fogadhat (János 14:17).
A Szent Lélekkel megitatott keresztény hívő békessége túláradó, minden helyzetben hozzáférhető, és semmihez sem fogható, amit a világ kínál (János 14:27). A Lélekkel és az Ő békességével való beteljesedés negatív alternatívája ezzel szemben az, hogy szívünk riadalommal, kétségekkel, baljós előérzetekkel, és rettegéssel telik meg. Mennyivel jobban járunk (el), ha hagyjuk magunkat a Lélek által irányítani, ha megengedjük neki, hogy munkáját elvégezze bennünk, hogy így Ő teremje meg bennünk az Isten dicsőségére való (szellemi) gyümölcsöt!
English
A Szent Lélek gyümölcse - Mi a békesség?