settings icon
share icon
Kérdés

A Szent Lélek gyümölcse - Mi a hűség?

Válasz


A hűség állhatatosságot, valaki vagy valami mellett való elköteleződést jelent - a ránk bízott dolgok gondos megőrzését. A hűség az afelől való szilárd meggyőződés, hogy a Szentírás pontosan tükrözi a valóságot. A bibliai értelemben vett hűség megköveteli, hogy higgyünk abban, amit a Biblia Istenről - az Ő létezéséről, cselekedeteiről és jelleméről - kijelent nekünk. A hűség a Lélek gyümölcse, vagyis a bennünk munkálkodó Szent Lélek által felmutatott eredmény. A Lélek azonban egyben hűségünk pecsétje is. Ő személyesen Isten azon ígéretének tanúja, hogy amennyiben elfogadjuk az Istenről (az Igében) kijelentett igazságot, akkor Ő megvált, megment minket.

A Zsidókhoz írt levél 11. fejezete hosszan sorolja olyan, ószövetségi időkben élt hűséges férfiak és asszonyok példáit, akik szívből bíztak Istenben. Ábel valóban ismerte Istent - áldozatát ez tette igazzá és hitelessé. Noé bízott Isten azon szavában, mely a közelgő ítéletről szólt, mint ahogy Isten azon ígéretében is, hogy Ő abból teljes családját kimenti (1Mózes 6-9. fejezet). Ábrahám és Sára minden fiziológia tény ellenére is hitt abban, hogy gyermekük lesz (1Mózes 21:1-34). Ráháb bízott Istenben, hogy Ő megvédi a családját a Jerikó városába betörő és azt felperzselő izraelitáktól (Józsué 6. fejezet). Gedeon mustármagnyi hite egy egész hadsereget vert szét (Bírák 6-7. fejezet).

A Zsidókhoz írt levél 11. fejezetében található felsorolásban Énókh példája is szerepel, aki "...felvitetése előtt bizonyságot nyert a felől, hogy kedves volt Istennek. Hit nélkül pedig lehetetlen Istennek tetszeni; mert a ki Isten elé járul, hinnie kell, hogy ő létezik és megjutalmazza azokat, a kik őt keresik" (5b-6. vers). A hit, vagyis a hűséges elköteleződés azon személy iránt, Akinek Isten kijelenti magát, alapvető az Istennel való életvezetéshez. Jézus Izrael földjét bejárva, mindig az emberek hitére (vagy annak hiányára) reagált - ahol nem volt meg a hitre való hajlandóság, ott nem is vonta be magát hosszabban életükbe (Márk 6:1-6).

Énókh jól értette, hogy Isten megjutalmazza Őt keresőket, akik teljes szívből bíznak Őbenne. Isten tetteiben azért bízunk, mert az Ő személyében bízunk - nem pedig fordítva. Más szóval tehát, akkor is bízunk Istenben, amikor éppen hallgat, és nem jönnek a várt csodák. Ez a hűség része. Meggyőződésünk, hogy Isten megbízható, állhatatos, és igaz.

Az ószövetségi szentek is hittek Isten emberi szemmel nem látható munkájában (Zsidók 11:3). Ábrahám nyilván nem érte meg, hogy meglássa, amint Isten úgy megszaporítja az ő magját, azaz testi leszármazottait, hogy annyian lesznek "mint a ég csillagai". Mózes sosem lépett be az Ígéret földjére. Az ószövetségi szentek közül pedig egy sem érte meg, hogy meglássa a Messiást. Ők azonban mégis hűségesek maradtak. Hittek abban, hogy Isten megteszi, amit ígért. Ők ugyanis hitben jártak, nem pedig látásban (2Korinthus 5:7).

A hűség azt jelenti, hogy elhisszük, Isten pontosan az, Akinek Ő mondja magát, valamint hogy az élet viszontagságai ellenére is megmaradunk ebben a hitben. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy jobban bízunk abban, amit Isten kijelent a Bibliában, mint amit a világ sugallni igyekszik, vagy amit saját szemeinkkel látunk. Bízunk abban, hogy Ő mindent jóra fordít. Bízunk abban, hogy kimunkálja és teljességre viszi bennünk az Ő akaratát. Bízunk abban is, hogy a földi életünk és helyzetünk semmi ahhoz képest, amiben a mennyben lesz részünk. Az ilyen hit kizárólag a Szent Lélek munkálkodása által foganhat meg bennünk. Ő az, Aki bizonyságot tesz az igazságról, és Aki arra ösztönöz minket, hogy keressük Istent. Hívővé csak a Lélek tehet minket.

English



Vissza a magyar oldalra

A Szent Lélek gyümölcse - Mi a hűség?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries