settings icon
share icon
Kérdés

Mit jelent az, hogy Zorobábel az Úr pecsétgyűrűje (Aggeus 2:23)?

Válasz


Aggeus próféta könyvének 2:23 igeversében a következőket olvassuk: "Azon a napon, azt mondja a Seregeknek Ura, felveszlek téged Zorobábel, Sealtiélnek fia, én szolgám, azt mondja az Úr, és olyanná teszlek, mint egy pecsétgyürű, mert téged választottalak el, azt mondja a Seregeknek Ura". De vajon hogy értette Isten azt, hogy Zorobábelt saját pecsétgyűrűjévé teszi?

A pecsétgyűrűt az ókori királyok magas rangjuk és a tulajdonjoguk jelzésére használták. A pecsétgyűrűbe egy, a király által választott, szimbolikus jelentéssel bíró emblémát véstek. A hivatalos iratokra viaszt csepegtettek, majd a király az ujján lévő pecsétgyűrűvel pecsételte le azt. Ez a pecsét tehát a mai közjegyzői pecséthez hasonlóan hitelesítette egy adott dokumentum eredetiségét. Az 1Királyok 21:8-ban a gonosz királynő, Jézabel, elvette Akháb király pecsétgyűrűjét, "és levelet írt Akháb nevével, a melyet megpecsételt az ő gyűrűjével...". A királyi pecsétgyűrűvel megbélyegzett irat ugyanis magának a királynak a tekintélyét kölcsönözte a levélnek. Dániel próféta könyvének 6:17 igeversében annak lehetünk tanúi, hogy az oroszlánverem száját elzáró fedőkövet szintén egy pecsétgyűrűvel pecsételték le. Így olvassuk az igét: "És hozának egy követ, és oda tevék a verem szájára, és megpecsétlé a király az ő gyűrűjével és az ő főembereinek gyűrűivel, hogy semmi meg ne változtassék Dánielre nézve.". A királyi pecsétgyűrű az 1Mózes 41:41-43 igerészben-, valamint Eszter könyvének 8:8 igeversében is szerepel.

Fontos megérteni, hogy ki volt Zorobábel. Ő volt az újjáépített Jeruzsálem kormányzója, aki maga is királyi vérből származott, hiszen Dávid leszármazottja-, és Júda királyának, Joákimnek az unokája volt. Évekkel korábban Joákim elvesztette trónját, amikor az ellenséges hatalom Babilonba deportálta; Isten ezen esemény kapcsán úgy ábrázolta Joákimet, mint egy pecsétgyűrűt, amit Ő levett az ujjáról (Jeremiás 22:24). Immár viszont Zorobábelt nevezi "pecsétgyűrű"-nek, akit nem vesz le az ujjáról.

Aggeus próféciájában Isten bátorítja Zorobábelt, és reménnyel tölti el. Azt mondja neki, hogy őt, mint helytartót, egy egyedülálló és nemes célra "választotta el". Mint Isten pecsétgyűrűje, Zorobábel tiszteletre méltó pozíciót és hatalmat kap. Isten visszaállítja a Dávid királyi vérvonalát, és megújítja a Dáviddal kötött szövetségét. Júdának így tehát még mindig lehetett jövője, hiszen örömteli várakozással tekintett Dávid eljövendő Fia, a Messiás eljövetelének elébe, Aki egy napon felforgatja "az országok királyi székét", és elfogyasztja "a pogány országok erejét" (Aggeus 2:22).

Zorobábelt "én szolgám"-nak is nevezi Isten. Ez a cím gyakran messiási referenciaként jelenik meg az Ószövetségben (2Sámuel 3:18; 1Királyok 11:34; Ézsaiás 42:1-9; 49:1-13; 50:4-11; 52:13-53:12; Ezékiel 34:23-24; 37:24-25). A szolga, a fiú, a pecsétgyűrű hármas megnevezése különleges bátorítást jelentett Zorobábelnek a zsidó templom újjáépítésének fontos, és kicsit sem könnyű feladatának elvégzéséhez. Isten "pecsétgyűrűje"-ként Zorobábel a jövőbeli Messiás, Jézus Krisztus előképévé válik, Aki végleg meggyökerezteti népét az ígéret földjén, még dicsőbb templomot épít (Zakariás 6:12-13), az igazakat pedig véget nem érő imádatra vezeti.

English



Vissza a magyar oldalra

Mit jelent az, hogy Zorobábel az Úr pecsétgyűrűje (Aggeus 2:23)?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries