Kérdés
Mi a test kívánsága?
Válasz
A bűnös vágy nem más, mint az Isten által tiltott dolgok iránti erős vágyak megnevezése. Az 1János 2:15-16 három olyan vágyat említ, amelyek csak egyre nagyobb bűnbe vezetik az embert: "Ne szeressétek a világot, se azokat, a mik a világban vannak. Ha valaki a világot szereti, nincs meg abban az Atya szeretete. Mert mindaz, a mi a világban van, a test kívánsága, és a szemek kívánsága, és az élet kérkedése nem az Atyától van, hanem a világból." A szemek kívánságának esetéről akkor beszélhetünk, amikor egy vizuális inger sóvárgásra, féltékenységre, vagy szexuális vágyra ösztönöz. Az élet kérkedése voltaképp az a minden emberben jelenlévő vágy, hogy önmaga legyen saját istene. Az arrogancia, az önérvényesítésre való (szélsőséges) törekvés, és a kapzsiság mind az élet kérkedésének tövéről fakad. A test kívánsága pedig szintén egyike azoknak az ellenségeknek, amelyek ellen harcolunk.
Amikor a Biblia a "testről" beszél, az kétféleképpen is érthető. A test szó elsődleges jelentése a földi élőlényekre vonatkozik, mint például az állatokra, madarakra és emberekre (1Korinthus 15:39). A Biblia a test szót azonban leggyakrabban a bűnre való azon hajlamként használja, mely földi létünk során elkísér minket. A bűnös, bukott természetünk, amelyet bűn és lázadás ural, olyan szorosan kötődik az emberi mivoltunk fizikai aspektusához, hogy azt egyszerűen csak "test"-nek nevezi az Írás. Minden emberi lény testből születik, egy férfi és egy nő egyesüléséből, amely aktus egy további testhez kötött ember lényt hoz létre. Az abból fakadó vágyaink, hogy testi teremtményként létezünk egy bukott világban, gyorsan bűnös vágyakká válhatnak.
Azok a vágyak, amelyek a földhöz-kötöttségünk tényére, valamint arra vezethetők vissza, hogy testi teremtmények vagyunk, önmagukban nem számítanak bűnnek. Minden ember vágyik egy biztonságos helyre, ahol meghúzhatja magát, vízre, ételre, de bizonyos fokig szexre, és kényelemre is. Isten ezekkel a vágyakkal együtt teremtett meg minket. A gond az, hogy bűnös, bukott teremtményként látjuk meg a napvilágot, és így arra vágyunk, hogy magunkat Isten erkölcsi törvényétől függetlenítve önnön tetszésünket hajszoljuk (Róma 3:10, 12). Amikor a test kívánságai uralkodnak rajtunk, és így elsőbbséget élveznek Isten akaratával szemben, akkor azok Isten igazságosságának megsértésére visznek rá minket. Kéjes vággyá válnak. Például az éhség arra késztet bennünket, hogy étel után nézzünk. Az evés jó dolog. Nem bűn. Jézus evett és ivott, amikor a földön szolgált (Lukács 24:42-43). De amikor az éhség viszont már testi kívánsággá alakul, és torkossággá nő fel, az már bűn (Példabeszédek 23:20-21). Amikor a természetes szexuális vágyak elferdülnek, akkor paráznasághoz, házasságtöréshez, homoszexualitáshoz, és egyéb szexuális természetű bűnökhöz vezetnek. Ezek egytől-egyig a test kívánságai.
Az 1János 2:17 igeverse a test kívánságát az annál kívánatosabb ellenpólusával állítja kontrasztba, ami nem más, mint az Istennek való tetszés: "És a világ elmúlik, és annak kívánsága is; de a ki az Isten akaratát cselekszi, megmarad örökké." Más szóval, ha a test kívánságát, a szemek kívánságát, és az élet kérkedését követjük, nem tudjuk Isten akaratát cselekedni, így pedig nem leszünk az örök élet örökösei (Máté 7:21; 1Korinthus 6:9-10; Galata 5:19-20). Azok, akik a Jézus Krisztus áldozatába vetett hit által újjászülettek, folyamatosan meg kell öldököljék a test cselekedeteit (Róma 8:12-14). Hívőként nem engedhetjük, hogy a testünk kívánsága irányítsa az életünket, hanem elhatározzuk, hogy ekképp tekintünk magunkra: "Krisztussal együtt megfeszíttettem" (Galata 2:20). Így Isten dicsőségére élhetünk (1Korinthus 10:31).
English
Mi a test kívánsága?