settings icon
share icon
Kérdés

Mit értünk a világ elemei alatt?

Válasz


"Vigyázzatok, hogy rabul ne ejtsen valaki titeket olyan bölcselkedéssel és üres megtévesztéssel, amely az emberek hagyományához, a világ elemeihez, és nem Krisztushoz alkalmazkodik" (MBT). Más fordítások az itt szereplő világ elemei kifejezést a következő szavakkal adják vissza: "világot uraló hatalmasságoktól" származó értelmetlen okoskodások, filozófia (EFO), "a világ elemi tanításai" (KAR) és "világi elemek" (SZIT).

Pál apostol a kolossébeli gyülekezet keresztényeihez intézett levele voltaképp arra a hírre adott válasz volt, mely szerint sok hívő testvér eretnek filozófiákat tett magáévá, ahelyett, hogy ragaszkodott volna a kegyelem - azaz a nem emberi tettek - általi üdvösség evangéliumához. Történt ugyanis, hogy a gyülekezet elkezdett bizonyos szellemi követelményeket hozzáadni a hamisítatlan tanításhoz, amely jelenségben inkább az ószövetségi törvényekhez való ragaszkodás-, mintsem Jézus bölcsességének követése nyilvánult meg (Kolossé 2:2-4). Ezek az új hívők azon fáradoztak, hogy korábbi törvénytisztelő meggyőződésüket (a Mózes által közvetített törvényekről lévén szó) Krisztus áldozatának teljes mértékben elegendő mivoltának radikális elképzelésével elegyítsék. Ezen törekvésük mind az üdvösség megszerzése, mind a megszentelődés folyamatának terén meg-megmutatkozott.

Pál apostol az episztola előszavában világosan közli az írás célkitűzését: "Ezt pedig azért mondom, hogy valaki titeket rá ne szedjen hitető beszéddel" (Kolossé 2:4). Emlékezteti a kolossébelieket arra a hitre, amelyre taníttattak, és egy figyelmeztetés által téríti le őket a hamis gondolkodás tekervényes ösvényéről: "Vigyázzatok, nehogy valaki félrevezessen benneteket valamilyen filozófiával, értelmetlen okoskodással, vagy emberi hagyományokkal, amelyek a világot uraló hatalmasságoktól, és nem Krisztustól származnak" (Kolossé 2:8, EFO).

A Kolossé 2:8 igeversben Pál által használt kifejezések némelyike könnyen érthető. A keresztényellenes filozófiákat, a nyílt hazugságokat, és a legalista hitfelfogást mind hamis tanításnak kell tekinteni, ezek ugyanis közvetlenül szembemennek az egyedül Krisztus általi üdvösség üzenetével. Az azonban már nem olyan tiszta a mai olvasó számára, hogy Pál apostol mit értett a világ elemei kifejezés alatt. A görög szó, amelyet Pál a Kolossé 2:8-ban használ, a következő jelentéssel bír: "elsődleges és alapvető elvek". Ugyanezt a szót foganatosítja a Galata 4:3-ban is, ami így hangzik: "Azonképen mi is, mikor kiskorúak valánk, a világ elemei alá voltunk vettetve szolgaként".

Az egyik nézet szerint a világ elemei a korábbi pogány vallások asztrális isteneire, esetleg a népi (részben animista) hiedelmek által a föld, levegő, tűz, és víz elemek mögött feltételezett szellemi entitásokra utalnak. Egy másik nézet szerint a "világ elemei" kifejezés a Galata 3:19-ben említett angyalokra vonatkozik, akik az ószövetségi törvény közvetítésében vettek részt.

Ha azonban jobban megvizsgáljuk a Kolossé 2:8 igevers szövegkörnyezetét, teljesebb megértésre juthatunk. Ugyanebben a fejezetben Pál ismét a "világ elemei"-ről, elemi tanításairól beszél: "Ha meghalván a Krisztussal, megszabadultatok e világ elemi tanításaitól, miért terheltetitek magatokat, mintha e világban élők volnátok. . . .az emberek parancsolatai és tanításai szerint?" (Kolossé 2:20-22, KAR). Figyeljük meg, hogy Pál a "világ elemi tanításait" "emberek parancsolatai"-val, és emberek "tanításai"-val azonosítja. A 8. igeversben a "világ elemei"-t pedig az emberi hagyományokkal (MBT) és filozófiával (EFO) hozza összefüggésbe. A "világot uraló hatalmasságok" (EFO) kifejezés itt minden bizonnyal a hamis tanokat hirdető démoni lényekre vonatkozik (lásd 1Timóteus 4:1), vagy egyszerűen csak magukra a hamis tanokra utal (ennek tekintetében a magyar fordítások is megoszlanak - a fordító megjegyzése).

A "világ elemei" alapvető világi színezetű elképzeléseket hirdetnek a vallásról, és megpróbálják azokat igazságként eladni. Az egyháznak óvakodnia kell mindentől, ami Krisztus evangéliumával szembemegy. Legyen szó akár rituálékról, akár aszketikus élményekről, vagy (emberek által kiötlött) szabályok betartásáról, ezek egyike sem tud lelkeket menteni. Ezek az elképzelések, gyakorlatok, és eszmék "világi"-ak, mivel anyagi természetű, testi dolgokra vonatkoznak, ezzel pedig a világi, meg nem tért elmében akarnak tért hódítani, és voltaképp abban nyernek csak igazán értelmet. "Elemi"-nek abban az értelemben nevezhetők, hogy annyira alapvető jellegűek, hogy azokról már-már egy gyerek is tud (a hamis tanítók intellektuálisan felfuvalkodott pózai ellenére).

Jézus azért jött e világra, hogy kiszabadítsa a foglyokat a bűn rabságából és az örök büntetés alól, hogy betöltse a törvényt, valamint hogy az örök bűnbocsánatot eredményező áldozata által áthidalja az ember és Isten között tátongó szakadékot (Máté 5:17-20; Lukács 4:18; Róma 7:6; Galata 3:23). A szenteknek egyszer és mindenkorra átadott evangélium az egyedül Krisztus általi üdvösség-, valamint Isten kegyelemmel teljes megbocsátásának bibliai tanításában áll. Elénk ez a cél van kitűzva: "Gyökerezzetek meg és épüljetek fel őbenne [azaz Krisztusban], erősödjetek meg a hit által, amint tanultátok, és hálaadásotok legyen egyre bőségesebb" (Kolossé 2:7, MBT - betoldva). Nem szabad visszatérnünk a "világ elemeihez", elemi szellemeihez, és azok tanításaihoz.

Korunk keresztény híveire is csábítóan hathat az a gondolat, hogy ha egy képzeletbeli teendő-listán minden egyes pontot kipipálhatnak, akkor azzal elnyerik, kiérdemlik Isten kegyelmét. Azt gondolhatjuk, hogy ha csak eleget imádkozunk, eléggé szolgáljuk a gyülekezetet, eléggé szent életvitelt folytatunk, akkor Isten majd (kötelezően) kegyelmez nekünk. Az igazság ezzel szemben az, hogy ezek közül egyik sem visz közelebb Isten szeretetéhez, kegyelméhez, és megbocsátásához. Isten szeretete feltétel nélküli (János 3:16; Róma 5:8), Isten kegyelme és megbocsátása pedig egyedül hit által lehet a miénk (Galata 2:16; Efézus 2:4-5). Jézus üzenete egyidejűleg gyönyörűen egyszerű és rejtélyesen komplikált (1Timóteus 3:16). Hitünket nem vethetjük a cselekedetekbe, hanem túl kell lépnünk a világ elemein, elemi tanításain, és meg kell őrizzük az egyedül Jézusba-, vagyis az egyedüli útba, az egyedüli igazságba, és az egyedül életet adó forrásba vetett hitünket (János 14:6).

English



Vissza a magyar oldalra

Mit értünk a világ elemei alatt?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries