Kérdés
Mi az angyalok hierarchiája?
Válasz
A keresztény teológia tudományterületének egyes ágai az angyalok 9 rétű hierarchiáját vélik beazonosítani tudni. Ezek a következők:
• Legmagasabb/első rend:
szeráfok
kerubok
trónok (királyi székek - KAR)
• Középső/második rend:
uralmak
erősségek
hatalmasságok
• Legalacsonyabb/harmadik rend:
fejedelemségek
arkangyalok
angyalok
A legfőbb nehézség ezen felosztás kapcsán abban áll, hogy a Biblia egy szóval sem említi, hogy a fenti angyali rendek között bármiféle hierarchia volna. Azt valóban láthatjuk a Szentírásban, hogy az angyaloknak különböző fajtái vannak, márpedig ha különböző fajták léteznek, akkor az is elképzelhető, hogy valamilyen hierarchia is van közöttük (ez azonban csupán egy emberi feltételezés - a fordító megjegyzése). Ha tehát létezik is egy effajta hierarchia, a Biblia nem tesz róla explicite említését. Azt viszont biztosra vehetjük, hogy amennyiben nekünk, embereknek bármilyen okból fontos volna tudnunk ezekről, akkor a Biblia be is számolt volna róluk. Az angyal szó egyszerűen "hírnököt" jelent, ami egyben az angyalok által végzett tevékenységet is jelöli.
A szeráfok (egyes szám: szeráf) szó egyszerűen csak annyit tesz, "tüzes", "fényes". A szeráfokat csak az Ézsaiás 6:1-4 igerésze említi mint angyali lényeket: "...látám az Urat ülni magas és felemeltetett székben, és palástja betölté a templomot; Szeráfok állanak vala felette: mindeniknek hat-hat szárnya vala: kettővel orczáját fedé be, kettővel lábait fedé be, és kettővel lebegett; És kiált vala egy a másiknak, és mondá: Szent, szent, szent a seregeknek Ura, teljes mind a széles föld az ő dicsőségével! És megrendülének az ajtó küszöbei a kiáltónak szavától, és a ház betelt füsttel." Mivel a szeráf szó egyszerűen csak egy megnevezés, lehet, hogy a szeráfok egyszerűen "tüzes lények", amelyek vagy egy különálló "angyali rend" tagjai, vagy nem.
A kerubok (egyes szám: kerub, vagy kérub) számos alkalommal szerepelnek a Szentírásban. Miután Ádám és Éva kiűzetett az Édenből, Isten kerubokat állított felvigyázóként, hogy ők őrizzék a kert bejáratát (1Mózes 3:24). Azon esetek túlnyomó többségében, melyben a kerubok említésre kerülnek, a szövetség ládájával kapcsolatos kijelentés hangzik el, tudniillik két kerub képmása díszítette a láda fedelét (2Mózes 25:18-20; 37:7-9; 1Sámuel 4:4). Mikor Dávid király egy ízben dicsőítő éneket zengett Istennek, azt mondta, hogy Isten "a Khérubon ment és röpült, és a szelek szárnyain tünt fel" (2Sámuel 22:11). Amikor Ezékiel látomásban látja, hogy Isten dicsősége elhagyja a jeruzsálemi templomot, annak is tanúja lesz, amint kerubok hordozzák Isten trónját (Ezékiel 10. fejezet). Ugyanezen fejezet 14. igeversében a kerubok négy arcú lényekként vannak ábrázolva, melyek közül az egyik kerub-, a másik oroszlán-, megint másik sas-, a negyedik pedig ember orcája. Mivel azonban az angyalok alapvetően szellemlények, lehet, hogy egyszerűen csak épp ilyen alakban jelentek meg Ezékielnek e kinyilatkoztatás alkalmával.
A Szentírás csak egyetlen arkangyalt nevez néven, mégpedig Mihályt. Őt a Júdás levelének 1:9-es igeverse említi. Egy arkangyal hallható hangjáról számol be az 1Thesszalonika 4:16 igevers is, de a beszélő nevét nem közli. A Jelenések 12:7 igeverse Mihály és angyalai az ördög és az ő angyalai ellen folytatott háborújáról ír. A Dániel 10:13, 21 és a 12:1 igeversekben Mihály angyali fejedelemként tűnik fel. Az, hogy Mihály az angyalok vezetője, mind az arkangyal címhez-, mind pedig az általa betöltött szerephez jól illeszkedne. Ennek tükrében az arkangyal inkább egy bizonyos pozíció, mintsem egy különálló angyalfajta lehet.
A Szentírás egy további angyalt, Gábrielt is név szerint említi. Gábriel mind Keresztelő János (Lukács 1:19)-, mind pedig Jézus (Lukács 1:26) születéséről is üzenetet közvetített (az embereknek). Mikor János apját, Zakariást szólította meg, úgy hivatkozott önmagára, mint aki az Isten színe előtt áll. Arról nem esik szó, hogy Gábriel milyen "fajta" angyal. Dániel prófétának szintén ő vitt üzenetet a kitartó imájára való (isteni) válaszként (Dániel 8:16; 9:21). Dániel emberként írja le őt, ami azt jelzi, hogy Gábriel emberi alakban jelent meg neki. Fontos azonban újra az emlékeinkbe idézni, hogy az angyalok alapvetően szellemi lények, ezért nincs fizikai testük, ugyanakkor mégis úgy tűnik, hogy időnként különböző alakot vehetnek fel.
Mihály és Gábriel tehát az egyedüli két olyan angyal, akiket név szerint is említ az Írás, holott tudjuk, hogy számtalan angyal szolgálja Istent. Érdemes észbe vennünk, hogy bár az angyalok hatalomra és dicsőségre nézve nagyobbak az embereknél, mégis az emberek azok, akik Isten képmására lettek teremtve, továbbá az emberek-, nem pedig az angyalok fognak Krisztussal együtt uralkodni (Zsidókhoz 2:5). Krisztus vére nem angyalokat, hanem embereket váltott meg (Zsidók 2:16). Az angyalok Isten szolgái, akik a hívők szolgálatában állnak (Zsidók 1:14). Bizonyos szempontból az angyalok kétségkívül hatalmasabbak, mint az emberek, egy másik szempont szerint viszont az emberek foglalják el az elsődleges helyet Isten teremtett rendjében, és az angyalok bizonyos mértékig ki vannak zárva (a kegyelemből). Ők így szükségszerűen nem is érhetik fel olyan teljességében a megváltást, mint Isten gyermekei (1Péter 1:12).
Az őrangyal kifejezés egyszer, annyi sok, sem szerepel a Szentírásban, még akkor sem, ha a legtöbb világi ember ennek épp az ellenkezőjéről van meggyőződve. E hamis koncepció alapját talán a Máté 18:10 igeversének félreértelmezése adja: "Meglássátok, hogy eme kicsinyek közül egyet is meg ne utáljatok; mert mondom néktek, hogy az ő angyalaik a mennyekben mindenkor látják az én mennyei Atyám orczáját".
Végül pedig ott vannak még a bukott angyalok. A Júdás levelének 1:6 igeverse félreérthetetlenül róluk tesz említést: "És az angyalokat is, a kik nem tartották meg fejedelemségöket, hanem elhagyták az ő lakóhelyöket, a nagy nap ítéletére örök bilincseken, sötétségben tartotta"; akárcsak a Jelenések 12:7-9 igerésze: "És lőn az égben viaskodás: Mihály és az ő angyalai viaskodnak vala a sárkánynyal; és a sárkány is viaskodik vala és az ő angyalai; De nem vehetének diadalmat, és az ő helyök sem találtaték többé a mennyben. És vetteték a nagy sárkány, ama régi kígyó, a ki neveztetik ördögnek és a Sátánnak, ki mind az egész föld kerekségét elhiteti, vetteték a földre, és az ő angyalai is ő vele levettetének.".
Összefoglalásképpen azt mondhatjuk, hogy bár az emberi kigondolásokban és spekulációkban nincs hiány, a Szentírás semmiféle részletes (vagy elnagyolt) angyali hierarchiáról nem számol be. A szeráfok és a kerubok rendre Isten trónjával és dicsőségével szoros összefüggésben szerepelnek a textusban. Mivel a szeráf szó egyszerűen azt jelenti, hogy "tüzes", lehet, hogy ez inkább egy, azaz egy angyal leírása, sem mint egy különálló angyalfajtáé. A kerubokat és a szeráfokat általában túlvilági (azaz nem e világból való) lényekként írják le. Mihály egy arkangyal, mely megnevezés utalhat arra, hogy neki valóban külön(leges) szerepe van, arra viszont nem feltétlenül, hogy az arkangyal egy külön angyali rend volna. Gábriel Isten fontos hírnöke. Amikor Gábriel megjelenik, általában "embernek" látják őt, akárcsak más angyalokat, amikor embereknek jelennek meg. Isten angyalai fontos munkát végeznek, de soha nem buzdítanak minket arra, hogy rájuk fixálódjunk, és természetesen tilos imádnunk őket (Kolossé 2:18). Látomása dicsfényétől pillanatnyilag elvakítva, János így emlékezik meg egy angyali hírvivővel való találkozásáról: "És leborulék annak [az angyalnak] lábai előtt, hogy imádjam őt, de monda nékem: Meglásd, ne tedd; szolgatársad vagyok néked és a te atyádfiainak, a kiknél a Jézus bizonyságtétele van; Istent imádd, mert a Jézus bizonyságtétele a prófétaság lelke" (Jelenések 19:10). Legegyszerűbben kifejezve az angyalok Isten azon háttérmunkásai, akik azon fáradoznak, hogy mind nagyobb dicsőséget szerezzenek Isten szent nevének.
English
Mi az angyalok hierarchiája?