settings icon
share icon
Kérdés

Mi/Ki az Ézsaiás 4:2 igeversben említett Úr sarja?

Válasz


Ézsaiás próféta könyvének 4. fejezete egy olyan, még ma is jövőbeli korról számol be, amikor Isten az ítélet után helyreállítja Siont (Ézsaiás 4:4), és amikor az Úr sarja (vagy csemetéje) gyümölcsöt hoz: "Azon a napon ékes és dicső sarjat ád az Úr, a föld gyümölcse pedig pompás és díszes lesz azoknak, akik Izráelből megmaradnak" (Ézsaiás 4:2, MBT).

Bár az Ézsaiás 4:2 igeversben szereplő sarj szó (héberül: cemáhh - magyar fonetika szerint) nincs konkrétan beazonosítva, az Ézsaiás 60:21 igevers, melyben Izráel helyreállított maradékát az Ő ültetése ágának (héberül: názer) nevezi, hasonló szóképet használ (facsemete - MBT). Úgy tűnik tehát, hogy az Ézsaiás 4:2-ben említett Úr sarja ugyanarra a helyreállított maradékra, azaz Izráel túlélőire utal. Ennek a maradéknak a föld gyümölcse lesz a büszkesége és dísze (Ézsaiás 4:2).

Bár az Ézsaiás 4:2 igeverse azt sejteti, hogy az Úr sarja kifejezés Izráel helyreállított népét jelöli, ugyanezen szó (cemáhh) más előfordulásai egy konkrét sarjra (értsd utód) utalnak. Az Ézsaiás 11:1-ben több kertészeti kifejezés is szerepel: egy sarj (héberül: hoter) Isai törzsökéről vagy szárából (héberül: dzseza) fog kinőni - áll ott. Az Isai gyökereiből (héber: sorer) származó vesszőszál, sarjadék (názer) pedig gyümölcsöző lesz - olvassuk. Bár az Ézsaiás 11:1 nem ugyanazt az eredeti héber kifejezést használja a "sarj" szóra, mint az Ézsaiás 4:2, mégis nyilvánvaló, hogy a két igeszakasz ugyanazon személyről beszél - az Úr sarjáról, az Úr csemetéjéről, ama Isten által plántált vesszőszálról.

A Jeremiás 23:5 igeversben Isten megerősíti, hogy az Ézsaiás 11:1-ben szereplő sarj maga a Messiás. Jeremiás lejegyzi, hogy a jövendő napjaiban Isten egy igaz sarjat (cemáhh) támaszt Dávidnak, aki királyként fog uralkodni. Ez a király bölcsen fog cselekedni, jogossággal és igazságosan fog országolni (Jeremiás 23:5). Azokban a napokban Júda és Izráel megszabadul (minden szorongattatásából), és biztonságban fog lakni. A kihajtott sarj neve Jahve Cedekenu lesz, amit így fordítanak: "Az Úr, a mi igazságunk" (Jeremiás 23:6). Ugyanez a gondolat köszön vissza a Jeremiás 33:15-ben is, amelyben azt találjuk, hogy egy napon eljön Dávid igaz sarja (cemáhh), aki jog és igazság szerint jár majd el a földön. Zakariás próféta könyvének 3:8 igeversében újfent ez a szó (cemáhh) jelenik meg, mikor Isten szolgáját "Sarjadék"-nak nevezi, a Zakariás 6:12-13 igerészben pedig szintén, ahol arról a bizonyos valakiről beszél az Írás, Aki felépíti a templomot, Aki papként és királyként is szolgál majd.

Ha a Messiás Dávid sarjaként jött el a világra, ahogyan az ígéretbe lett adva, akkor arra is joggal számíthatunk, hogy Izráel maradéka is helyre lesz állítva, és az Ő sarjaként lesz újra beplántálva, hiszen Isten ezt illetően is a szavát adta. A Messiás személyazonossága épp annyira biztos, mint annak ígérete, mely szerint Isten egy napon helyre fogja állítani Izráel nemzetét. Ha bízhatunk abban, hogy Isten megtartja az Izráelnek adott nemzeti szintű helyreállításra vonatkozó ígéretét, akkor okkal bízhatunk abban is, hogy Ő megtartja a mindazoknak tett ígéretét, akik hittek és hisznek a Messiásban - Jézus Krisztusban -, vagyis, hogy nekik mindattól a pillanattól fogva örök életük van, hogy hitüket Őbelé vetik (János 6:47). Ezzel pedig megingathatatlan alapon állva bízhatunk abban, hogy egy napon mi is részesülünk majd az örök élet minden áldásában (1Péter 1:3-5), ahogyan Ő azt megígérte.

English



Vissza a magyar oldalra

Mi/Ki az Ézsaiás 4:2 igeversben említett Úr sarja?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries