Kérdés
Melyek a behálózó bűnök?
Válasz
Azokra a bűnökre, amelyekkel folyamatosan küzdünk, és amelyekkel szemben gyengék vagyunk megállni, a Biblia SZIT szerinti fordítása a Zsidókhoz írt levél 12:1-ben a "behálóz" szót használja: "Ezért mi, akiket a tanúknak ilyen felhője övez, váljunk szabaddá minden tehertől, különösen a bűntől, amely behálóz minket, és fussuk meg kitartással az előttünk levő pályát." Az embert behálózó bűnt akár ekképp is meg lehetne határozni: "az ember életét érintő legfőbb, vagy állandó jelleggel visszatérő probléma, hiba". A behálózó bűn tehát egy-, vagy több olyan olyan bűn, amivel/melyekkel állandóan küzdünk, és amire az egyéni bűnös természetünk késztetésére a leginkább hajlunk.
A fenti igerész egyéb fordításai, a "megkörnyékez" (Károli), vagy a "szívósan ránk tapad" (EFO) kifejezések mentén adják vissza a szó eredeti jelentését. A jelen igeversben használt görög szó eredeti jelentése: "könnyen behálóz" (Logos Bible Word Study-program). Mint egy előre felállított egérfogó, amely könnyen lecsap áldozatára, vagy mint a halaknak kivetett háló, úgy az életünkben is vannak olyan bűnök, amelyek igencsak könnyen csapdába ejtenek, behálóznak minket.
Mindenkinek vannak olyan bűnei, amelyekkel állandóan küzd, legyen az akár a pletykálkodás, akár a hazudozás, akár az önuralom elvesztése, vagy a bujaság. Keresztény hívőként üdvözülésünk pillanatában nem válunk ugyanis automatikusan tökéletessé és bűntelenné (1János 1:8), hanem földi életünk hátralévő részében továbbra is küzdünk majd bizonyos bűnökkel. A bűnös, bukott emberi természetünkkel folyamatosan harcban állunk, mivel a test kívánságai szöges ellentétben állnak a Lélek akaratával (Galata 5:17).
A Biblia olyan emberekről is beszámol, akik kínzó bűnökkel küzdöttek. Ábrahám és Izsák is többször beleesett ugyanabba a bűnbe, amikor hazudtak feleségük valós kilétéről, csupán hogy saját bőrüket mentsék (1Mózes 12:10-13; 20:1-2; 26:7-9). A Bírák könyve arról számol be, hogy Sámson majd' egész felnőtt életében a bujasággal küzdött, mely bűn végtére sok probléma forrásává vált számára (Bírák 14:1-3, 16-17; 16:4-5, 15-17). Hasonlóképpen Dávidnak és Salamonnak is megvolt a nőkkel kapcsolatos gyengesége, kéjvágyuk kiélése pedig nem egyszer vezetett nagy bonyodalomhoz (2Sámuel 11:2-27; 1Királyok 11:1-4). Ugyanakkor az Újszövetségben szereplő személyeket is érintették az ilyen behálózó bűnök: Péter apostol például az emberektől való félelemmel szemben maradt éppen alul, mikor háromszor is megtagadta, hogy ismeri Jézust (Máté 26:69-75). Amikor pedig Antiókhiában az óhitű zsidók pártját kezdte el fogni bizonyos tisztasági kérdésekben, Pál apostol embereknek való megfelelési vágyáért megintve őt szembe is került vele (Galata 2:11-14).
Azonban már nem kell, hogy a bűnök uralkodjanak rajtunk. Krisztusban megszabadultunk bűneinktől, többé pedig már nem vagyunk a bűn rabszolgái (János 8:36). Halottak vagyunk a bűn számára: "Krisztussal együtt megfeszíttettem. Élek pedig többé nem én, hanem él bennem a Krisztus; a mely életet pedig most testben élek, az Isten Fiában való hitben élem, a ki szeretett engem és önmagát adta érettem" (Galata 2:20). Miközben szabaddá tesszük magunkat minden tehertől, "különösen a bűntől, amely behálóz minket" (Zsidók 12:1, SZIT), kerülnünk kell a bűnre csábító helyzeteket, a bűnre rávivő kapcsolatokat, és ügyelnünk kell a testi, azaz az óemberi természetünkre is, hogy elkerülhessük, "hogy bűnös kívánságok ébredjenek benne" (Róma 13:14, MBT). Bölcsességért és kitartásért is imádkoznunk kell, hogy szokásainkat valóban megváltoztathassuk. Fel kell töltődnünk a Szentírás minden igéjével (Zsoltárok 1:1-2; János 17:17). Amikor pedig vétkezünk, mihamarabb kérnünk kell Isten csodálatos irgalmát és kegyelmét imában, hiszen Ő megígérte: "Ha megvalljuk bűneinket, hű és igaz, hogy megbocsássa bűneinket és megtisztítson minket minden hamisságtól" (1János 1:9).
English
Melyek a behálózó bűnök?