settings icon
share icon
Kérdés

Mit jelent a Bibliában szereplő diadém?

Válasz


A diadém egy olyan fejdísz, ami a királyságot vagy a hatalmat szimbolizálja, és általában király vagy királynő viseli. A diadém szinonimája a korona, a legtöbb modern bibliafordításban így ez a szó szerepel. A diadém szó először a 2Mózes 29:6-ban fordul elő a Bibliában Isten Áron ruházatára vonatkozó utasításainak részeként. Isten Mózes testvérét, Áront választotta ki az első főpapnak (2Mózes 28:1). Isten különleges ruházatot adott parancsba viseletül a papoknak, melyet az Ő templomában való szolgálatkor kellett felölteniük. E ruhadarabok közé tartozott a főpap számára a süveg, amelyet "szent korona" vagy diadém koronázott (3Mózes 8:9). Ez a diadém jelképezte Áron a Magasságos szószólójakénti egyedülálló helyzetét. Izráelnek úgy kellett engedelmeskednie Áron és Mózes szavainak, mintha magának Istennek engedelmeskedne.

A Szentírás egyéb igehelyein a diadém szót egy-egy királyra használják, anélkül, hogy ezt konkrétan kimondanák. A Jelenések 13:1-ben például ez áll: "És láték egy fenevadat feljőni a tengerből, a melynek hét feje és tíz szarva vala, és az ő szarvain tíz korona, és az ő fejein a káromlásnak neve." A diadém szó (magyar fordításban "korona") a királyra való utalásként való használata a metonímia egy példája. A tengerből jövő fenevadról szóló látomás a végső időkben az Antikrisztussal szövetségben lévő tíz nemzet királyainak szövetségét jelképezi (Jelenések 17:12). A Jelenések könyve sok ilyen képletes ábrázolást használ.

Az Ézsaiás 62:3 egy kicsit másképp használja a diadém szót. Az Úr azt mondja Izráelnek: "...leszel dicsőség koronája az Úr kezében, és királyi fejdísz Istened kezében." Eljön a nap a Messiás országában, amikor Jeruzsálem helyre lesz állítva, Sion pedig megdicsőül. Isten úgy fogja prezentálni megváltott népét, ahogyan egy király a pompás koronáját mutatja fel. Az Ézsaiás 28:5 ugyanakkor épp megfordítja ezt a képet, és azt mondja, hogy az Úr lesz népe diadémja, éke. Az alapvető üzenet viszont ugyanaz: Isten dicsőséggel és tisztelettel veszi körül az általa megmentett népet. A diadém Márdokeus megtiszteltetésében is nagy szerepet játszott Perzsiában, mivel megengedték neki, hogy a király saját lován lovagoljon be, a lóra pedig (csak a királyi kíséretnek kijáró) valamiféle koronát adtak (lásd Eszter 6:8).

Edward Perronet "Zengd Jézus nevét" című énekének szövege úgy használja a diadém szót (lásd angol változat), hogy jelentése teljes mélységét segít megérteni. Az első versszak így szól:

Zengd Jézus nevét, zengd, világ, / Őt, angyalok, áldjátok!

Felékesítve homlokát, / Királlyá Jézust, Jézust koronázzátok!

Ti, vértanúi Istennek, / Kik mennyben szolgáljátok

A Bárányt, ki megöletett: / Királlyá Jézust, Jézust koronázzátok!

Eredeti szöveg: E. Perronet, 1780 | fordítás: Csomasz Tóth K. | dallam: Miles Lane, W. Shrubsole, 1779

English



Vissza a magyar oldalra

Mit jelent a Bibliában szereplő diadém?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries