Kérdés
Mik a dicsőítő zsoltárok?
Válasz
A 95. zsoltár 2. igeverse ma is így buzdít minket az Úr dicséretére: "Jöjjetek jelenlétébe hálaáldozattal, énekeljünk neki, dicsérjük őt hangszerekkel, hangosan!" (EFO). Maga a zsoltár szó olyan éneket jelöl, melyet hangszeres kísérettel való éneklésre szántak. A Zsoltárok könyve egy Istentől ihletett énekeskönyv, melyet az izraeliták a közös istentiszteleten használtak. A zsoltárok létrejöttében több dalszerző és zenész is közreműködött, a legtöbb zsoltár viszont Dávid királyhoz kapcsolható. A Zsoltárok könyvének további szerzői között Aszáf, Koráh fiai, Mózes, Salamon király és számos, explicite meg nem nevezett személy is megtalálható.
A zsoltárokban a legkülönbözőbb emberi érzelmek költői kifejezésével találkozunk, ebből a szempontból a ma ismeretes modern zene is némileg a zsoltárokhoz hasonlítható. Többféle zsoltártípust különíthetünk el a Bibliában, a zsoltárok között ugyanis siratóéneket, hálaadó éneket, lélekemelő, bátorító éneket stb. is találunk. Mivel a Zsoltárok könyvének egyik központi témája maga Isten dicsérete, így számos olyan zsoltár íródott, melynek elsődleges rendeltetése Isten magasztalása. Ezeket helyesen dicsőítő zsoltároknak nevezzük. A 150. zsoltár például egy olyan rövid dicsőítő zsoltár, mely a héber halleluja szóval kezdődik és végződik. A magyar fordításban tizenháromszor szerepel a dicsérjétek felszólítás. Ez a zsoltár a legkülönfélébb hangszerek megszólaltatását, de magát a táncot is az Úr dicséretének eszközeiként említi.
Még ha a zsoltárosok félelmüknek, bánatuknak, kétségüknek, és haragjuknak is hangot adtak énekeikben, leggyakrabban az Istent magasztaló szavakkal zárták lamentálásuk. Annak ellenére, hogy a 13. zsoltár legnagyobb része a zsoltáros ellenség kezétől való szenvedése miatti méltatlankodását fejezi ki, mégis ezekkel a szavakkal zárul: "...én a te kegyelmedben bíztam, örüljön a szívem a te segítségednek; hadd énekeljek az Úrnak, hogy jót tett velem!" (6. igevers).
A dicsőítő zsoltárok az Úr számos erényét és nagy hatalmát méltatják. Izráel Istenét dicsérik keze munkájáért, melynek jeleit a természet és a teljes teremtett világ mindenhol magán viseli (Zsoltárok 19:2; 89:6; 148:3-4). Dicsérik Őt népe megszabadításáért (Zsoltárok 18:7; 111:9) valamint az olyan, csodálaltra méltó tulajdonságaiért, mint a színtiszta szeretet, és a módfeletti hosszútűrés (Zsoltárok 89:12-13; 130:8).
A 147. zsoltár a dicsőítő zsoltár egy jó példája. Ebben a zsoltárban, amely szintén a héber halleluja szóval kezdődik és zárul, az énekes a következő dolgok feletti hálájából zendül Isten dícséretére:
♪ Az Úr megőrzi Izráelt (2. igevers)
♪ Meggyógyítja a megtört szívűeket (3. igevers)
♪ Nagy bölcsességgel és hatalommal bír, ahogyan azt a teremtett világból is jól kitűnik (4-5. igevers).
♪ Igazságot szolgáltat (6. igevers)
♪ Esőt küld a földre, teremtményeit táplálja (8-9. igevers)
♪ Megvédi Jeruzsálemet, és békét ad népének (13-14. igevers)
♪ Ő irányítja az időjárást és az évszakokat (15-18. igevers)
♪ Kinyilatkoztatta Igéjét Izráelnek, és minden más nemzetnél jobban megáldotta őket (19-20. igevers).
Mivel az izraeliták az Úr dicséretére rendelt nép (Jeremiás 13:11), ezért valóban helyénvaló, hogy énekeik legtöbbje dicsőítő zsoltár. Mi is "az Ő dicsőségének" magasztalására (Efézus 1:12) váltattunk meg, így énekeinknek tükrözni kell a hálás szívből fakadó dicséretünket. "Dicsérjétek az Urat! Hiszen Istenünkről énekelni jó; hiszen őt dicsérni gyönyörűséges és illendő dolog!" (Zsoltárok 147:1).
English
Mik a dicsőítő zsoltárok?