Kérdés
Mi volt az efód jelentése?
Válasz
Az Ószövetségben az efódnak két jelentése van. A szövegrészek egyik csoportjában ruhát jelent, a másikban pedig nagy valószínűséggel egy (bálvány)képet. Az efódot mint ruhát a papi rendeletekben a főpap hivatalos öltözete részeként említik. "És csinálják az efódot aranyból, kék és bíborpiros, karmazsinszínű és sodrott lenből, mestermunkával" (2Mózes 28:6; 29:5; 39:2; 3Mózes 8:7).
Az efódot egy szintén (mester)munkával készült rávarrt öv tartotta össze. Két vállrészből állt, amelyek, mint azok neve is mutatja, a vállakat keresztezték, és nyilvánvalóan elöl voltak az efódhoz rögzítve vagy hozzáöltve. Felvéve a vállrészek hátul csatlakoztak az efód két végéhez. A ruhadarab hosszáról nincs adat. Ahol a vállrészek elöl "az öv fölött" össze voltak kötve, ott két aranygyűrűt varrtak rá, amelyekhez a mellvértet erősítették.
Az efód szó azonban már egészen más jelentést hordoz az igerészek második csoportjában, amelyek mind a történelmi könyvekhez tartoznak. Az biztos, hogy a szó itt nem utalhat ruhára. Ez a Bírák 8:26-27-ben is nyilvánvalóvá válik, ahol fel van jegyezve, hogy Gedeon az izmaelitáktól, akik midianita szövetségesek voltak, arany fülbevalókat vett, 1700 sékel összsúlyban, "és készíte abból Gedeon efódot, és helyhezteté azt a maga városában, Ofrában...", ahol az egész Izráel imádta azt. A Bírák 17:5-ben Mikeás efódot és terafimot, azaz bálványt készített a szentélyének. A legkézenfekvőbb következtetés mindezen szövegekből az, hogy az "efód" itt egy (bálvány)képet jelent, amelyet a szentélyben állították fel, különösen, hogy a szó a terafimmal együtt szerepel, amely kétségtelenül faragott képet jelent (Hóseás 3:4). A konklúzió tehát az, hogy az efód szó ezekben az esetekben egy hordozható bálványra utal. Egyes tudósok szerint a bálvány és a ruha közötti kapcsolat abban áll, hogy a bálványt eredetileg egy vászonruhába öltöztették, az efód kifejezést pedig fokozatosan a teljes bálványra kezdték használni.
English
Mi volt az efód jelentése?