settings icon
share icon
Kérdés

Mi a faragott kép?

Válasz


A "faragott kép" kifejezés a Biblia Károli-féle fordításából származik, először pedig a Tízparancsolat második parancsolatában, a 2Mózes 20:4 igeversben fordul elő. A "faragott kép"-nek fordított héber szó, szó szerint "bálványt" jelent. A faragott kép egy kőből, fából, fémből vagy egyéb ásványból faragott szobor, ami ábrázolhat embert vagy állatot, és a fal bemélyedésébe vagy oszlopba faragott dombormű lehet. Megkülönböztetjük az öntött szobortól, ami egy olvasztott fémből készített öntvény. Az absztrakt Asera-oszlopok, az aranylevéllel borított, faragott fából készült Baálok, valamint az egyiptomi hieroglifák mellett feltűnő istenek metszetei mind faragott képnek számítanak.

A bálványimádás kialakulásának folyamata a pogány vallásokban általában a természeti jelenségeket irányító erők elismerésével, az azoknak való köszönetnyilvánítással veszi kezdetét. Eztán annak gondolata kezd teret nyerni, hogy ezen erők (szellemi) jelenléte egy adott (terep)tárgyban, így például egy kőben, esetleg egy természetes helyen, például egy hegyen összpontosul. A következő lépés a természetben előforduló adott tárgy, például egy önmagában álló kő, vagy egy előzetesen ültetett fa kifaragása mondjuk egy Asera-oszloppá. Majd explicite megkérik (egy rituálé keretében) az adott erőt, hogy az lakozzon benne. Amikor a bálványimádó kultúráknak már volt szabad kapacitása képzeteket alkotni az általuk istennek tisztelt entitás személyiségjegyeiről, akkor ennek megfelelően alakították tovább a róla készült fizikai képeket - így alakul ki egy nőt ábrázoló szobor, egy adott állatot formázó dombormű stb., a faragott kép ugyanis az imént említett mindkét dolgot jelentheti.

A bálványimádat szellemi progressziója hasonló. Az ember abból indul ki, hogy akar valamit (Efézus 5:5; Kolossé 3:5), így például utódokat, jólétet, vagy nem ritkán épp jó termést. Megfigyelik azokat a körülményeket (amelyekről egyesek úgy vélik, hogy Isten rendelte el őket, míg mások szerint tőle teljesen függetlenek), amelyek ezekhez a kívánt dolgokhoz vezetnek, és elkezdenek emberi kvalitásokat tulajdonítani az azokat vélten kiváltó erőnek - ezzel pedig isteneket teremtenek. Majd kifejezetten abból a célból jelölnek ki konkrét helyeket, hogy az ezen hamis istenekkel való közösségüket megélhessék. A könnyebb hozzáférhetőség kedvéért olyan kisebb tárgyakat visznek be az otthonaikba, amelyekről úgy gondolják, hogy az istenek erejét képviselik, vagy kommunikációs csatornát képeznek velük. Így már nem is telik bele sok idő, míg az embereket rabul ejti annak kényszere, hogy a világegyetem Istene helyett egy saját maguk által megszabott és létrehozott dolognak hódoljanak.

A második parancsolat, amely a 2Mózes 20:4-5 igeversben olvasható, így szól: "Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat...". Ezzel, minden bizonnyal, az első parancsolatra utal vissza, "Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem", és kifejezetten tiltja a bálványok készítését. Ugyanakkor magáról Istenről képet alkotni épp ilyen veszélyeket rejt. Isten anélkül is elegendő emlékeztetőt adott nekünk hatalmáról és dicsőségéről (Róma 1:20), hogy az ember megpróbálná a teremtett dolgokat a Teremtő ábrázolására használni.

A "faragott" kép (5Mózes 4:16) és az "öntött" kép (2Mózes 34:17) között funkcionálisan nincs különbség. Mindkettő az ember arra tett kísérlete, hogy meghatározza - és ezzel be is korlátozza - a teljes teremtés felett munkálkodó Isten hatalmát. Mindkettő a kapzsiság és a bírvágy eredménye, annak félelmével a háttérben, hogy Isten valójában nem is az Őt tisztelők legjobb érdekeit tartja szem előtt. A kegyképek, legyen szó akár bálványokról, csiszolt kristályokról, vagy egyéb babonás fétis-tárgyról (amulett stb.), mind egy arra irányuló kísérlet részei, hogy Isten hatalmát bekorlátozzuk, hogy azt egy kis, általunk is zsebre tehető csomagba szűkítsük. Mint mindenfajta imádat esetében itt elkerülhetetlen az, hogy az imádat tárgya végül minket irányít majd.

English



Vissza a magyar oldalra

Mi a faragott kép?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries