settings icon
share icon
Kérdés

Hogyan kísért meg minket a Sátán?

Válasz


A Biblia számos példát felvonultat arra vonatkozóan, hogy Sátán és démonai folyamatosan arra csábítják az embert, hogy Isten ellen vétkezzen. Az ördög "...mint ordító oroszlán szerte jár, keresvén, kit elnyeljen" (1Péter 5:8). A Sátán hazugságokkal tölti meg az emberek szívét (Apostolok Cselekedetei 5:3), és Ő maga "a kísértő" (1Thesszalonika 3:5).

A Sátán megtévesztő taktikáit Éva megkísértésében (1Mózes 3. fejezet) és Jézus megkísértésében (Máté 4. fejezet) egyaránt jól megfigyelhetjük. Ugyanezen módszereket alkalmazva járt el a teljes emberi történelem során, és ezeket foganatosítva lép fel ma is velünk szemben is. A legtöbb kísértés az 1János 2:16 igeversben említett három kategória egyikébe sorolható, még ha azok részletei/körülményei el is térhetnek egymástól. Ezek a következők: a test kívánsága, a szemek kívánsága, és az élet kérkedése.

Jézus első megkísértése során a Sátán a test kívánságára apellált. Jézus a kiterjedt böjt után már nagyon éhes volt, a Sátán pedig azzal kísértette meg Őt, hogy használja csak fel csodatevő erejét arra, hogy kenyeret szaporítva jóllakassa magát. Bár Jézus ellenállt a kísértésnek, már ez a találkozás is világosan megmutatta, hogy a tisztesség igen távol áll a Sátán hadviselésétől. Ő ugyanis tudatosan használja ki testi gyengeségeinket, és épp akkor rúg még egyet belénk, mikor már egyébként is a padlót fogtunk. Jól ismeri testünk gyengeségeit, és keresve keresi annak lehetőséget, hogy tiltott, bűnös szenvedélyeket gerjesszen a szívünkben.

Amikor a Sátán Évát kísértette, azt sugallta neki, hogy egyen csak nyugodtan a tiltott gyümölcsből, hiszen annak tiltásával az Úr voltaképp csak azt akarta megakadályozni, hogy Őhozzá hasonlóvá váljon (1Mózes 3:6) - mondta mindezt az Isten képére és hasonlatosságára alkotott teremtménynek. Amikor a test kívánságával csábít minket, akkor voltaképp egy-egy természetes vágyunkra mutat rá, majd azt sugallja, hogy az önmagunk önző módján kell kielégítenünk azt. Éva arra való természetes vágya, hogy jobbá váljon, önmagában még nem volt helytelen, a Sátán viszont gátlástalanul meglovagolta azt. Ez a vágy csak akkor vált bűnné, amikor az asszony Isten nélkül, saját (vélt) erejére és tetteire támaszkodva akarta azt teljesíteni. A szexuális erkölcstelenség, azaz a paráznaság szintén egy természetes vágyból, az intimtás vágyából indul ki - csak hogy egy példát nevezzünk meg. Ha azonban még a kísértés fellépése előtt nem engedtük meg Jézusnak, hogy Ő legyen a legnagyobb szenvedélyünk, akkor a kísértő képes lehet meggyőzni minket arról, hogy az adott szükségletet saját erőfesztéseink és önnön cselekedeteink mentén kell kielégítsük.

Sátán második módszere, amellyel megkísért minket, a szemek kívánsága. Éva szemei olyasvalamit sugalltak neki a tiltott gyümölcsről, ami ellentmondott annak, amit Isten kijelentett arról. Éva szemei úgymond fellázadtak Isten parancsa ellen, és "...látá az asszony, hogy jó az a fa eledelre s hogy kedves a szemnek, és kivánatos az a fa a bölcseségért" (1Mózes 3:6). A szemünk nagy szerepet játszik a döntéshozatalunkban. Meglátunk valamit, amit szeretnénk, a testünk (értsd testi késztetéseink összessége mint a szellem ellenpontja) pedig rögtön egyetért azzal, hogy azt máris meg kell kapjuk. A vizuális túlstimuláció korában a szemünkön keresztül milliónyi információt veszünk fel a nap folyamán, ha pedig nem szűrjük meg ezeket az információkat a tiszta szív lencséjén keresztül (Máté 5:8; Zsoltárok 24:4), akkor a szemünk bűnre fog vinni minket.

Sámson a szemek kívánságának való engedéssel kezdte meg lejtmenetet. A Bírák könyvének 14-16. fejezetei Sámson bűnnel való kacérkodását részletezik, de annak tragikus következményeiről sem hallgatnak. Isten választott vezetőjeként Sámsonnak semmi keresnivalója nem volt a filiszteusok területén, nemhogy filiszteus nők combjai között. A szemei viszont mégis bűnre vitték őt: "Egyszer elment Sámson Timnába, és meglátott . . . . egy filiszteus nőt. Visszaérkezve elmondta apjának és anyjának: Láttam Timnában egy filiszteus nőt, vegyétek azt nekem feleségül!" (Bírák 14:1-3, MBT).

Amikor a Sátán másodjára kísértette Jézust, akkor arra próbálta meg rávenni Isten Fiát, hogy szemek kívánságának engedve vétkezzen. Ekkor mutatta meg az Úrnak a világ összes királyságát egy látásban, és ekkor ajánlotta föl, hogy mindet neki is adja - a kereszt kínja nélkül. Az Úr Jézus azonban ezzel az alkalommal is Isten Igéjével verte vissza a Sátán kísértését (Lukács 4:8; vö. 5Mózes 6:13). A szemei által közvetített csábító kilátások ellenére sem hagyta magát megingatni (az Atya akaratának való engedelmes elköteleződésében). A Sátán ezért nem tudta tehát foganatosítani a szemek kívánságának kísértését Jézus esetében.

Az élet kérkedése olyan gyengeség, amelynek időnként mindannyian áldozatul esünk. A Sátán annak vágyával csábít minket, hogy a saját istenünkké váljunk, azt pedig pontosan tudja, hogy e célja elérése érdekében kinek hogyan kell simogatnia az egóját. Éva azon vágya vezette bűnbe, hogy az Istenéhez hasonló bölcsességre akart szert tenni (lásd 1Mózes 3. fejezet). Az élet büszkeségében megszédülve elutasította Teremtője azon jogát, hogy Ő határozza meg élete folyását, és inkább úgy döntött, hogy majd maga határozza meg és dönti el, hogy számára mi a helyes, és mi nem. Ezzel lényegében önmagát emelte saját istenévé. Sajnos még a keresztény hívő is Sátán kezére játszhat, amikor megtagadja a Jézus uralmának való teljes önátadást. Gyarló emberként igencsak hajlunk arra, hogy Isten helyett magunk és embertársaink tetszésére éljünk. Görcsösen kapaszkodunk a vélt "vétójogunkba", amit annak az eshetőségére tartunk fenn magunknak, ha Isten netalán olyasvalamit kérne tőlünk, amit mi nem akarunk megtenni.

A Lukács 4:9-11 igerész tanúsága szerint a Sátán az élet büszkeségével is megkísértette Jézust. Lehetőséget adott Jézusnak, hogy "felvághasson" önnön és mások tetszésére, és nyilvánosan bizonyítsa, hogy Ő az élő Isten Fia. Ez a tett olyan látványos csodát igényelt volna, ami az Atya védő gondoskodását angyali seregek megjelenése által juttatta volna kifejezésre. Jézus válasza a Sátán ezen harmadik kísértésére is az volt, hogy a Szentírás Igéjét idézte (Lukács 4:12; vö. 5Mózes 6:16).

A Sátán sokféleképpen csábít minket, de mi "...jól ismerjük az ő szándékait" (2Korinthus 2:11). Ismerjük azt a trükkjét, hogy a világosság angyalának álcázza magát (2Korinthus 11:14), mint ahogy azt is, hogy megpróbálja a rosszat jónak feltüntetni. Tudjuk, hogy hamis bűntudat keltése által igyekszik manipulálni minket, hogy kihasználja a természetes gyengeségünket, valamint hogy a Szentírást is kiforgatja. Ismerjük azt a húzását, hogy megtévesztés által tereli el a figyelmünket, csak hogy így könnyebben pusztíthasson. Legyen azonban még annyi tüzes nyila is, a hit pajzsa mindet megoltja (Efézus 6:16). Képesek vagyunk legyőzni a Sátán kísértéseit, "mert nagyobb az, a ki bennetek van, mint az, a ki e világban van" (1János 4:4) - bátorít minket a szeretett tanítvány Isten Szent Lelke által ma is.

Bár Sátán megkísérthet minket a test kívánsága által, mi "...nem test szerint járunk, hanem Lélek szerint" (Róma 8:4). Bár Sátán a szemek kívánságán keresztül is kísérthet minket, a mi Istenhez intézett imánk viszont így hangzik: "Fordítsd el az én szemeimet, hogy ne lássanak hiábavalóságot; a te útadon éltess engemet" (Zsoltárok 119:37). Bár a Sátán az élet büszkeségén keresztül is megkísérthet, de mi nem szűnünk meg megalázni magunkat az "Istennek hatalmas keze alatt" (1Péter 5:6; lásd még Jakab 4:10).

English



Vissza a magyar oldalra

Hogyan kísért meg minket a Sátán?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries