Kérdés
Hogyan vétkezhetett Sátán és a többi angyal, ha a mennyben nincs bűn?
Válasz
A Biblia tanítása szerint Sátán tökéletesnek teremtetett, és kiemelt helyet kapott a mennyben (Ezékiel 28:11-15): "...teljes bölcseséggel, tökéletes szépségben
" volt (12. igevers). Isten a legmagasabb rangú angyalnak kente fel őt. Igen kiváltságos pozíciójával visszaélve Sátán a menny angyalainak mintegy egyharmadát Isten elleni lázadásra vezette (Ezékiel 28:16-17; Jelenések 12:4). Válaszul Isten kiűzte a mennyből, és a földre vetette őt (Ezékiel 28:16-18).
A Sátán bűne, amiért végül levettetett a mennyből, a büszkeség volt (1Timóteus 3:6). Ézsaiás próféta leírja, hogy mindez hogyan ment végbe: "Hogy lehulltál az égből, fényes hajnalcsillag! Aki népeken tapostál, elterültél, mint a kivágott fa! Pedig szívedben azt forgattad: Felemelkedem a Mennybe, fölemelem trónomat Isten csillagai fölé, felülök a szent hegyre, messze északon, ahol az istenek összegyűlnek. Fölemelkedem a felhők fölé, s olyanná leszek, mint a Felséges! Mégis alászálltál a holtak közé, lezuhantál a mélységes verem fenekére!" (Ézsaiás 14:12-15, EFO).
Bár Sátán mindenben Istenhez hasonlóvá akart válni, végtére csak az arrogancia és önteltség megtestesítője lett. Kiemelkedő pozícióját személyes haszonszerzésre és önös érdekei érvényesítésére használta fel (Ezékiel 28:16). Ahelyett, hogy alávetette volna magát Istennek, Sátán fellázadt ellene. Nem volt hajlandó imádni Teremtőjét és engedelmeskedni Neki. Ő önmaga istene akart lenni. Bűne azért is volt olyan különösen sértő, mert abban a kiváltságaival és a hatalmával való monumentális visszaélés nyilvánult meg. Bűne a többi angyalra (Jelenések 12:7), az emberekre (Efézus 2:2), és a világ minden nemzetére egyaránt elsöprő hatást gyakorolt (Jelenések 20:3).
Sátán "hét törekvése" támpontot szolgáltat számunkra annak feltárásában, hogy miképp lehetséges az, hogy ő és a többi angyal vétkezett a mennyben, holott a menny egy teljességgel bűntelen hely. Isten választási lehetőséget, szabad akaratot adott Sátánnak, ő pedig - ha rosszul is - de élt azzal. Felfuvalkodottságában ilyeket mondott: "Felemelkedem. . . . Fölemelem... . . Felülök." Isten mind az angyaloknak-, mind pedig az embereknek szabad akaratot adott. Választás elé állította őket: vagy engedelmeskednek neki, vagy nem. A Sátán tökéletesnek lett megalkotva, Ádám és Éva pedig Isten képmására lett teremtve (1Mózes 1:27; 5:1-3; 9:6; Jakab 3:9), ráadásul Isten egy tökéletes kertbe, a paradicsomba helyezte őket (1Mózes 2:5-25). (Ez a hely minden bizonnyal nem csupán egy lokáció, hanem egy tökéletes létállapot is volt - a fordító megjegyzése.) Az ember - az angyalokhoz hasonlóan - maga is szabad akaratot kapott arra nézve, hogy engedelmeskedik-e Istennek (1Mózes 2:15-16), ő azonban inkább az engedetlenségre irányuló törekvéseit juttatta érvényre (1Mózes 3:1-24). Az első emberpár bűne az egész emberiség bukását okozta, melynek következtében Ádám és Éva kiűzetett a paradicsomból. Sátán és más angyalok is szabad akaratukat gyakorolták, fellázadva Isten ellen pedig ők is kiűzettek a mennyből. Isten nem huzalozta elő az angyalokat a lázadásra, nem voltak arra programozva, mint ahogy engedelmességre sem kényszerítette őket. A vétkező angyalok tudatosan és szabadon akaratból voltak engedetlenek, ezért pedig jogos jussuk Isten örök haragja.
Isten kegyelmesen lehetőséget adott az embereknek arra, hogy megbánják bűneiket, és így bocsánatot nyerjenek (Apostolok Cselekedetei 2:38; 3:19; Lukács 24:47). Ez a lehetőség a Szentírás szerint viszont sem Sátánnak, sem pedig a bukott angyaloknak nem adatott meg. Annak döntése, hogy fellázadnak-e Isten ellen, vagy hűségesek maradnak hozzá, úgy tűnik, az ő számukra örökérvényű döntés volt. A keresztény teológia egyik megállapítása szerint jó néhány angyal, pontosan "a választott angyalok" voltak azok, akik (mindmáig) hűségesek maradtak Istenhez (1Timóteus 5:21). Más angyalok lázadásra használták szabad akaratukat, és ezzel vétkeztek Isten ellen (2Péter 2:4). A Biblia arra is utalni látszik, hogy több angyal már nem vétkezhet. Mintha minden angyal egyfajta próbaidőn ment volna keresztül, és azok, akik hűek maradtak Istenhez, így váltak jogosulttá arra, hogy megmaradjanak a tökéletes szentség eredeti állapotában. A választott angyalok sikeresen kiállták a hűség próbáját, és örökre megerősödtek a szentségben. Azok az angyalok viszont, akik elbuktak és levettettek, "tisztátalan lelkek"-ké, avagy "démonok"-ká váltak (Márk 1:23; Lukács 8:2; 11:24), és örökre gonosz, lázadó állapotukban erősödtek meg.
Isten szemében minden bűn súlyos. Minden bűn kihatással van másokra. Akik azonban magas pozícióban vétkeznek, azok bűnei még még messzebbre nyúlnak, még több létezőre kiterjednek. Sátán és az angyalok színről-színre láthatták Istent az Ő teljes mennyei dicsőségében. Akik vétkeztek, saját akaratukból, és annak teljes tudatában cselekedtek, hogy a tettük bűn. Az ilyen förtelmes lázadás megbocsáthatatlan.
Sátán a mennyei pozíciója elvesztésével fizetett bűnéért. Negatív példája a büszkeség és a lázadás veszélyeire való erőteljes emlékeztetőként szolgál. Szabad akaratból eldönthetjük, hogy szeretjük-e Istent, és engedelmeskedünk-e neki. Ha nem ezt tesszük, döntéseink messzemenően káros hatással lehetnek ránk és a környezetünkben élőkre.
English
Hogyan vétkezhetett Sátán és a többi angyal, ha a mennyben nincs bűn?