Kérdés
Hogyan tekintsen a keresztény hívő a jógára?
Válasz
A legtöbb nyugati ember szemében a jóga nem más, mint egy olyan testi gyakorlat, ami az izmok erősítését és a test rugalmasságának növelését szolgálja. A jóga történelmi hátterének ismerete nélkül joggal alakulhat ki ez a képünk. A jóga mögött meghúzódó filozófia azonban messze többről szól, mint fizikai gyakorlatokról. Egy olyan ősi indiai praktikával állunk ugyanis szembe, amit eredetileg a szellemi növekedés-, és a megvilágosodás felé vezető útnak tekintettek.
A jóga kifejezés szó szerint "egységet" jelent, melynek célja az, hogy a csak átmenetileg létező személyiségünket összekössük az időben végtelenül létező hindu főistennel, Brahmannal. Ez az isten nem egy személlyel rendelkező lény, hanem pusztán egy személytelen szellemi állomány, mely egylényegű a természettel és a kozmosszal. Ez a képzet egyértelműen a panteizmus kategóriájába sorolható. Ezen nézet szerint ugyanis isten minden, azaz a teljes valóság, ami nem több, mint a természet és a kozmosz. Mivel isten minden, ezért a jóga mögötti filozófiai rendszer nem tesz semmilyen különbséget isten és ember között.
A Hatha jóga a jógának azon aspektusait foglalja magába melyek speciális testtartásokon, légzési gyakorlatokon és irányított meditáción keresztül készíti fel a testet arra, hogy kevesebb akadály álljon az áhított megvilágosodás útjába. Az összes gyakorlat azon a hiten alapszik, hogy az ember és isten lényegében teljesen azonosak.
Az ezek mentén felmerülő kérdés az, hogy vajon sikerül-e a keresztény hívőnek valóban elválasztani a jóga fizikai aspektusait a mögöttes szellemi és filozófiai tartalmától. A jóga gyökereit a Szentírás szellemével nyíltan szembemenő tanokban találjuk. Ez a szellemi háttér mind a mai napig változatlan. A tanítás középpontjában az áll, hogy az ember legyen saját figyelme fókuszában, nem pedig az egy igaz Isten. Híveit arra oktatja, hogy a saját tudatukon belül keressenek válaszokat az élet összetett kérdéseire, sem mint Isten Igéjében. Ezáltal nyílt támadási felületet kínálnak Isten Vádlójának, aki szüntelen azon munkálkodik, hogy miképp tudna további áldozatokat Istentől eltéríteni (1.Péter 5:8).
Törekednünk kell arra, hogy minden, amit csak gondolunk, mondunk és teszünk Isten dicsőségére váljon (1.Korinthusbeliekhez 10:31), így bölcsen járunk el, ha megszívleljük a Szent Lélek szavait, amit Pál apostolon keresztül szólt "a mik csak igazak, a mik csak tisztességesek, a mik csak igazságosak, a mik csak tiszták, a mik csak kedvesek, a mik csak jó hírűek; ha van valami erény és ha van valami dícséret, ezekről gondolkodjatok" (Filippibeliekhez 4: 8). A keresztény hívő helyesen jár el, ha nagy körültekintéssel közelít a jógához, valamint ha imában kéri Isten bölcsességét ezt a dolgot illetően is.
English
Hogyan tekintsen a keresztény hívő a jógára?