Kérdés
Mit ért a görög nyelvű Újszövetség kerigma alatt?
Válasz
A görög kerigma szó (írásmód a magyar fonetika szerint) jelentése "(ki)hirdetni" valamit . Az Újszövetségben ez a kifejezés gyakran a keresztény üzenet, különösen az evangélium alapjainak hirdetésére utal. Az Újszövetségben Keresztelő János volt az, aki azáltal készítette elő Jézusnak, a Messiásnak az utat, hogy "...prédikál vala Júdea pusztájában" (Máté 3:1).
Amikor Jézus a názáreti zsinagógában Ézsaiás könyvéből olvasott fel, és (nyilvánosan) jelentette azon (akkori) küldetését, hogy Neki az örömhírt kell hirdetnie: "Az Úrnak lelke van én rajtam, mivelhogy felkent engem, hogy a szegényeknek az evangyéliomot hirdessem, elküldött, hogy a töredelmes szívűeket meggyógyítsam, hogy a foglyoknak szabadulást hirdessek és a vakok szemeinek megnyilását, hogy szabadon bocsássam a lesujtottakat, hogy hirdessem az Úrnak kedves esztendejét" (Lukács 4:18-19). Jézusnak tehát ezt a kerigmát kellett hirdetnie Isten nevében.
Pál apostol a kerigma szó egy (ragozott) formáját használta, amikor az evangélium hirdetésére szólította fel olvasóit: "Mimódon hívják azért segítségül azt, a kiben nem hisznek? Mimódon hisznek pedig abban, a ki felől nem hallottak? Mimódon hallanának pedig prédikáló nélkül?" (Róma 10:14).
Egyes teológusok Jézus teljes tanítására és szolgálatára is használják a kerigma szót. E kifejezés használatát C. H. Dodd brit tudós népszerűsítette, aki Jézus kerigmájának, örömüzenetének körébe a következő fő szempontokat sorolja:
1. Az idők teljessége, a próféták által megjövendölt "utolsó napok" immár beköszöntöttek.
2. Ez Jézus Krisztus születése, élete, szolgálata, halála és feltámadása által ment végbe.
3. A feltámadás érdeme révén Jézus az új Izrael messiási fejeként emeltetett Isten jobbjára.
4. A Szent Lélek az egyházban Krisztus jelenvaló hatalmának és dicsőségének jele.
5. A messiási korszak Krisztus visszatérésével éri el beteljesedését.
6. A bűnbánatra való felhívás a megbocsátás, a Szent Lélek és az üdvösség felajánlásával együtt történik.
A második Korinthusi levél 4:5 igeverse nagyszerűen foglalja össze az Újszövetség igehirdetését. Pál így ír: "Mert nem magunkat prédikáljuk, hanem az Úr Jézus Krisztust; magunkat pedig, mint a ti szolgáitokat, a Jézusért." Ez a Krisztus-központú üzenet a hitetlenek számára merő ostobaságnak tűnhet, a mi kerigmánk legfőbb tartalma viszont maga Krisztus: "Mi pedig Krisztust prédikáljuk, mint megfeszítettet, a zsidóknak ugyan botránkozást, a görögöknek pedig bolondságot; Ámde magoknak a hivatalosoknak, úgy zsidóknak, mint görögöknek Krisztust, Istennek hatalmát és Istennek bölcseségét" (1Korinthus 1:23-24).
English
Mit ért a görög nyelvű Újszövetség kerigma alatt?