settings icon
share icon
Kérdés

Ki írta a Jelenések könyvét? Ki volt a Jelenések könyvének szerzője?

Válasz


A Jelenések könyve az Újszövetség sorrendileg utolsó könyve, amely az egész Bibliát lezárja. A Jelenések könyve címét a görög apokalypsis szóból eredezteti, amit "kinyilatkoztatás"-nak szokás fordítani. A szó tulajdonképpen valamilyen, eddig még láthatatlan dolog leleplezését, felfedését jelenti. A Jelenések könyve az ígéret szerinti új ég és új föld kibontakozását felvezető eseményeket foglalja magába. Bár a Jelenések könyve jelentős vitákat vált(ott) ki azt illetően, hogy hogyan lehet a leghelyesebben értelmezni, az Istentől ihletett írás rendeltetése nyilván nem viták kiváltása. A könyv rendeltetése sokkal inkább a hívők istenfélő magaviseletre való buzdítása, valamint az üldözött hívek bátorítása. Az írás olyan jövőt vizionál, amelyben Isten az Ő népével fog lakni, eltörölve a fájdalmat és a szenvedést, valamint végleg felszámolva a megbomlott rendet (Jelenések 21:3-4).

A könyv lejegyzője már a nyitó sorban azonosítja magát: "Jézus Krisztus kijelentése, a melyet adott néki az Isten, hogy megmutassa az ő szolgáinak, a miknek meg kell lenniök hamar: Ő pedig elküldvén azt az ő angyala által, megjelenté az ő szolgájának Jánosnak" (Jelenések 1:1). János apostol a szöveg további részeiben is kiemeli azt, hogy Isten az ő keze által közvetítette ezt az üzenetet (Jelenések 1:4, 9; 22:8). Emellett olyan korai egyházi írók, mint Iréneusz, Justinus mártír, vagy Alexandriai Kelemen is Jánosnak tulajdonították ezt az eszkatológiai (a végidőkkel foglalkozó) szöveget.

János Kr. u. 95 körül, Patmosz szigetén való tartózkodása alatt vetette papírra a Jelenések könyvét. A keresztény hagyomány szerint János volt az egyetlen olyan tanítvány, aki nem mártírhalált halt. Miután halálra adatása nem járt sikerrel, e szigetre száműzték. A könyvet eredetileg koiné görög nyelven írta. A Jelenések könyve az apokaliptikus irodalomhoz sorolható, ugyanakkor különböző műfajok elemeit vegyíti. Köszöntése az Újszövetségben található ihletett levelekhez igazodik, ugyanakkor apokaliptikus szimbólumokat is használ, és prófétai felhangokat üt meg. A számos szimbólum és nehezen érthető kép használata miatt a Jelenések könyve minden értelmezője számára kihívást jelent. Ezt az (értelmezési) nehézséget csak tovább fokozza, hogy a modern korban nem létezik neki megfeleltethető, párhuzamosan műfaj.

Korunk, valamint a múlt század (liberális) Biblia-tudósai gyakran adnak hangot abbéli kételyüknek, hogy valóban János a szerző. Igyekeznek rámutatni, hogy a "János" név igen népszerű volt a mű keletkezésének korában, így lehet, hogy az író voltaképp egy másik János volt, és nem az apostol. Egyesek inkább egy addig ismeretlen "patmoszi Jánosnak" tulajdonítják a szerzőséget, míg mások amellett kardoskodnak, hogy tulajdonképpen nem is tudhatjuk biztosra, hogy kitől származik a könyv. Azonban János apostol a korai kereszténység kiemelkedő alakja volt, így neve használata nem igényelt további pontosítást, hiszen személye jól ismert volt a keresztény körökben. A köszöntés pedig már önmagában is valószínűtlenné teszi azt az állítást, mely szerint nem tudhatjuk pontosan, hogy ki lehetett a szerző. Extrabiblikus források bizonyságaival összevetve kézenfekvő és racionális arra a következtetésre jutni, hogy a Jelenések könyvét maga János apostol írta.

Képi világa, valamint a végítélet eljövetelének erős hangsúlyozása miatt a Jelenések könyve korunk sok olvasóját megfélemlíti és zavarba hozza. Mindazonáltal igen eleven és színes képet fest az Isten által visszaállított paradicsomi állapotokról és a megújult földről. Lehet, hogy nem látjuk át teljesen Isten megtört világunkban folytatott jelenlegi tevékenységét, azt viszont biztosan tudjuk, hogy a vég egyszerre jelenti a tökéletes igazságossághoz-, valamint az édeni állapotokhoz való visszatérést.

English



Vissza a magyar oldalra

Ki írta a Jelenések könyvét? Ki volt a Jelenések könyvének szerzője?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries