Kérdés
Ki volt Ehud?
Válasz
Ki volt Ehud? Ehud Izráel második bírája volt Othniel után. Othniel halála után Izráel népe elfordult Istentől, és újra a bűn útjára lépett, így pedig az ellenséges Moáb királya hatalma alá adatott, akinek végül 18 évig kellett szolgálniuk (Bírák 3:13-14). Amikor azonban az izraeliták segítségért kiáltottak Istenhez, Ő elküldte Ehudot, hogy az bíróként szolgáljon.
Az Ehud személyét érintő tények között szerepel, hogy egy bizonyos Gera fia volt, valamint hogy Benjámin törzséhez tartozott. Balkezes volta szintén lejegyzésre került (Bírák 3:15). Ez a részlet - mint az hamarosan kiderül - fontos lett küldetése sikere szempontjából.
A Bírák 3:16 igeversétől kezdve azt olvassuk, hogy Ehud készített magának egy kis kardot (kb. 40 cm hosszú), amit aztán a jobb combjára, a ruhája alá szíjazott - amennyiben Ehud jobbkezes lett volna, a kardot a bal oldalán hordta volna. Majd azzal az ürüggyel látogatta meg a moábiták királyát, Eglont, hogy tiszteletet tesz neki. Amikor Ehudot ellenőrizték, hogy van-e nála fegyver, a kis kardot nyilvánvalóan nem vették észre, mivel az nem a szokásos helyen, az ember bal oldalán volt.
Hódolata kinyilvánítása után Ehud azt mondta, hogy titkos üzenete van a király számára. Ekkor Ehud és Eglon király kivételével mindenki elhagyta a termet. Ehud erre kihúzta a kardját, és menten a király gyomrába döfte azt. A király olyannyira elhízott volt, hogy a kard teljesen elmerült hasa kövérjében. Ehud a kardot otthagyva egy tornácnyíláson keresztül menekült el.
Amikor aztán Eglon szolgái később holtan találták a királyt, Ehud már messze járt, hogy összegyűjtse ellenük Izráel népét. Az Efraimban lévő Sérájá városába menve Ehud megfújta a kürtöt, más nevén sófárt, jelzést adva ezzel a támadásra. Az ütközet során az izraeliták a Jordán folyónál elvágták a moábita hadtestet. A Bírák 3:29 igeversének beszámolója szerint mintegy 10 000 moábitát öltek meg ebben a csatában. Miután az izraeliták felszabadultak Eglon uralma alól, 80 évig békében éltek, ami a leghosszabb feljegyzett békés időszak a bírák korának idejéről (Bírák 3:30).
Bár ez a csatabeszámoló minden bizonnyal a Szentírás egyik legvéresebb jelenete, mégis egyben nagyon tanulságos is. Eleink több okból is Isten hatalmát látták ebben a valós történetben. Először is, egy magányos férfi besétál a király palotájába, meggyilkolja a királyt, és anélkül sétál ki, hogy elfognák. Ez azért már önmagában is egy rendkívül váratlan esemény volt, ami nagy kockázattal járt. Másodszor, egyetlen csata megváltoztatja Izráel azt követő történelmének 80 évét. Ehud története többről szól, mint csupán egy gonosz vezető eltávolításáról; egy egész nép nemzeti történelmének megváltoztatását foglalja magában. Harmadszor, Ehud sikere maga a szabadítás igaz története. Ahogyan Isten megváltotta Izráelt a fáraótól Egyiptom földjéről, amikor az segítségért kiáltott hozzá, úgy váltotta meg az Eglon király alatti rabságából is, mikor hozzá fordult.
Mit vihetünk tehát el magunkkal abból a kérdésből, hogy "Ki volt Ehud?". Ehud cselekedetei értékes betekintést nyújtanak abba, hogy Isten egyetlen nap alatt hogyan változtathatja meg egy teljes nép sorsának alakulását, amikor válaszol annak kiáltására. Látjuk továbbá azt is, hogy Isten hű marad azon ígéretéhez, mely szerint mindig segít Izráelnek, amikor az megbánja bűneit és hozzá fordul - ez a tanulság pedig mára sem vesztett semmit az aktualitásából.
English
Ki volt Ehud?