Kérdés
Mit jelent az, hogy a keresztény hívek már nincsenek a törvény hatálya alatt?
Válasz
A Rómabeliekhez írt levél 10:4 igeverse így magyarázza ezt az elvet: "Mert a törvény vége Krisztus minden hívőnek igazságára". Ez segít megérteni, hogy mit jelent az, hogy a keresztény hívek már nincsenek a Mózesi törvény hatálya alatt. Pál apostol a Róma 2:12-ben az eredendő bűn (általános, mindenkire kiterjedő) hatására világít rá, mikor a következőket közvetíti: "Mert a kik törvény nélkül vétkeztek, törvény nélkül vesznek is el: és a kik a törvény alatt vétkeztek, törvény által ítéltetnek meg". Minden ember kárhoztatása jogos Isten előtt, legyen akár zsidó, akár nem, vagy másképpen fogalmazva, akár megvan nála Isten törvénye, akár nincs. Pál, valamivel később, ezt is hozzáfűzi: "Mert mindnyájan vétkeztek, és szűkölködnek az Isten dicsősége nélkül" (Róma 3:23).
Ha Krisztust nem engedtük még be életünkbe, akkor (halálunk után) Isten előtti kárhoztatásunk épp azon törvény alapján jogos, amelyet szolgája, Mózes által adott. Ugyanakkor úgy még mindig érvelhetnénk, hogy a nem zsidók, vagyis akiknél nincs meg a Mózesi törvény ismerete (beleértve az erkölcsi és ceremoniális törvényeket is), a törvény hiányában nyilván nem eshetnek ugyanolyan ítélet alá. Az apostol ezzel az érvvel a Róma 2:14-15-ben foglalkozik, ahol kijelenti, hogy a pogányoknak eleve be volt írva Isten törvényének lényegi kivonata a szívükbe, így a törvény nem ismeretére vonatkozó apelláta nem áll meg.
Ahhoz, hogy Istennel helyes kapcsolatba kerülhessünk, először a törvény maradéktalan megtartását (amire emberi apa nemezte ember még sosem volt képes - a fordító megjegyzése) kellett elintézni. Az Ige arra tanít, hogy "... az ember nem igazul meg a törvény cselekedeteiből, hanem a Jézus Krisztusban való hit által, mi is Krisztus Jézusban hittünk, hogy megigazuljunk a Krisztusban való hitből és nem a törvény cselekedeteiből; Mivel a törvény cselekedeteiből nem igazul meg egy test sem" (Galata 2:16). Ez az igeszakasz feltárja előttünk, hogy a törvény nem képes senkit megigazítani, azaz igazzá tenni Isten előtt (hiszen az sosem volt rendeltetése - a fordító megjegyzése). Isten ezért küldte el egyszülött Fiát, hogy Ő teljes mértékben betöltse a törvény követelményeit mindazok helyett és mindazok számára, akik valaha is hittek és hinni fognak Őbenne.
Krisztus Jézus megváltott minket a törvény által hozott átoktól, amikor maga vált átokká miértünk (Galata 3:13). Helyettünk adta önmagát, a kereszten pedig a mi jogos büntetésünket vette magára, hogy többé már ne legyünk a törvény átka alatt. Ezzel betöltötte a törvény követelményeit, a törvény szellemileg hibátlan voltát viszont sosem törölte el. Ez persze nem jelenti azt, hogy a keresztény hívek nyugodtan megszeghetik a törvényt, ahogyan azt manapság egyesek tartják - ezt a tévtanítást (vallási értelemben vett) antinomianizmusnak nevezik. Azt viszont igen, hogy az újjászületett hívek szabaddá lettek a Mózesi törvénytől, és helyette már Krisztus törvénye alatt állnak. Ez a törvény arra hív fel minket, hogy teljes lényünkkel szeressük Istent, valamint hogy felebarátainkat is úgy szeressük, mint önmagunkat.
Annak érdeme által, hogy Krisztus földi szolgálata során (is) bűntelen életet élt, valamint hogy kereszthalált vállalt minden valaha megszületett emberért, Ő maga lett a törvény vége. Ha Benne hiszünk, akkor többé már nem vagyunk a törvény hatálya alatt, hiszen a törvény követelményei az Úr Jézus Krisztusban teljes mértékben betöltettek. A törvény jogos követeléseit betöltő Krisztusba vetett hit helyreállítja számunkra az Istennel való kívánatos kapcsolatot, és meg is őriz minket abban. Immár nem a törvény kárhoztatásának árnyékában, hanem a kegyelem törvénye alatt, Isten szeretetének fényében élünk.
English
Mit jelent az, hogy a keresztény hívek már nincsenek a törvény hatálya alatt?