Kérdés
Mi a 2Timóteus 2:21 igeversben említett megbecsült edény?
Válasz
Amikor Pál apostol a szentségre, azaz a szent életvitelre való szorgalomra buzdítja Timóteust, a "megbecsült, megszentelt edény" metaforájával él (2Timóteus 2:21, MBT). Szavaival egy nagy házat fest le, melyben sok edény van. Közülük egyesek aranyból és ezüstből-, mások pedig fából és agyagból valók. Ezen edények némelyike becsületes célokat-, némelyike pedig becstelen célokat szolgál (2Timóteus 2:20). Pál azonban azt is sietve megjegyzi, hogy az a személy, aki megtisztítja magát azoktól a dolgoktól, amelyekre Timóteust figyelmezteti, maga is becsületes edénnyé válik (2Timóteus 2:21a). Az ilyen személy elkülönül a közönségestől (azaz megszentelődik), Mestere számára hasznossá válik, és minden jó cselekedetre felkészült lesz (2Timóteus 2:21b).
A közvetlen szövegkörnyezetben több olyan dolgot találunk, amire Pál apostol Timóteust figyelmezteti, hogy kerülje el azokat, ha megbecsült edénnyé akar válni. A megbecsült edénynek nem szabad szóharcokba alászállnia, mert az cseppet sem használ, sőt, árt az azt hallgatóknak (2Timóteus 2:14). A megbecsült edénynek kerülnie kell a világi és üres fecsegést, mert az kaput nyit a további istentelenség előtt (2Timóteus 2:16). A megbecsült edénynek valósággal menekülnie kell az ifjúi vágyaktól (2Timóteus 2:22). A megbecsült edénynek el kell utasítania az ostoba és éretlen vitatkozásokat, mivel azok csak viszályt szülnek (2Timóteus 2:23). Végül pedig a megbecsült edény nem szabad, hogy veszekvő legyen (2Timóteus 2:24). Ha valaki ezen dolgokat kerüli, vagyis megtisztítja magát tőlük, azzal lehetővé teszi, hogy megbecsült edényként működjön, vagyis Isten szolgálatára hasznos és felkészült legyen (2Timóteus 2:21).
Azon dolgok felvázolása mellett, melyeket el kell kerülnünk, hogy megbecsült edénnyé válhassunk, Pál apostol néhány olyan jó cselekedetet is kiemel, amit egy megbecsült edénytől elvárhatunk. A megbecsült edénynek az igazságra, a hitre, a szeretetre, és a békességre kell törekednie (2Timóteus 2:22). A megbecsült edény mindenkivel szemben kedves kell legyen, képes kell legyen a tanításra, és türelmes kell legyen, ha megbántják (2Timóteus 2:23). A megbecsült edény szelídséggel kell korrigálja (az Istennek ellenszegülőket) (2Timóteus 2:24).
A Timóteushoz írt második levél második fejezetében Pál apostol több metaforát is foganatosít annak bemutatására, hogy milyen istenfélő magatartást remél Timóteustól valamint mindazoktól, akiket Timóteus tanít. Pál itt a jó katonát- (2Timóteus 2:3-4), a szabályok szerint versenyző sportolót- (2Timóteus 2:5), a szorgalmas földművest- (2Timóteus 2:6), végül pedig egy nagy ház különböző edényeit említi példaként (2Timóteus 2:20-21).
Pál apostol buzdítása nekünk is lehetőséget ad arra, hogy átgondoljuk, vajon megengedjük-e, hogy Isten megbecsült edényként használjon minket, vagyunk-e olyan eszköz Mesterünk kezében, aki hasznos számára, aki valóban minden jó cselekedetre felkészült. Pál világos útmutatást adva rávilágít, hogyan lehetünk megbecsült edények. Felkészíti Timóteust a szolgálatában előtte álló feladatokra, tudván, hogy mi kell ahhoz, hogy az ember hasznos és felkészült legyen. Minden Krisztusban hívő ember lehet megbecsült edény, ha egyszerűen megfogadja Pál tanácsait. Szomorú tény, hogy néhányan, akik hisznek Krisztusban, nem tisztítják meg magukat e becstelen dolgoktól, és így haszontalan, jó cselekedetekre fel nem készült edényekké válván a becstelenség edényei lesznek.
English
Mi a 2Timóteus 2:21 igeversben említett megbecsült edény?