settings icon
share icon
Kérdés

Mik a mennyei seregek?

Válasz


Jézus születésének éjszakáján egy angyal hirdette az örömhírt a betlehemi mezőkön lévő pásztoroknak. "És hirtelenséggel jelenék az angyallal mennyei seregek sokasága...", akik Istent dicsőítették (Lukács 2:13) - olvassuk. A legtöbb keresztény énekeskönyvben szerepel a "Doxológia", a hit egyik nagy éneke, ez az ének pedig a "Dicsérjétek Őt odafent, ti mennyei seregek" sort is tartalmazza. A mennyei seregek kifejezés mindkét kontextusban Isten szent angyalait jelöli, akik Isten jelenlétében laknak.

A sereg szó alapvetően személyek nagy sokaságára, vagy egy hadseregre utal. Ez az állandósult szókapcsolat (a mennyei jelzővel pontosítva) már az angyali lények igen magas létszámát hivatott jelölni, akik egy, az Isten parancsnoksága alatt álló mennyei hadsereget alkotnak. A kifejezés egyben azt is sugallja, hogy a mennyei hadseregen belül rendezettség uralkodik, vagyis hogy az különböző rangú angyalok alkotta századokból és a hadosztályokból áll. A mennyei seregeket Isten teremtette, és Isten vezényli őket.

Isten egyik neve, amellyel gyakran találkozunk az Ószövetség hasábjain a "Seregek Ura" (héberül Jahve Sabaoth), ami szó szerint azt jelenti, "a mennyei seregek Ura", "a mennyei seregek Istene". Az egyetlen releváns magyar fordítás, ami nem a Seregek ura megnevezést használja, az EFO, amelyben ez a kifejezés rendre "Örökkévaló"-ként szerepel (lásd 1Sámuel 1:3; Zsoltárok 24:10; Ézsaiás 22:14; Jeremiás 2:19; Ámósz 4:13; Aggeus 2:9; Zakariás 8:6; és Malakiás 2:16).

Olyan igehelyeket is találunk a Szentírásban, ahol a mennyei sereg tagjai között bukott angyalok is vannak, így például az 1Királyok 22:19 igeversében. Mikeás próféta Isten tróntermének látomását közvetíti, ahol "az egész mennyei sereget" látta Isten jobb és bal oldalán állni (KAR). Az Isten színe előtt álló egyik ilyen teremtmény egy "hazug lélek" volt (1Királyok 22:20), így láthatjuk, hogy a mennyei seregek kifejezés tág értelemben véve minden angyali lényre-, szentre és szentségtelenre egyaránt vonatkozhat.

A 148. zsoltár 2. igeverse világos párhuzamot von az angyalok és a mennyei seregek között: "Dicsérjétek őt angyalai mind; dicsérjétek őt minden ő serege! - olvassuk". A Zsoltárok 103:19-21 igeszakasza pedig további ismereteket is közvetít: "Az Úr a mennyekbe helyheztette az ő székét és az ő uralkodása mindenre kihat. Áldjátok az Urat ő angyalai, ti hatalmas erejűek, a kik teljesítitek az ő rendeletét, hallgatván az ő rendeletének szavára. Áldjátok az Urat minden ő serege: ő szolgái, akaratának teljesítői!". A zsoltáros isteni hatalma mindenre való kiterjesztéséért dicséri Istent ebben a passzusban - a teljes teremtésnek nincs egy olyan szelete sem, ami ne lenne Isten uralma alatt; az ő trónja "a mennyekbe helyheztetett". A mennyei seregek (vagyis az angyalok) pedig dicsérik az Urat. Ők Isten azon szolgái, akik készen állnak parancsa teljesítésére. Kötelességtudóan tesznek eleget Isten parancsainak, maradéktalanul hajtják végre utasításait, és teljes szívből engedelmeskednek akaratának.

Hívőként egy napon mi is a mennyben fogunk lakni Istennel és a mennyei seregekkel. A Zsidókhoz írt levél 12:22 igeverse szerint "az angyalok ezreihez, az elsőszülöttek seregéhez és egyházához" vagyunk elhívva. Amikor Jézus visszatér a Földre, hogy megalapítsa királyságát, akkor majd "mennyei seregek követik . . . . őt fehér lovakon, fehér és tiszta gyolcsba öltözve" (Jelenések 19:14). A mennyei seregek szavak ebben a kontextusban mindazokra vonatkoznak, akik abban az időben már a mennyben lesznek: az egyház korszakának minden megváltottjára, az ószövetségi hívőkre, a nagy nyomorúság idején mártírhalált szenvedettekre, és az angyalokra. Az angyali sereg a Bárány vére által megváltott, üdvözült emberekkel fog bővülni. Bár mi nem leszünk angyalokká, a dicsőségben mégis együtt leszünk velük.

English



Vissza a magyar oldalra

Mik a mennyei seregek?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries