settings icon
share icon
Kérdés

Mit mond a Biblia az örökletes szellemekről?

Válasz


Egyes ún. "szabadító szolgálatok" és karizmatikus csoportok az örökletes szellemek, más néven többgenerációs szellemek (vagy családi szellemek) létezését hirdetik, tanítják. Ezeket az entitásokat olyan gonosz szellemeknek (azaz démonoknak) tartják, amelyek egy-egy adott családhoz kötődnek, és több generáción keresztül zaklatják annak tagjait. Ezek az ember őseitől örökölt démonok - állítják.

Akik az örökletes szellemek létezését tanítják, úgy vélik, hogy azok olyan különféle bűnök végső forrásai, mint a büszkeség, a bujaság, a szerteágazó perverziók, a harag, a lázadás, az emberfélelem (mint az istenfélelem ellentettje), és a függőség ünneplése. A többgenerációs vagy örökletes szellemeket okolják az olyan "nemzedékeken átívelő átkokért", amelyek végül szegénységhez, egészségügyi problémákhoz, betegséghez, szellemi zavarodottsághoz, kudarchoz, sőt halálhoz vezetnek. A többgenerációs szellemek koncepciója szerint az ember például azért küzd haragos természettel, mert egy ún. "haragdémon" befolyása alatt áll - ugyanazon démon befolyása alatt, aki már az apját és a nagyapját is haragra ingerelte. Ennek megfelelően egy depresszióval küszködő nőt nyilván egy "depressziódémon" kell nyomassza, aminek a nő egyik ősének bűne - aki talán a boszorkányság mesterségét gyakorolta - biztosított bejutást a családba. Ha egy démon egyszer már egy családhoz köttetett, akkor az az egész családfán végigvonulva minden utód életében bajt okoz - legalábbis így mondják.

A szabadító szolgálatok propagálói általában azt javasolják, hogy az ember expressis verbis tagadja meg az örökletes és többgenerációs szellemeket, továbbá azon átkokat, amelyek alatt a családja áll. Ezt úgy érheti el, hogy hangosan kimondva "megkötözi" és "megdorgálja" az összes démont, és ráparancsol a betegségekre, hogy azok távozzanak stb. (Azért kell ezt pont így tenni, hogy a démonok is hallják a fennhangon folyó feddőzést.) Ezen gyakorlat mögött az az elképzelés húzódik meg, hogy az ember maga kell kiűzzön minden démont, és magának kell felbontania ősei az ördöggel kötött minden lehetséges szövetségét. Csak ezután válik szabaddá arra, hogy szellemileg növekedni tudjon Krisztusban - hangoztatják.

A többgenerációs szellemek vagy örökletes szellemek elképzelésének valójában azonban több köze van a pogány szellemiséghez, mint a Biblia kijelentéséhez. A neopogányok és a wicca-hívők maguk sem rejtik épp véka alá, hogy hisznek a nemzedéki átkokban, az egyes családokhoz kötődő démonokban, mint ahogy abban is, hogy az okkult erők birtoklása a családi vérvonalon keresztül továbbörökíthető. A generációs átok megtörése a pogány tanok szerint gyakran a már eltávozott ősökkel való együttműködést is magában kell foglalja (lásd a nekromanciáról, azaz a halottidézésről szóló cikkeinket az oldalunkon - a fordító megjegyzése).

Az örökletes szellemekről szóló tanítások minden bibliai alapot nélkülöznek. A többgenerációs szellemek létezésébe vetett hitet egyesek az 5Mózes 5:9-re, és az ahhoz hasonló igeszakaszokra hivatkozva próbálják megvédeni: "...én, az Úr, a te Istened, féltőn szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyedíziglen, a kik engem gyűlölnek". Fontos azonban rámutatni, hogy ez az igerész (egyéb passzusokkal, mint például a 2Mózes 20:5 és a 4Mózes 14:18-al egyetemben) egy szót sem ejt démoni szellemekről. Isten ezen igehelyeken elhangzó büntetését még éppen nevezhetnénk is "többgenerációs átoknak", a passzusok viszont semmiféle többgenerációs vagy örökletes szellemekre nem utalnak. Ezekben az igeszakaszokban voltaképp annak lehetünk tanúi, amint Isten Izráel népének lázadóit utasítja rendre, arról viszont egy fél szó sem esik, hogy a büntetés végrehajtásában démonok is érintettek volnának.

A bűn hatásai (különösen az 5. Mózes 5. fejezetében említett bálványimádásé) természetes módon öröklődhetnek nemzedékről nemzedékre. Annak, hogy egy adott személy gyermekeire, unokáira, és dédunokáira Isten büntetése nehezedik rá, nem valamiféle konfabulált családi démonokhoz van köze, hanem sokkal inkább az egyén mindazon rossz döntéseihez ill. azok következményeihez, amelyek a családtagjaira is kihatással vannak. Legyen szó a bűn mellett meghozott bármilyen rossz döntésről, az - adott esetben - több generáción keresztül is kifejtheti hatását az utódokra, ezzel pedig sok szenvedést okozhat.

Továbbá, ha egy apa bűnös életmódot folytat, a gyermekei valószínűleg ugyanezt a bűnös életmódot fogják követni. A 2Mózes 20:5 igeversben elhangzó figyelmeztetés voltaképp annak a tényét hangsúlyozza, hogy a gyermekek hajlanak majd arra, hogy megismételjék apjuk bűneit. Isten tehát azért ígéri, hogy a harmadik vagy negyedik generációig bünteti meg bűnt, mert rendre úgy szokott lenni, hogy az apák bűnét általában a harmadik és negyedik generációig ismétlik meg az utódok. Azonban a teljes Mózesi törvényben semmi sem utal arra, hogy valamiféle démon kötné oda magát egy családhoz.

Szintén érdemes észbe venni, hogy Isten azon figyelmeztetése, mely szerint az apák vétkeit a jövő nemzedékein látogatja meg, az ószövetségi törvény részét képezi, nem pedig az Újszövetségből kiáradó kegyelemét. A többgenerációs átok egy konkrét nemzet (Izráel) által megtapasztalt következmény volt egy konkrét bűn (bálványimádás) miatt. Az Ószövetség történelmi könyveiben (különösen a Bírák könyvében) ennek az isteni büntetésnek a lejegyzését találjuk.

Annak az elképzelése, miszerint minden bűnt vagy problémát többgenerációs átokra lehet fogni, nem biblikus - az örökletes szellemek koncepciója pedig még kevésbé az. Igen sajnálatos dolog, hogy manapság egyeseket a pogány filozófiákból és praktikákból kölcsönzött, a bibliai igazsággal egybecsomagolt és a keresztények számára így helyesnek feltüntetett hamis tanításokon keresztül tévesztenek meg.

Ha valaki többgenerációs átok vagy örökletes szellem jelenléte miatt aggódik az életében, a legjobban teszi, ha teljes szívéből a Jézus Krisztus által nyújtott üdvösségre támaszkodik. A keresztény ember új teremtés (2Korinthus 5:17). Hogyan is lehetne tehát Isten gyermeke Isten átka alatt (Róma 8:1)? Miért kellene egy Isten által megváltott, Szent Lélek által lakott embernek bármilyen démontól félnie? "Ti az Istentől vagytok fiacskáim, és legyőztétek azokat; mert nagyobb az, a ki bennetek van, mint az, a ki e világban van" (1János 4:4).

Igen, Isten megígérte, hogy Izráel népének bűneit a harmadik és negyedik nemzedékig is meglátogatja rajtuk, itt azonban messze nem ér még véget a szóban forgó kijelentés. Már közvetlenül a következő igeversben ugyanis ezt ígérte az Úr: "irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják" (2Mózes 20:6). Más szóval, Isten kegyelme legalább 250-szer tovább tart, mint haragja.

English



Vissza a magyar oldalra

Mit mond a Biblia az örökletes szellemekről?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries