settings icon
share icon
Kérdés

Kik voltak az ún. őrző angyalok / a Grigorik?

Válasz


Kezdjük először is azzal, hogy a Grigori tulajdonnév nem szerepel a Szentírásban, az őrző angyalokat azonban három bibliai igevers is említi, melyek mindegyike egy-egy látomásról számol be, amit Nabukodonozor babiloni király látott (lásd Dániel 4:13, 17, 23). Maga az őrző angyalok kifejezés (nem összetévesztendő a világban használatos őrangyal kifejezéssel, amely elképzelésnek közel semmi bibliai alapja nincs - a fordító megjegyzése) azonban nem minden fordításban szerepel. Dániel próféta könyvének 4:14 igeversében a SZIT-ben az "őrző", az EFO-ban a "mennyei őrszemek", a KAR-ban a "vigyázók", a KAR 2011-ben pedig az "őrök" szó szerepel - az MBT egyszerűen "angyalok"-at említ. Ezek az őrző angyalok természetfeletti, égi lények, avagy olyan "szentek", akik a mennyből szálltak le, felhatalmazva arra, hogy Isten nevében szóljanak.

A Dániel próféta könyvének 4.fejezetében szereplő héber szó, amelyet "őrző"-nek fordítanak, az "éber" jelentéssel bíró szógyökből származik, és jelenthet "őrizőt", "őrszemet", vagy "őrt" is. Egyes bibliai enciklopédiák Isten azon szolgáiként jellemzik az őrző angyalokat, akik "egy bizonyos közös felhatalmazással rendelkeznek Isten rendeleteinek közvetítésére, akik - minden valószínűség szerint - egy, az Isten szavát figyelő mennyei tanácsot alkotnak, és isteni küldöttként járnak el, hogy Isten parancsait és kinyilatkoztatásait eljuttassák az emberekhez" (International Standard Bible Encyclopedia 4. kötet, 1024. o. - magyar kiadás nem ismert).

A nem-kanonikus irodalom részletesen beszámol az őrző angyalokról. Énók könyvei szerint az őrző angyalok bukott angyalok vagy szent angyalok is lehetnek. Ezek az angyalok kiemelt érdeklődést tanúsítanak az emberek földi ügyei iránt, "figyelik" őket, sőt időnként beavatkoznak az embereket érintő helyzetekbe, esetleg vezérlik azokat. Az őrző angyalok bukásának története Énok 1. apokrif könyvében kerül kibontásra. Ebből derül ki, hogy Énók küldetésének az is részét képezte, hogy kimondja Isten ítéletét a bukott őrző angyalok felett, akik állítólag az ötödik égben laktak, és onnan zuhantak alá.

A Grigori az a név, amellyel az író Énók 2. könyvében ezeket a bukott őrző angyalokat illeti. A Grigori szó egyszerűen a Septuagintában használt görög, "figyelő" jelentéssel bíró szó latin betűs átírása. A feljegyzés szerint az őrző angyalokat azért küldték le a földre, hogy vigyázzanak az emberekre. Hamarosan azonban természetellenes vágy gerjedt bennük a gyönyörű földi nők iránt. A lázadó őrzők egy nagy csoportja, vagyis a Grigorik, elcsábították a földi nőket, majd megtermékenyítve őket azok hibrid óriások fajának adtak életet, akik fosztogató portyázást végeztek a földön, és ezzel fenyegetést jelentettek az emberiségre.

Egy másik, nem kanonikus könyv, az ún. Jubileumi könyv is említi a mennyei őrzőket, akik Istennek szentelt lényüket azzal gyalázták meg, hogy emberi nők után kezdtek vágyakozni, ennek nyomán pedig szexuális kapcsolatot is létesítettek velük. A nőkkel való természetellenes egyesüléseik utódai olyan szörnyeteg óriások voltak, akik megrontották a földi gyermekeket, Noé korában pedig özönvizet váltottak ki.

Úgy tűnik, hogy ezek az extrabiblikus források magyarázatot adnak az 1Mózes 6:1-4-ben említett, nefilimnek nevezett lények létére. A Biblia szerint a nefilimek "Istennek fiai" és "az emberek leányai" közötti szexuális kapcsolat eredményeként jöttek létre (2. igevers). A nefilimek valódi kilétéről és eredetéről sok vita folyik. Az egyetlen biztos információ e témát illetően, amit a Szentírásból kinyerhetünk, az, hogy a nefilimek Isten fiai és emberi nők utódai voltak, akik "hatalmasok" és "híres-nevek emberek" voltak (4. igevers). A 4Mózes 13:33 igeverse azt sugallja, hogy a nefilimek rendkívül nagy termetű nép volt, ezzel pedig különböző óriások-törzsekkel hozza őket kapcsolatba.

A nefilimeket nemző "Isten fiainak" természetéről szintén jelentős vita folyik. Vajon bukott őrangyalok avagy Grigorik voltak? Vajon Júdás apostol (nem azonos Iskáriótes Júdással) ihletett könyve valós támpontot szolgáltat ennek feltárása érdekében: "És az angyalokat is, a kik nem tartották meg fejedelemségöket, hanem elhagyták az ő lakóhelyöket, a nagy nap ítéletére örök bilincseken, sötétségben tartotta [Isten]" (Júdás 1:6 - betoldva)? Ezt illetően azonban csupán találgatásokba bocsátkozhatunk, a Biblia ugyanis nem ad egyértelmű válaszokat ennek kapcsán, így be kell érjük azon információtöredékekkel, amink van.

Mindenképp bölcsen járunk el, ha különösen óvatosak vagyunk a Biblián kívüli forrásokban található koncepciókkal, és jól tesszük, ha azoknak nem adunk túl nagy súlyt. Mindazonáltal a Szentírás megerősíti a földet figyelő azon mennyei lények létezésének gondolatát (Ezékiel 1:15-20), akik különös érdeklődést tanúsítanak az emberi világ ügyes-bajos dolgai iránt: "...Ugyanerről beszéltek azok is, akik mostanában az örömhírt elvitték hozzátok. Isten azért küldte a Mennyből a Szent Szellemet, hogy segítsen nekik hirdetni az örömüzenetet, amelybe még az angyalok is vágyakozva szeretnének betekintést kapni!" (1Péter 1:12, EFO).

Mivel Isten egyik célja mindenképp az, hogy az egyházon keresztül tegye nyilvánvalóvá az Ő mennyei bölcsességét a mennybéli fejedelemségek és hatalmasságok-, vagyis a különböző angyali rendek előtt (lásd Efézus 3:10), ezért az emberi világot figyelemmel kísérő őrzők vagy őrző angyalok gondolata bibliai szempontból sem tekinthető teljesen alaptalannak. A Biblia ennek megfelelően megerősíti az embereket őrző és védelmező angyalok jelenlétét: "Az Úr angyala tábort jár az őt félők körül és kiszabadítja őket" (Zsoltárok 34:8; lásd még Máté 18:10; Apostolok Cselekedetei 12:9-15).

English



Vissza a magyar oldalra

Kik voltak az ún. őrző angyalok / a Grigorik?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries