Kérdés
Mi az a piton-szellem?
Válasz
A piton-szellem vagy piton szelleme egyike a démoni világgal kapcsolatos nézetek egy bizonyos csoportjához kapcsolódó számos kifejezésnek. Egyes karizmatikusok szerint a démonok szinte minden elképzelhető probléma okozói. Ezeket a démonokat kategóriákba sorolják, és külön-külön névvel is illetik őket. A szellemi világ effajta megközelítése képezi azon ún. szabadító szolgálatok elméleti alapját, amelyek a gonosz szellemek azonosítására és kiűzésére törekszenek. Azáltal, hogy egyesek bizonyos biblia szavakra való homályos utalásokat a szövegkörnyezetükből kiragadva, hibásan idéznek, a szellemi harccal kapcsolatos egész mitológiai világot találtak ki a semmiből, ami a világban állítólagosan pusztítást okozó démoni entitások egész állatkertjével egészül ki.
Azok, akik hisznek a piton-szellemben, az Apostolok Cselekedete 16:16 igeversére igyekeznek rámutatni, ahol a Szentírás egy olyan szolgálólányt említ, akiben "jövendőmondásnak lelke" volt. A "jövendőmondás" helyén szereplő eredeti görög kifejezés a pythōna (magyar fonetika szerint pütóna, vagy pitóna). Maga a szó egy görög mitológiai történetre vezethető vissza, amely Apollón történetének részét képezi. A történet szerint Apollón megölt egy kígyót (vagy sárkányt), amely Püthó környékén lakott, és a a delphoi jósdát őrizte. Úgy tűnik, hogy az Apostolok Cselekedetei könyvének 16. fejezetében a filippi helyi lakosok úgy tartották, hogy szóban forgó szolgáló "Püthon szelleme" révén nyerte el a képességeit, mivel általában ezt a mitológiai kígyót hozták kapcsolatba a jóslás képességével. Pál apostol megszabadította ezt a lányt a démontól (ApCsel 16:18), ami feldühítette a lányon dúsásan kereső embereket, akik így pert indítottak (ApCsel 16:19-21).
Az Apostolok Cselekedeteinek 16. fejezetében leírtakból-, valamint az abban említett, a helyiek által a jövendőmondó démonra használt mitológiai kifejezésekből kiindulva, egyesek arra következtetnek, hogy létezik egy konkrét démoni entitás - a "piton-szellem" vagy a "piton szelleme" -, aki azáltal nyomja el az embereket, hogy akadályozza a Szent Lélek kommunikációját és meghiúsítja az imádságot. Mások úgy vélik, hogy a "piton szelleme" olyan szellem, ami információt gyűjt a hívőkről, majd azt arra használja fel, hogy más démonokat arra hívogasson, hogy megtámadják az adott személyt, esetleg az egész gyülekezetét, városát.
Egyesek azt tanítják, hogy a "piton szelleme" kígyó módjára "szorongatja" a hívőket, hogy boldogtalannak, levertnek, vagy szellemben legyőzöttnek érezzék magukat. Egyes karizmatikusok egyéb neveket is kapcsolnak ezen jelenségekhez, továbbá egyéb neveket is fűznek ehhez a "piton-szellemhez". Az is megeshet, hogy azt sugallják, hogy ennek a kompozit szellemi lénynek négy arca van, és olyan további neveket visel, mint Jézabel, vagy Absalom. Ezeken túl még számos más eltérő vélemény is létezik e démon valós mibenlétét illetően. Egyesek szerint a "piton-szellem" tevékenysége a kapzsiságban, az (ember)félelemben, vagy egyes fizikai problémákban rajzolódik ki.
Mások a piton-szellem vagy a piton szelleme kifejezést általános, átfogó értelemben használják, és azt nem feltétlenül egy adott entitáshoz vagy intelligens lényhez kötik.
Az azért érdemes megüsse az ember fülét, hogy hány és hányféle hiedelem létezik arról, hogy mi is a "piton-szellem", és pontosan mit csinál - ez egyébként a "szabadító szolgálatok" közös ismertető jegye. Az ilyen szolgálatok szellemi alapját képező hiedelmeknek ugyanis kevés-, vagy éppen semmi közük nincs a Szentírás kijelentéseihez, és annyira emberi spekuláción alapulnak, hogy sem a "piton-szellemről"-, sem pedig más démonokról nem lehet valid következtetést levonni vagy koherens tanítást kialakítani róluk. A "piton szellemének" egy adott személy által hitt funkciója teljesen átfedheti más szellemek funkcióját, amelyeknek olyan neveket adnak, mint Leviatán, Kundalini, vagy "vízszellem".
A Szentírás tanítását vizsgálva egy ok sem szól amellett, hogy higgyünk egy bizonyos piton nevezetű szellem létezésében. Nem bölcs dolog egy pogány mitológiai szörny nevéből kiindulva egy bizonyos típusú démon létezését feltételezni. A Biblia továbbá arra sem szolgáltat semmilyen okot, hogy azt higgyük, a démonok megdorgálására vagy kiűzésére való képességekkel rendelkezünk. Ennek megfelelően ördögűzésre vonatkozó utasításokat sem találunk a Szentírásban. Az persze elképzelhető, hogy egy adott személy szellemi vagy fizikai vívódásaiban valamilyen démoni entitás közvetlenül érintett, de még ha így is van, a megoldás nem az, hogy kitalálunk egy "démon-mitológiát", új kifejezéseket szívunk ki a kisujjunkból, Isten Igéjét pedig emberi spekulációink mérgezett kútfőjévé tesszük. A szellemi problémákra adott egyetlen bölcs válasz az imádság, a tanítványságban való növekedés, és az Istennek való engedelmesség hármasában található (lásd Jakab 4:7).
English
Mi az a piton-szellem?