Kérdés
Mit mond a Biblia az ún. queerplatonikus, vagy meleg-plátói kapcsolatokról?
Válasz
Az elmúlt évtizedben az LMBTQ közösség egyre inkább elismerni és támogatni kezdte a magukat aszexuálisnak valló személyeket. Az aszexualitást a következőképp definiálták: "olyan szexuális irányultság, az amelyben érintett illető nem-, vagy alig érez szexuális vonzalmat mások iránt". Ennek nyomán az LMBTQ-közösség LMBTQIA+-ra frissítette mozaikszava kezdőbetűit, ahol immár az "A" az aszexualitást jelenti. A közösség ezzel az ún. queerplatonikus, azaz meleg-plátói kapcsolatokra is kiterjesztette támogatását. A queerplatonikus kapcsolat egy olyan típusú, nem szerelmi alapú párkapcsolat, amelyben egyes aszexuális emberek a hagyományos házasság alternatívájaként vesznek részt. Az aszexualitást övező növekvő tudatosság az LMBTQ közösségben valamint a szélesebb társadalmi körökben is a Biblia queerplatonikus kapcsolatokra vonatkozó nézőpontja iránt is felkeltette az érdeklődést.
Az általános meghatározás szerint a queerplatonikus, azaz meleg-plátói kapcsolatok két vagy több, bármilyen nemű aszexuális emberből állnak, akiknek érzelmi kapcsolata túlmutat egy szokványos barátságon. Bár ezeket a partnerségeket a "meleg"-nek címkézik, ez a megnevezés mégis félrevezető, hiszen néha heteroszexuális partnerek érintettek benne. Az szintén zavaros, hogy bár ezen kapcsolatok egy részében szexuális viszony áll fenn az abban résztvevők között, mégis "plátói" kapcsolatoknak nevezik őket. A queerplatonikus kapcsolatokon belüli személyes autonómia hangsúlyozása és kiemelése ugyanakkor épp azt hivatott jelezni, hogy a kifejezés pontos jelentése változhat, annak határai képlékenyek.
Bár a queerplatonikus kapcsolat a külső szemlélő számára szokatlannak tűnhet, az ilyen kapcsolatban élőket nem feltétlenül az köti össze, hogy pontosan hogyan határozzák meg vagy hogyan élik meg a párkapcsolatukat. Közös jellemzőjük ehelyett inkább az, hogy szembeszállnak az identitásról alkotott hagyományos nézetekkel, megkérdőjelezik a társadalmi címkék helyességét, és elutasítják a kapcsolatok hagyományos kereteit, különösen a házasságot, de minden esetre azt, amit a Biblia házasságnak nevez.
Bár queerplatonikus kapcsolatok legtöbbször kizárják a szexuális aktivitást, a legtöbb ilyen kapcsolat azonban mégis magában foglalja a szeretet egyes fizikai megnyilvánulásait, így például a partner kezének megfogását, a másikhoz való odabújást, és az érintés más, nem szexuális színezetű formáit. Az ilyen kapcsolatok résztvevői jellemzően érzelmi társaságot és intimitást keresnek. Bár meglehet, hogy a hagyományos romantikus kapcsolatokat elutasítják, de egyedül lenni sem akarnak.
Posztmodern jelenség lévén, a Biblia nem tesz külön említést a queerplatonikus kapcsolatokról, a házasságról, valamint a homoszexualitásról szóló tanításai azonban mégis világossá teszik, hogy a meleg-plátói kapcsolatok bűnösek. A házasság mind az egyén, mind a család, mind pedig a társadalom szempontjából szent rendeltetést tölt be Isten tervében - egy olyan rendeltetést, amit a queerplatonikus kapcsolatok eltérítenek, eltorzítanak. Isten a házasságot úgy alkotta meg, hogy az egy férfinak született férfiból, és egy nőnek született nőből álljon (1Mózes 2:24; Máté 19:4-6), a férfi és a nő fizikai egyesülése pedig a felnőtt emberi egyének között elképzelhető legintimebb testi kapcsolat. Amikor azonban a bűn belépett a világba, akkor nem csupán a férj és feleség közötti kapcsolatot kezdte módszeresen aláásni, hanem a házasság és annak minden áldásának elferdítéséhez vezetett.
A szexuális aktivitást is magában foglaló queerplatonikus kapcsolatok sértik Isten erkölcsi normáit. Először is, a Biblia egyértelműen elítéli a homoszexualitást (1Mózes 19:1-13; 3Mózes 18:22; 20:13; Róma 1:26-27; 1Korinthus 6:9; 1Timóteus 1:10), így azon queerplatonikus kapcsolatok, amelyek azonos biológiai nemű emberek közötti szexuális kapcsolatot is magukban foglalják, bűnösek. Másodszor, azon queerplatonikus kapcsolatok, amelyek ellentétes nemű partnerek közötti szexuális tevékenységet foglalnak magukban - legyen szó akár monogám, akár poligám kapcsolatról - szintén sértik Isten igazságos normáit, mivel a szexre a házasság megtartó keretein kívül kerül sor.
Az aszexuális queerplatonikus, vagy meleg-plátói kapcsolatok azonban akkor is bűnösnek számítanak, ha a szexualitás kiélésére nem kerül bennük sor. Bár a tiltott viselkedésre való kísértés önmagában még nem bűn (pl. Lukács 4:1-13), az ilyen kísértéseknek való engedés nem feltétlenül kell a cselekedetek szintjén is megnyilvánuljon. A tizedik parancsolat például a kívánás, a bírvágy tiltása körül forog (2Mózes 20:17; vö. Jakab 4:2). Ez a tilalom tehát a belső vágyra összpontosít, nem pedig a külsőleg is megnyilvánuló tettekre, melyekre az késztethet, így például a házasságtörésre (hetedik parancsolat) vagy a lopásra (nyolcadik parancsolat). A Biblia számos más belső, szívbéli állapotot is elítél, függetlenül attól, hogy azok tettekben is megnyilvánulnak-e, vagy sem: a keserűség (5Mózes 29:18; Zsidók 12:15), az ármánykodás (1Mózes 37:18; Példabeszédek 24:9), és a gyűlölet (1János 3:15) mind jó példái ennek. Jézus kéjvágyról szóló tanításai pedig csak tovább erősítik, hogy sok esetben annak ellenére is bűnnek minősül egy dolog, hogy az külső, szemmel is látható viselkedésben nem nyilvánul meg (Máté 5:28).
Így tehát azok is, akik nem-szexuális jellegű queerplatonikus/meleg-plátói kapcsolatokban élnek, bűnösek abban, hogy olyan bűnös szándékkal és vágyakkal rendelkeznek, amelyek szembemennek Isten erkölcsi normáival (pl. Zsoltárok 139:20; Jakab 1:14-15). Ezt a koncepciót visszhangozva Pál apostol azt tanítja, hogy "...a test gondolata ellenségeskedés Isten ellen", megerősítve ezzel, hogy egy személynek nem csupán a viselkedése és a cselekedetei lehetnek bűnösek, hanem szívének belső állapota is (Róma 8:7). Ráadásul az ilyen kapcsolatok elmaradnak azon erkölcsi normáktól, amit Isten a házasulatlanul maradó személyeknek szabott, így például az Úr szolgálatában való fokozott helytállás-, valamint az Istenben való megelégedettségre való törekvés kritériumaitól (1Korinthus 7:7-40).
A meleg közösség 1980-as és 1990-es évekbeli térnyerése óta a keresztényeknek nagy gondot kell(ett) fordítaniuk arra, hogy az Igét jól hasogatva, helyesen navigáljanak a bibliai tanítások és az LMBTQ-kinyilatkoztatások kereszttüzében. Korunk egyházának bibliailag jól megalapozott választ kell adnia a queerplatonikus, azaz meleg-plátói kapcsolatokra. Bár Isten arra utasítja a keresztényeket, hogy minden embert szeressenek, ez a parancsolat nem foglalja magában az olyan kapcsolatok, magatartásformák, vagy vágyak jóváhagyását, amelyeket Ő egyértelműen megtiltott. Míg a bűn béklyójában vergődő embertársainkat szeretnünk kell, a bűnnel szembeni kiállás ma is ima-harcot és bölcsességet igényel. Ugyanakkor ez nem mehet végbe az abba vetett bizalom nélkül, hogy Isten ma is kegyelmesen kimenti az embereket a szentségtelen életstílusokból egyszülött Fia, Jézus Krisztus által (1Korinthus 6:11).
English
Mit mond a Biblia az ún. queerplatonikus, vagy meleg-plátói kapcsolatokról?