Kérdés
Kik voltak a refeusok?
Válasz
Az Ószövetségben több helyen is szó esik a refeusokról (vagy refáitákról), a szövegkörnyezet pedig arra is rendre rávilágít, hogy ezen nép tagjai óriások voltak. A megnevezés szó szerint annyit tesz: "a szörnyűségesek".
A héber refaim szónak (magyar fonetika szerinti írásmód) két különböző jelentése van: először is, a költői nyelvezetben olyan eltávozott szellemekre használják ezt a szót, akiknek lakhelye a Seol (a héber alvilág) volt. Ez az elhunytak átvitt értelemben való leírása, hasonlóan a ma használatos lélek szó világi úzusához. A refaim szó második jelentése "hatalmas, magas termetű nép, amely Kánaánban élt". Ez utóbbi nem egy etnikum fókuszú denotáció, mint pl. a "zsidó" vagy az "egyiptomi" megnevezések, hanem inkább leíró jellegűnek tűnik. Jelen cikkünk a szó második jelentését célozza meg kifejteni.
A refeusokra, azaz a réfaitákra való első utalás az 1Mózes 14:5-ben található, ahol arról számol be az Írás, hogy Khédorlaomer és szövetséges királyai legyőzték a refeusokat, a zuzeusokat, és az emeusokat is. Amikor az izraeliták az Egyiptomból való kivonulás után először közeledtek az Ígéret földjéhez, féltek belépni arra, mert az tele volt "óriásokkal" (a 4Mózes 13:33 igevers héber változatában használt eredeti kifejezés a nefilim), egy bizonyos Anák nevű férfi fiaival. Az óriások Kánaán minden szegletébe szétszórva éltek, így különböző népek körében külön-külön néven voltak ismertek, melyek között a refeus, a zuzeus, az emeus, és az anák nevek is szerepelnek. Az 5Mózes 2:20-21 szerint a refeusok erősek és magas termetűek voltak (EFO), akárcsak az anákok. Ógot, Básán királyát úgy írták le, mint az ország utolsó refeusát (5Mózes 3:11). Fekhelye jóval több, mint 3 méter hosszú volt.
Mit mondhatunk tehát, lehetséges, hogy a refeusok szó szerinti óriások voltak? A Septuaginta a görög gigas és titanes (innen származnak a magyar nyelvben is használatos gigászi és titán kifejezések) szavakat használja ezen és egyéb igeversek görög fordításánál. Mivel a görög interpretáció időben még közel állt az ókori zsidók kultúrájához, így ezen fordítások arról tanúskodnak, hogy ők még első kézből tapasztalhatták meg, hogy a zsidók szó szerinti óriásoknak tekintették ezeket a lényeket. Nem véletlen tehát, hogy általában 2,8-3,7 méter magasnak írják le őket, mint ahogy az sem, hogy "hatalmas embereknek" nevezik őket. Az egyiptomiak szintén beszámoltak a Kánaán földjén élő óriásokról, de más népek folklórja is tele van ilyen utalásokkal. Az ókori világ népei az óriások létét történelmi ténynek tekintették, a Biblia pedig olyan ellenségként mutatja be őket, akik részint Isten ítélete következtében-, részint pedig az emberekkel vívott harcban pusztultak ki.
De vajon honnan származnak ezek az óriások? Az 1Mózes 6:1-4 igerész kijelentéséből kiinduló egyik elmélet úgy hangzik, hogy a bukott angyalok (az igeversben: Isten fiai) szexuális kapcsolatot létesítettek emberi nőkkel, ebből a nászból pedig óriások születtek. Ez feltűnően hasonlít a félistenekről szóló görög és római mítoszokhoz, az elméletnek azonban több teológiai és biológiai akadálya is van. Egy másik, szintén az 1Mózes 6. fejezetén alapuló elmélet szerint az emberi genetika beható ismeretében lévő bukott angyalok olyan férfiakban és nőkben vettek lakozást (értsd megszállták őket), akik megfelelő tulajdonságokkal rendelkeztek az óriások fajának létrehozásához (egyes lappangó gének belső elválasztású mirigyekre gyakorolt hatása - lásd a gigantizmus jelenségét a mai korban is), és arra késztették őket, hogy egymás közt szaporodjanak tovább. Egy harmadik elmélet szerint az óriások egyszerűen a populáción belüli normális genetikai variancia eredményeként születtek. Bármi legyen is a refeusok eredete, az biztos, hogy egykoron létezett egy "óriásokból" - azaz erős, igen nagy termetű emberekből - álló faj, ami számos ókori kultúrával kapcsolatba került. Még ma is vannak olyan emberek, akik extrém nagyra nőnek, álljon akár valamilyen genetikai rendellenesség, például gigantizmus-, akár normális öröklődés a jelenség hátterében.
English
Kik voltak a refeusok?