Kérdés
Mi a réma szó?
Válasz
Két primér görög szó van, ami a Szentírásra használatos, és amelyet az Újszövetségben egyszerűen csak "igének" fordítanak. Az első, a logosz, ami elsősorban Isten teljes ihletett Igéjére-, valamint magára Jézus személyére utal, Aki maga az élő Ige. A logosz szó a János 1:1-ben, a Lukács 8:11-ben, a Filippi 2:16-ban, a Zsidók 4:12-ben és egyéb igeversekben is megtalálható. A második görög szó, melyet "beszéd"-nek, “szó”-nak, ”parancsolat”-nak, “mondás”-nak fordítanak, a réma, amely kimondott szóra vonatkozik. A réma szó szerint kijelentést jelent (legyen szó akár egyéni, akár kollektív, akár téma-specifikus kijelentésről). Erre a Lukács 1:38; 3:2; 5:5 igeversekben, valamint és az Apostolok Cselekedetei 11:16-ban találunk példát.
A karizmatikus és a nem karizmatikus keresztényeknek egymásétól eltérő nézeteik vannak a réma mibenlétéről, mint ahogy azt illetően is, hogy hogyan kell azt helyesen érteni. Egyes karizmatikus keresztények a Szent Lélek hangjaként tekintenek a rémára, amely egy adott pillanatban szól hozzájuk. Úgy vélik, hogy a Szent Lélek belső érzéseken, benyomásokon és tapasztalatokon keresztül kell vezesse őket. Vannak, akik úgy hiszik, hogy Isten egyénhez intézett szavai más emberek szavain keresztül is közvetíthetők, például egy istentiszteleten prédikáló igehirdetőn, vagy egy jó tanáccsal segítkező baráton keresztül. A keresztény ember tehát ezen az úton-módon tapasztalja meg Isten közvetlen vezetését. Vannak, akik azt hiszik, hogy a kimondott szónak nagyobb ereje van, mint az írott szónak, de ennek a hiedelemnek semmiféle bibliai alapja nincs.
Az evangéliumi keresztények azonban egészen máshogy értelmezik a réma fogalmát, és úgy hiszik, hogy az lényegében a logosz szinonimája. Más szóval, a Szent Lélektől egy adott időpontban kapott konkrét utasítást csak a Bibliában lefektetett általános elvek alapján lehet beazonosítani. Amikor a Biblia hallgat a konkrétumokról – mondjuk például arról, hogy egy fiatal melyik főiskolát válassza – akkor a keresztény hívő a bibliai elveket (az Istentől kapott erőforrásokkal való jó gazdálkodás, a szív és az elme védelme az istentelen befolyásoktól stb.) alkalmazza az adott helyzetre, és így jut el a döntésig.
Az Istentől jövő réma hitelességi próbája az, hogy az adott kijelentés hogyan viszonyul Szentírás egészéhez. Az igazhítű kereszténység egyik alaptétele, hogy Isten nem ad olyan kijelentést, ami ellentmond az Ő írott szavának, a Szentírásnak, így létezik egy beépített biztosíték a félreértelmezés megakadályozására. A nyilvánvaló veszély az, hogy aki nem ismeri a logoszt, félreértelmezheti vagy félreértheti azt, amit rémának érzékel.
English
Mi a réma szó?