Kérdés
Mi a szadizmus? Ki a szadista?
Válasz
A szadista olyan személy, aki élvezi, hogy fájdalmat és szenvedést okoz másoknak; a szadizmus olyan tettekben nyilvánul meg, melyek során valaki puszta szórakozásból, vagy testi élvezet kiváltása céljából szándékosan okoz kínt okoz másoknak. A szadizmus kifejezésének névadója egy XVIII. századi francia származású nemesember, egy bizonyos de Sade márki, akinek írásai a bennük közölt túlzottan erőszakos, kegyetlen, trágár és megalázó szexualitásról váltak hírhedtté. A szadizmus definíciója idővel átfogóbb, tágabb keretet kapott, a szadisták és a szadizmusra modern említéseiből így jellemzően már hiányzik e deviancia szexuális töltetére való utalás. A szadista szót gyakran túlzó módon, azaz helytelenül alkalmazzák olyan emberekre vagy helyzetekre, amelyekre ez a címke racionálisan vizsgálva voltaképp nem is illik rá. Mikor manapság valakit szadistának neveznek, akkor azzal többnyire arra utalnak, hogy a szóban forgó illető gondatlanságból, vagy meggondolatlanságból okoz szenvedést másoknak.
A szadizmus kifejezés történelmi áttekintésben egy olyan patologikus pszichológiai állapotra utalt, amelyben egy személy nemi élvezetet merít abból, hogy másoknak fájdalmat okoz. De Sade esetében tehát találó ez a meghatározás, hiszen az helyesen utal a márki erőszakos szexualitás és tudatos gonoszság iránti vonzalmára. A szadizmus komplementer párja a mazochizmus. Ez a kifejezés a bántalmazás és a szexuális kielégülés közötti kapcsolatra vonatkozik. E két kifejezés kombinációja, a szadomazochizmus, olyan személyek szexuális gyakorlatát jelöli, akik a testi élvezet kiváltása érdekében merülnek el az önbántalmazás szélsőséges formáiban.
A szürke ötven árnyalata című 2011-es bestseller főszereplője egy szadista férfi. A regény nőknek szóló romantikus történetként lett a piacra dobva, noha a regény hősnője korántsem egy átlagos nő, hanem egy mazochista, aki egy őt leuraló és felette hatalmaskodó férfi által hagyja magát irányítani. A főszereplők kapcsolatát a szerző – legyen az még olyan beteges is – a szerelemhez hasonlónak, de legalábbis valami kellemes és kívánatos dolognak mutatja be. A regény, annak folytatásos kötetei, valamint az ezek alapján készült filmek hatására a szadizmus bűne egyre inkább a normalitás köntösét ölti magára, társadalmi elfogadottsága így pedig egyre csak nő.
A Biblia szerint a szadizmus semmilyen megnyilvánulásának nincs helye (az ember életében). A Biblia kifejezetten arra szólít fel minket, hogy szeressük egymást (János 13:34), a szeretetet pedig olyan kifejezések mentén definiálja, mint pl. a türelem és a kedvesség (lásd 1Korinthus 13:4). A szeretetnek semmi köze saját kielégülésünk hajszolásához, mint ahogy a másoknak való fájdalom kiváltásához sem. A szadizmus minden formája definíció szerint is én-központú, és merő olyan cselekedeteket foglal magába, melyek másoknak fájdalmat, szenvedést vagy nyomorúságot okoznak. Ez teljesen ellentétes Isten jellemével és egyenesen szembemegy a Szentírásban kapott, egymás önzetlen szeretetére felszólító útmutatásokkal.
English
Mi a szadizmus? Ki a szadista?