settings icon
share icon
Kérdés

Mit értünk szellemi betegség alatt?

Válasz


A Biblia csak átvitt értelemben beszél a szellemi betegségről. A szellemi betegséget úgy lehet elképzelni, mint a szellem azon egészségtelen állapotát, amit maga a bűn vált ki. Ahogy a fizikai betegség a fizikai testet gyengíti, úgy a szellemi betegség a szellemet. A hitetlenek "szellemi betegek", ugyanis elszakadtak az Úrtól, holott szükségük van a Jézus Krisztussal való kapcsolatra. Ők azonban valójában rosszabb állapotban vannak, mint csupán egy betegségben; voltaképp halottak vétkeikben és bűneikben (lásd Efézus 2:1). Abban az értelemben viszont a hívők is lehetnek szellemileg betegek, hogy meg nem bánt, folytatólagos bűnben élnek, vagy hogy nem törekszenek személyes szellemi növekedésre.

A Biblia mindig a szellemi gyümölcsöket hozó dolgokat állítja előtérbe, szemben azon dolgokkal, melyek szellemi betegséget okoznának: "Az Úrnak félelme életre visz..." (Példabeszédek 19:23). Továbbá: "A ki őszinte az igazságban, az életére -, a ki pedig a gonoszt követi, az vesztére míveli azt" (Példabeszédek 11:19). "Mert a test gyakorlásának kevés haszna van" - mondja Pál apostol - "de a kegyesség mindenre hasznos, meglévén benne a jelenvaló és a jövő életnek ígérete" (1Timóteus 4:8). Az istenfélelem, az igazságosság, és az Úr félelme a szellemi betegségek legjobb ellenszere.

A Krisztusban hívőket az "egészséges tanítás" fontosságára (Titusz 2:1, EFO), valamint az egészségtelen, hamis tanítás veszélyeire tanítja az Írás (1Timóteus 1:3-7). Pál apostol arra is kitér, hogy az istenfélő tanítás célja "...a tiszta szívből, jó lelkiismeretből és igaz hitből való szeretet" felnövekedése a hívő szívében (1Timóteus 1:5).

Máté evangéliuma 9:9-13 igerészének tanúsága szerint Jézus a betegségeket szellemi kontextusba helyezte. Amikor Jézus egy Máté nevű vámszedő házában vacsorázott (Máté evangéliumának későbbi írója), a farizeusok kérdőre vonták, hogy miért eszik együtt ilyen bűnösökkel. Jézus viszont csak így válaszolt: "...Nem az egészségeseknek van szüksége orvosra, hanem a betegeknek. Elmenvén pedig tanuljátok meg, mi az: Irgalmasságot akarok és nem áldozatot. Mert nem az igazakat hivogatni jöttem, hanem a bűnösöket a megtérésre." (Máté 9:12-13). Jézus itt egy metafora foganatosításával egy olyan orvoshoz hasonlítja magát, aki azért jött, hogy segítsen a betegeken. Máté egy gyógyulásra szoruló beteg volt. Betegsége maga a bűn volt, Jézus pedig a gyógyító, Ő ugyanis képes megbocsátani a bűnt, és meggyógyítani a szellemi betegeket. Azok viszont, akik "igaznak" tartják magukat – akik a farizeusokhoz hasonlóan nem hajlandók elismerni szellemi betegségüket – tagadják, hogy szükségük van egy szellemi doktorra, és így meg is maradnak bűnükben.

A szellem megbetegedése fizikai és érzelmi betegségekkel is szorosan összefügghet. A 32. zsoltárban Dávid arról ír, hogy szelleme betegsége milyen hatással volt élete egyéb területeire: "...megavultak csontjaim a napestig való jajgatás miatt. Míg éjjel-nappal rám nehezedék kezed, életerőm ellankadt, mintegy a nyár hevében..." (3-4. igevers). A zsoltáros király azonban az újból nyert egészséghez vezető útra is világosan rámutat: "Vétkemet bevallám néked, bűnömet el nem fedeztem. Azt mondtam: Bevallom hamisságomat az Úrnak - és te elvetted rólam bűneimnek terhét" (5. igevers). Annak szabadulásnak pedig, amit a szellemi egészség hoz magával, így örvendez: "Boldog az, akinek megbocsáttattak a vétkei, akinek bűnei be vannak fedezve. Boldog az, akinek bűnét az Úr nem számítja ellene, és akinek lelkében nincs csalárdság. . . . Örüljetek az Úrban, vigadozzatok ti igazak! Örvendezzetek mindnyájan ti egyeneslelkűek!" (1-2., 11. igeversek).

Isten szívből szeretné, hogy szellemileg egészségesek legyünk. Az Ő akarata az, hogy a bűn büntetésétől-, a Sátán hatalmától-, és a rossz lelkiismeret vádjaitól szabadon az Ő irgalmában éljünk. "Maga pedig a békességnek Istene szenteljen meg titeket mindenestől; és a ti egész valótok, mind lelketek, mind testetek feddhetetlenül őriztessék meg a mi Urunk Jézus Krisztus eljövetelére" (1Thesszalonika 5:23). Szellemünk minden gyengélkedésének vagy betegségének gyökere a szívünkben megbúvó bűn, amit meg kell vallanunk az Úrnak. Ő viszont megígéri, hogy megbocsát nekünk (1János 1:9). Isten ránk néző akarata ma is így szól: "...növekedjetek a kegyelemben és a mi Urunknak és megtartó Jézus Krisztusunknak ismeretében. Néki legyen dicsőség, mind most, mind örökkön-örökké. Ámen" (2Péter 3:18).

English



Vissza a magyar oldalra

Mit értünk szellemi betegség alatt?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries