Kérdés
Mik azok a szellemi lények?
Válasz
A szellemi lények természetfeletti, testtelen lények. A Biblia annak állításával kezdődik, hogy Isten, egy tisztán szellemi lény, megteremtette az eget és a földet (1Mózes 1:1). A Szentírásban említett egyéb szellemi lények közé tartoznak az angyalok, a démonok, de még maga a Sátán is. A természetfeletti világnézet a teljes Bibliát át- és átszövi - a Genezis könyvétől egészen a Jelenések könyvéig. Bár az örökkévalóságon innen, a menny ezen partján, talán soha nem fogunk teljesen megérteni mindent a szellemi lényekről, a hívők viszont így is hiszik és magasztalják Istent, aki Lélek (János 4:24), azaz szellem, és örömmel várják az Ő országát, ami nem e világból való (János 18:36).
Isten szellemi lény, vagyis nincs fizikai alakja, ezért teljességében semmi nem képezheti őt le ezen a (fizikai természetű) világon (2Mózes 20:4; 5Mózes 4:12; Apostolok Cselekedetei 17:29). Más szellemi lények is vannak, ők viszont nem rendelkeznek ugyanolyan státusszal, nagysággal, és képességekkel, mint Isten. A zsoltáros kijelenti: "És az egek dicsérik a te csodadolgodat Uram; a te hűséges voltodat is a szentek gyülekezetében. Mert a felhőkben kicsoda hasonlatos az Úrhoz, s ki olyan, mint az Úr, az istenek fiai között? Igen rettenetes Isten ő a szentek gyűlésében, és félelmetes mindazokra, a kik körülte vannak. Uram, Seregeknek Istene! Kicsoda olyan erős, mint te vagy Uram? És a te hűséges voltod körülvesz téged" (Zsoltárok 89:6-9). A Szentírás pusztán ezen igeszakaszából is jól kitűnik, hogy a Mindenható Istennel egyetemben létezik a szent, mennyei lények gyűlése, Aki minden más szellemi lénynél nagyobb.
A szellemi lényeket (is) Isten teremtette. Őket az Isten mennyei serege néven is ismerjük (Zsoltárok 148:2; Lukács 2:13). Amikor Isten lerakta a föld alapjait, "...együtt örvendezének a hajnalcsillagok, és Istennek minden fiai vigadozának..." (Jób 38:4-7). Ezek a szellemi lények tehát már azelőtt léteztek, hogy Isten megteremtette volna az emberiséget.
Az ember vagy az állat nem lehet a szó szoros értelmében vett "szellemi" lény, ugyanis mind az emberek-, mind pedig az állatok rendelkeznek fizikai testtel, abban léteznek. Ugyanakkor a szellemi lény kifejezés önmagában még nem mond sokat arról, hogy egy adott lénynek mi a (teremtett világban betöltött) funkciója, mint ahogy a státuszáról sem árul el semmit. Az angyalok például tisztán szellemi lények (Zsoltárok 104:4), maga az angyal szó viszont egy, a szellemi lények számos különböző típusát jelölő, átfogó kifejezés. Az angyalok egy bizonyos hierarchiába tagozódnak be, és különböző funkciókkal rendelkeznek. Egyes angyalok Istenhez maradtak hűségesek, mások, így bukott angyalok, pedig az ördög mögé/alá álltak be (Máté 25:41). A hírvivő angyalok (1Mózes 32:3, 7; 5Mózes 2:26), az arkangyalok (1Thesszalonika 4:16; Júdás 1:9), a kerubok (1Mózes 3:24), a szeráfok (Ézsaiás 6:2), az őrzők (Dániel 4:13,17, 23), az Úr angyala (1Mózes 35:7), és az isteni tanács tagjai (Jeremiás 23:18) mindnyájan Isten mennyei seregének részei.
A mennyei sereg hűséges tagjai mellett léteznek tehát más szellemi lények is, akik a sötétség erőit képezik (Efézus 6:12). Ezek az ún. fejedelemségek, hatalmasságok, és az élet sötétségének világbírói, azaz a gonoszság szellemi erői, akik a szellemi magasságban, magasságokban leledzenek. A gonosz szellemi lények közé tartoznak a démonok (Márk 1:34) vagy "tisztátalan lelkek", a hamis istenek és istennők (2Mózes 15:11; 5Mózes 11:16; 32:17), valamint a hitehagyott "Isten fiai" (1Mózes 6:2, 4). Bár ezek mind szellemi lények, mégsem a Seregek Ura mellett kötelezték el maguk. A mi harcunk ebben a világban nem hús és vér ellen folyik, hanem mindazon ilyen szellemi erők ellen, akik az említett magasságban vannak (Efézus 6:12).
Az ördög maga is egy szellemi lény, aki arra törekedett, hogy Isten fölé emelje magát (Ézsaiás 14:12-15). Végül felfuvalkodott gőgje vezetett bukásához - teljes gonoszsága ezzel azonban még nem ért partot. Bár a Szentírás e világ(korszak) isteneként említi őt (János 12:31; 2Korinthus 4:4), hatalma közel sem egyenlő Istenével. Sátán ugyanis kizárólag azt teheti, amit Isten megenged neki. Az ő, és az őt követő összes démon pusztulása viszont előre be van írva, így az több, mint biztos (Máté 25:41; Jelenések 20:3).
A szellemi birodalmat fizikai szemeinkkel nem láthatjuk, de Istent se láthatta volna soha ember fia, hacsak a megtestesülés nem ment volna végbe. Isten Fia, az élő Ige, Aki mindig is maga volt Isten (János 1:1), emberi testet öltött, és közöttünk lakott (14. igevers). Jézus Krisztus "...képe a láthatatlan Istennek, minden teremtménynek előtte született; Mert Ő benne teremtetett minden, a mi van a mennyekben és a földön, láthatók és láthatatlanok, akár királyi székek, akár uraságok, akár fejedelemségek, akár hatalmasságok; mindenek Ő általa és Ő reá nézve teremttettek" (Kolossé 1:15-16). Jézus, a testet öltött Isten, tökéletes, bűn nélkül való életet élt, tökéletes áldozata révén pedig egyszer és mindenkorra megváltást hozott a kereszten (Zsidók 7:27; 9:12, 28; 10:10). Amellett, hogy biztosította számunkra az Istennel való megbékélés lehetőségét, Krisztus ezen áldozata által fegyverezte le "a fejedelemségeket és a hatalmasságokat" (Kolossé 2:15).
A szellemi lények hosszú sorában egy sincs, aki a mi Istenünkhöz fogható volna. Nincs nála nagyobb. Nincs más szellemi lény, aki méltó volna az imádatunkra.
Fizikai életünk zárultával mindegyikünk be fog lépni egy szellemi birodalomba. A Krisztusban hívőket haláluk után az angyalok az Úr jelenlétébe viszik (lásd Lukács 16:22). A hitetlenek viszont Istentől végleg elválasztva, a tüzes tóban töltik az örökkévalóságot. A hívők számára a hit ekkor valós látássá válik (lásd 2Korinthus 5:7).
English
Mik azok a szellemi lények?