Kérdés
Mit jelent szilárdnak és rendíthetetlennek lenni?
Válasz
"Ezért, szeretett testvéreim, legyetek szilárdak, rendíthetetlenek, buzgólkodjatok mindenkor az Úr munkájában, hiszen tudjátok, hogy fáradozásotok nem hiábavaló az Úrban" (1Korinthus 15:58, MBT). Ez az igevers zárja azt a fejezetet, amely földi testünk jövőbeli feltámadását tárgyalja részletesen. Pál apostol arra bátorította ezekkel az igékkel a korinthusi gyülekezet tagjait, hogy maradjanak hűségesek mindahhoz, amit tanított nekik. Amikor a Szentírásban a "ezért" szó szerepel (G5613+G5037 kompozit), mindig érdemes visszamennünk az előző tagmondatra, ill. meg kell nézzük a tágabb szövegkörnyezetet, hogy láthassuk mire utal vissza. A "ezért" szó ugyanis általában az előzőleg elmondottak összegzésének egy biztos indikátora. Jelen esetben Pál azokat szólítja meg, akik elszakadtak a feltámadásról szóló általa közvetített isteni tanítástól. Ők egy eretnekséget elfogadva az evangéliummal ellentétes, romboló eszméket ve(ze)ttek be. Pál itt tehát újra aláhúzza Jézus bűnökért való halálának és testi feltámadásának igazságát, majd arra buzdítja hallatóságát, hogy maradjanak meg szilárdan ebben a tanításban.
Szilárdnak és rendíthetetlennek lenni annyit jelent, hogy az ember szellemileg jól megalapozott, biztos spirituális alapon áll. A szilárd, állhatatos ember tudja, hogy miben hisz, nem olyan valaki tehát, akit "...ide s tova hány a hab és hajt a tanításnak akármi szele..." (Efézus 4:14). A (hitében) rendíthetetlen személynek nem okoz gondot a hamis tanítás meghallása, képes elbeszélgetni a kétkedőkkel, és megvédeni az igazságot anélkül, hogy közben saját hite meginogna. A Korinthusiakhoz írt másik levelében Pál a gyülekezettel kapcsolatos aggodalmainak ad hangot: "Félek azonban, hogy a miként a kígyó a maga álnokságával megcsalta Évát, akként a ti gondolataitok is megrontatnak és eltávolodnak a Krisztus iránt való egyenességtől" (2Korinthus 11:3). Történt ugyanis, hogy még azok a hívők is áldozatul estek a fent említett megtévesztésnek, akiket Pál apostol személyesen tanított. Okkal merül fel tehát a kérdés, hogy ennek tükrében mi mennyivel inkább ki vagyunk szolgáltatva az ilyen vakításoknak?
Ahhoz, hogy szilárdak és rendíthetetlenek maradjunk, mindenekelőtt jól kell ismerjük Isten Igéjét. A Timótheushoz írt második levél 2:15 igeverse ma is így szól hozzánk: "Igyekezz kipróbált emberként megállni az Isten előtt, mint olyan munkás, aki nem vall szégyent, hanem helyesen fejtegeti az igazság igéjét" (MBT). Ahhoz, hogy jól hasogassuk, avagy pontosan fejtegessük az igazság igéjét, nem csupán olvasnunk kell a Bibliát, hanem engednünk kell, hogy lényünk szerves részévé váljon. A benne közölt Istentől való igazságának annyira be kell hatoljon bensőnkbe, annyira át- és át kell járja elménk és szívünk, hogy átformálhassa gondolkodásunk és cselekedeteink. Annyira el kell töltse elménket, hogy felismerhessük a tévelygést, amikor annak hitető beszédeit halljuk. A Sátán a saját céljaira használja a Szentírást, kiforgatja azt, hogy úgy hangozzon, mintha valami olyasmit jelenteni ki, amit valójában sosem állított (Lukács 4:9-11). Ha előztesen nem tanulmányozzuk szorgalmasan az igazságot, és nem elmélkedünk rajta, akkor jobban ki leszünk szolgáltatva minden szellemi eltévelyedésnek. A világ hamis vallásai ugyanis igencsak meggyőzőek tudnak lenni, amikor bibliai igeverseket idéznek tévelygéseik alátámasztására. Még a keresztény hívőt is becsaphatják a simulékonyan hangzó eretnekségek, ha "Istennek teljes akaratát"-, tanácsa teljességét illetően nem rendelkezik szilárd alapokkal (Apostolok Cselekedetei 20:27). Isten vágya, hogy naponta növekedjünk személye és Igéje ismeretében, hogy így mindvégig hűségesen megállhassunk az Ő hitében (János 8:31; 2Péter 1:2; 3:18; 1János 2:24).
English
Mit jelent szilárdnak és rendíthetetlennek lenni?