settings icon
share icon
Kérdés

Mit értünk tengeri szellemek alatt?

Válasz


A tengeri szellem egy, a karizmatikus hit egyes ágazataiban használatos olyan kifejezés, ami a démoni elnyomással és megszállottsággal kapcsolatos hiedelmekhez fűződik. Az úgynevezett szabadító szolgálatok keretében egyesek kísérletet tesznek arra, hogy megpróbálják kiűzni az erősen spekulatív eredetű "tengeri szellemeket" és más típusú gonosz lelkeket.

A tengeri szellem megnevezést legtöbbször egy általános, átfogó kifejezésként használják, nem pedig egy egyedi, tengeri szellem nevű démonra hivatkoznak vele. Ez a kifejezés tehát már ebben a tekintetben is különbözik más (feltételezett) gyötrő szellemektől, amelyeknek egyedi neveket adnak, mint például Jézabel, Leviatán, Absalom, Piton stb. Mindemellett a Leviatán és a Piton nevű szellemeket időnként néha még így is a "vízi szellemek" vagy "tengeri szellemek" néven csoportosítják - csak hogy még teljesebb legyen a zavar. Időnként azonban a Ráháb-, sőt, a Férfisellő vagy a Sellő neveket is a démonok ezen osztályához rendelik.

Azok, akik a "tengeri szellemek" e különleges rendjének létezését tanítják, ezen démonok eredetét a Noé korabeli nagy árvízre vezetik vissza. Mint ahogyan azt a rájuk aggatott név is jelzi, a "tengeri szellemek" nyilván a vízben élnek, vagyis nem érzik jól magukat a szárazföldön - Jézus a Lukács evangéliumának 11:24 igeversében elhangzó "víz nélkül való helyek"-re tett utalását tehát máris ezen démonok létezését alátámasztó igehelyként citálják. Továbbá a Légió nevű démon-horda, amit Jézus a sírkamrákban élő démonizált emberből űzött ki (Lukács 8:26-33), szintén "tengeri szellemekből" állt, és a disznók ezért vettették maguk a tengerbe - állítják. A "tengeri szellem" az emberi mendemondák szerint gyakran egy succubus vagy incubus formájában érkezik (tartalmilag kapcsolódó cikkeinket megtalálod az oldalunkon - a fordító megjegyzése), hogy "szellemi házastárssá" tegye az embert, így néha "férjszellemnek" vagy "feleségszellemnek" is nevezik őket. Hatásukra felgerjed a szexuális vágy, és különféle perverziókban ölt testet.

A "tengeri szellemek" hiedelme extra-biblikus, azaz Biblián kívüli információkon alapszik, ezért rendkívül sokféle tanítás létezik arról, hogy mi is valójában a "tengeri szellem", és pontosan mit csinál. Bármelyik szabadító szolgálat vagy démonűző tarthat olyan dolgokat a "tengeri szellemekről", amik merőben eltérnek egy másik szabadító szolgálat tagjainak azokat illető meggyőződéseitől. Általánosságban elmondható, hogy a karizmatikus mozgalom egyes ágain belül igen nehéz egységes tanítást találni a "tengeri szellemekről", mint ahogy a démonok egyéb vélt típusairól is.

A Szentírás alapján semmi okunk nincs azt hinni, hogy létezik a démonok egy bizonyos rendje, amit helyesen "tengeri szellemeknek" kellene nevezni, vagy hogy a ma élő keresztények rendelkeznek ezen démonok (szellemi) megdorgálását és kiűzését lehetővé tevő képességekkel. Függetlenül attól, hogy egy adott démoni entitás közvetlenül részt vesz-e egy személy kéjvágya felgerjesztésében, vagy sem, a Bibliában egyszer sem hangzik el a "tengeri szellem" kifejezés. A kéjvágyra és az egyéb gyötrő bűnökre nem holmi "tengeri szellemek" megdorgálása a gyógyír, hanem az imádság, a tanítványi létben való növekedés, és az Istennek való engedelmesség (Jakab 4:7). Nincs tehát értelme sellőket hibáztatni, gonosz szellemekre kiabálni, vagy valami légből kapott démon-mitológiát kitalálni.

English



Vissza a magyar oldalra

Mit értünk tengeri szellemek alatt?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries