settings icon
share icon
Kérdés

Mi az a terafim?

Válasz


A terafim szó a héber hatterapim szóból származik. A Biblia általában a házi bálványokra vagy családi istenekre használja ezt a kifejezést. Először az 1Mózes 31:19-ben találkozunk vele, amikor Ráhel ellopta apja házi bálványait, és férjével, Jákóbbal, és családjával együtt visszamenekült annak hazájába. A terafim szó az egész Bibliában a bálványimádással és a pogány istentisztelettel kapcsolatban használatos.

A Bírák könyvének 17. fejezete a terafim szó használatának egy másik példáját említi azokban az időkben, amikor "...nem volt király Izráelben, hanem kiki azt cselekedte, a mit jónak látott" (6. vers). Egy Mikeás nevű férfi ezüstöt vett az anyjától, bálványt csináltatott belőle, felfogadott egy levitát, hogy az legyen a személyes papja, majd kijelentette, hogy az Úr tetszését kell lelje az ő általa meghatározott vallásában (13. vers).

Bár az izraeliták néha az Úristen ábrázolására használták a terafimokat, azok így is bálványok maradtak. A templom építése előtti időkben valamint a templom lerombolása után, Izráel gyakran folyamodott ahhoz, hogy terafimokat vittek az otthonaikba, miközben (az emberek) úgy tettek, mintha ezek a bálványok Istent képviselnék. Önbecsapásukban az istenfélelem látszatához, az istenfélelem külsőségekben való megnyilvánulásaihoz akartak ragaszkodni (2Timóteus 3:5), miközben a faragott képek készítését tiltó parancs áthágásával ellenszegültek az Úrnak (3Mózes 26:1; 5Mózes 5:8). A terafim-imádat egy formáját a modern kultúrában is megfigyelhetjük olyan esetekben, mikor egyesek úgy tisztelnek egy-egy tárgyat, fényképet, vagy szobrot, mintha ezek a dolgok önmagunkban véve is valamiféle természetfeletti erővel rendelkeznének. A tisztelet vagy a hódolat tárgya lehet akár egy feszület vagy egy Jézust ábrázoló festmény stb., az Úr fizikai ábrázolásainak vallásos tisztelete azonban bálványimádás (lásd 1Királyok 14:9 és Ézsaiás 37:19).

Az emberiség már a történelem hajnalán is egy fizikai, kézzelfogható istent akart magának, akit láthat és megérinthet. Az ősi mitológia képzeletbeli istenei és istennői épp ezen testi (azaz nem szellemi) késztetés tünetei. A terafim használatáról szóló bibliai feljegyzések bizonyítják, hogy a birtokba vehető isten-tárgy utáni bűnös vágyakozás még azokat is félrevezetheti, akik már kapcsolatba kerültek Jahvéval. A kézbe vehető bálványokat kezelhetőbbnek érezzük. Azt hisszük, hogy megérthetünk és irányíthatunk egy olyan istent, akit képesek vagyunk a kezeink közt tartani. A terafimoknak azonban nincs (természetfeletti) hatalmuk, még akkor sem, ha állítólag az Urat képviselik (Zakariás 10:2). Isten Lélek, és akik Őt imádják, azoknak lélekben és igazságban kell imádják Őt (János 4:24). Minden más jellegű imádat bálványimádás.

English



Vissza a magyar oldalra

Mi az a terafim?
Oszd meg ezt az oldalt: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries