Kérdés
Mit mond a Biblia a testpiercingekről?
Válasz
A testmódosítások terjedése, beleértve a piercinget, a tetoválást, a scarringot, a brandinget, a cuttingot, valamint a konkrét öncsonkítást, az utóbbi években egyre növekvő tendenciát mutat. A testpiercingelés - azaz ékszerek behelyezése a különböző testrészekbe - a hagyományos fülcimpalyukasztástól az orr-, a köldök-, a mellbimbó-, a nyelv-, a szemöldök-, az arc-, és a nemi szerv-piercingen át sok más is piercinget is magában foglal. Sok kereszténynek van egy-két piercingje, de van, akinek kettőnél jóval több. Találjuk azonban szemben magunkat bármilyen kérdéssel is, mindig jó kicsit megállni és észbe venni, hogy a Biblia mit mond arról.
Kezdjük azzal, hogy elismerjük, hogy a Biblia a testpiercinget nem nevezi kifejezetten bűnnek, így a dogmatikus megközelítés indokolatlan e témában. Ha minden testpiercing bűnös dolognak számít, ahogy azt egyesek állítják, akkor még a lányok fülcimpájába helyezett kis fülbevaló is tabu volna. Ez a megközelítés azonban túllő a célon, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a fülbevalót (sőt még az orrkarikát is) a héber nők divatkiegészítőjeként tartja számon az Írás. Isten ugyanis egy kiterjesztett metaforában emlékezteti Jeruzsálemet azokra a pazar áldásokra, amelyekkel népét megajándékozta: "És adtam orrpereczet orrodra és függőket füleidre..." (Ezékiel 16:12). Nem valószínű, hogy Isten a fülbevalót (és az orrkarikát) a szépség és az áldás jelképeként használta volna, ha az effajta ékszerek eredendően bűnösek lennének. Lásd még az Énekek éneke 1:10-11 passzusát.
Azt is figyelembe kell vennünk, hogy az ószövetségi törvény mit mondott a test bevagdosásának és annak egyéb megbélyegzésének idevonatkozó kérdéséről. Az Izráelnek adott parancs így szólt: "Testeteket a holt emberért meg ne hasogassátok, se égetéssel magatokat meg ne bélyegezzétek. Én vagyok az Úr" (3Mózes 19:28). (Itt tehát a scarring és a branding testmódosító beavatkozásairól van szó - a fordító megjegyzése). Úgy tűnik, az Izráelt körülvevő népek körében általános gyakorlat volt, hogy "a halottakért" megvágták magukat, vagy egyéb módon hagytak a testen maradandó sebet; a cutting tehát a pogány gyászszertartások vagy esetleges babonás rítusok részét képezte, amely által az elhunytak szellemének támogatásért folyamodtak. Effajta gyakorlatot láthatunk Illés korában is, amikor a Baál-imádók "...az ő szokásuk szerint késekkel és borotvákkal metélték magokat, míg csak ki nem csordult a vérök" (1Királyok 18:28). Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ha egy bizonyos testpiercing csináltatásnak pogány felhangjai vannak, azaz annak tulajdonosa egy hamis filozófia előtt hajt fejet, akkor annak csináltatása bűnös dolog.
Ahhoz, hogy biblikusan megalapozott véleményt alkossunk a testpiercingekről, Isten Igéjének alapelveit kell megvizsgáljuk, majd fel kell tegyünk magunknak néhány lényeges kérdést:
◦ Mi a motivál arra, hogy testpiercinget csináltassak? Az indítékaink minden döntésünkben fontos szerepet játszanak (Példabeszédek 16:2), különösen egy olyan tartós és potenciálisan mélyreható változtatás, mint a testpiercing esetében.
◦ Talán egy bizonyos szubkultúrából próbálok identitást meríteni magamnak? A testpiercing egy jól körülhatárolható szubkultúrát hozott létre. Sokan vannak, akik a bodymod communityhez, azaz a testmódosítók közösséghez csatlakozva próbálják "önmagukat megtalálni". Bár egy adott kulturális csoporthoz való csatlakozás segíthet a szóban forgó csoport evangelizálásában, ha pusztán azért csatlakozunk ahhoz, hogy "önmagunkat megtaláljuk", az nem biblikus. Hívőként az identitásunk Krisztusban van: "Hiszen meghaltatok, az új életetek pedig Krisztussal együtt Istenben van elrejtve" (Kolossé 3:3, EFO).
◦ Vajon csak a csoportnyomásnak engedek? Tegyünk bármit is annak vágyától vezérelve, hogy a társainknak tetszeni akarjunk, az szellemileg veszélyes. Nekünk az Úr Jézust kell követnünk (lásd János 21:21-22). Azok, akik a kortársak nyomására készíttetnek testpiercinget, abban az ironikus helyzetben leledznek, hogy egyediségüket épp a konformitáson keresztül próbálják hirdetni.
◦ Vajon nem csupán a külsőségeket helyezem előtérbe a valós belső tartalom helyett? A Biblia egyértelműen az ember belső, szellemi kvalitásait emeli előtérbe, és háttérbe szorítja a "külsőséges" dolgokat (1Péter 3:3-4). Erőfeszítéseink nagyobb részét az istenfélelemben való gyarapodásra, nem pedig egy bizonyos, éppen menő külső megjelenés ápolására kell fordítsuk.
◦ Túlságosan is magamra akarom irányítani a figyelmet? Minden olyan ruhadarab, kiegészítő, vagy ékszer esetén, amelyet pusztán divatosságunk bizonygatására használunk, fennáll annak a veszélye, hogy az csupán büszkeségünk táplálja, mivel ezek a viselő személyére irányítják a figyelmet. A nyilvánosság figyelmének bizonyos testrészekre való ráirányítása, a határok feszegetése vagy a feltűnősködés egyik sem istenfélő indok a testpiercing csináltatására, különösen, hogy a Szentírás a következő parancsot adja: "Az alázatosságot öltsétek fel" (1Péter 5:5).
◦ A testpiercing akadályozza az Istennek való szolgálatot? Elképzelhető, hogy a testpiercing bizonyos helyzetekben segíti a hívőt a másoknak való tanúságtételben. Ha pedig a behelyezett testékszert keresztény motívumok díszítik, akkor az megtörheti a kezdeti beszélgetés vastag jegét, és még szellemi témák felvetéséhez is vezethet. A testpiercingek bizonyos típusai mások számára viszont akadályozhatják az evangélium megosztására tett kísérletünket. Krisztus követei vagyunk, akik Isten üzenetét közvetítjük a világnak (2Korinthus 5:20). Meg kell fontolnunk, hogy a testpiercing milyen üzenetet közvetít, és hogy segíti-e, vagy inkább hátráltatja Krisztus képviseletét és az evangélium átadását.
◦ Hol húzzam meg a határt? A Guinness World Records szerint az egy testen viselt testpiercingek számának a rekordja 453 (férfi esetében), valamint 462 (nő esetében). Aki tehát több piercing csináltatását fontolgatja, annak konkrét választ kell tudni adni arra a kérdésre, hogy "mennyi a túl sok?". Hol van az a pont, amin túl már extrém dolognak számít a testmódosítás? Egy keresztény meddig mehet el ebben, hogy még mindig Istent dicsőítse a testében (lásd 1Korinthus 6:20)? A piercingek témáján túl a scarringot, a brandingot, az arc-tunnel csináltatását, a bőrimplantátumokat, nyelvhasítást, a tünde-szerű fül kialakítását, a fogak kihegyezésének gyakorlatát, a szemgolyó-tetoválást, és az egyéb ilyen beavatkozásokat is minden bizonnyal érdemes volna jobban megvizsgálni, már mielőtt az ember ilyen dolgok csináltatására adná a fejét. A modern bodymod közösség ugyanis mindezeket népszerűsíti.
Természetesen az a kérdés is jogos, hogy a társadalmilag elfogadottabb más testmódosítások, így például a mellimplantátumok, a hasplasztika, az arcfelvarrás és társai esetében hol húzzuk meg a határt. A motivációnkra és a külsőségekre vonatkozó fenti kérdésekre minden esetre őszintén kell feleljünk magunknak, ha valóban "mindent az Isten dicsőségére" akarunk cselekedni (1Korinthus 10:31).
Az olyan témákat, tevékenységeket illetően, melyeket a Szentírás konkrétan nem tárgyal, fontos bibliai alapelv, hogy amennyiben kétségek merülnek fel afelől, hogy azok Istennek tetszők-e, vagy sem, akkor jobb, ha nem veszünk részt azokban. Minden ugyanis, ami nem hitből fakad, bűn (Róma 14:23). A testünk, akárcsak a lelkünk, meg lett váltva, ezzel pedig Isten tulajdona (1Korinthus 6:20). Mivel tehát testünk az Istené, és egyben a Szent Lélek temploma, meg kell győződnünk arról, hogy valóban egybeesik-e az Ő akaratával, hogy azon ilyen módosításokat, beavatkozásokat hajtsunk végre.
English
Mit mond a Biblia a testpiercingekről?