Kérdés
Mit jelent a vétek szó a Bibliában?
Válasz
A birtokháborítás azt jelenti, hogy valaki egy határvonal megsértésével elvéti a határt, és ezzel egyben a jogosság határain is túllép. Amikor valakinek a birtokán birtokháborítást követnek el, azzal megsértik, vagy ha úgy tetszik, elvétik a jogos tulajdonos által felállított fizikai határokat. Hasonlóképpen mi is elvétünk egy bizonyos határt, mikor Isten erkölcsi törvényét-, illetve embertársaink jogait sértjük. Az Efézusbeliekhez írt levél 2:1-es igeverse jól rámutat arra, hogy valójában milyen súlyos dolog Isten parancsainak megszegése: "...kik holtak valátok a ti vétkeitek és bűneitek miatt". A vétek és a bűn szavak majdnem teljesen szabadon felcserélhetők egymással, így lehetséges, hogy Pál apostol a még nagyobb hangsúly kedvéért használja itt mindkét kifejezést, vagy esetleg azért, hogy minden lehetséges bűnt és vétket lefedjen általuk. Az sem kizárt, hogy az Efézusbeliekhez írt levél 2:1-es igeverse annak gondolatát is közvetíteni hivatott, hogy bár mindenki bűnös az Ádám által továbbörökített (kollektív) bűnben (Róma 5:12), Isten törvénye ellen azonban egyen-egyenként, személy szerint is vétettünk. Értelmezzük bárhogyan is a passzust, a Szentírás szerint mindannyian vétkesek vagyunk.
Az Újszövetségben leggyakrabban használt, "vétek"-nek fordított görög szó, szó szerint "téves lépést" jelent (vagy máshogy: egy adott célhoz közel járva, mégis elvéteni azt, és elbukni). Egy botlásról, a helyes útról való letérésről, az igazságosság elvétéséről, vagy valamiféle esésről van tehát szó. A vétek lehet szándékos vagy nem szándékos. Az Ószövetségben a vétekáldozatot (lásd bűnért való áldozat) azok ajánlották fel, akik felismerték, hogy akaratukon kívül valahogy tisztátalanná tették a sátor megszentelt kellékeit, azaz vétkeztek (3Mózes 5. fejezet).
"...Mindnyájan sokképen vétkezünk" (Jakab 3:2). Mindannyian elvétjük tehát a célt, ami maga a szent élet volna. A férj például vétkezik a felesége ellen, ha szeretetlenül, durván bánik vele, és ennek következtében felesége visszahúzódik tőle (Kolossé 3:19). Egy barát vétkezhet egy másik barát ellen, ha visszaél annak bizalmával, és bizalmas dolgokat ad másoknak tovább (Példabeszédek 18:19). A vétkek képesek kelepce módjára körbezárni minket (Galata 6:1).
A Máté evangéliuma 18:15-17 igerészének tanúsága szerint Jézus arról tanított, hogy hogyan kell kezelni a vétkeket és a sérelmeket. Azt is tanította, hogy meg kell bocsátanunk az ellenünk vétkezőknek, hogy mennyei Atyánk is megbocsásson nekünk (Máté 6:12; 18:23-35).
Mindannyian vétkezünk Isten ellen, ugyanis mindannyian bűnösök vagyunk (Róma 3:23). Isten jól láthatóan húzta meg a nem mellesleg minket védő határokat, mi azonban mégis átléptük azokat. Isten mégis képes és hajlandó megbocsátani vétkeinket, ha megvalljuk neki azokat, és egyedül Krisztusba vetjük hitünket (1János 1:9; Apostolok Cselekedetei 3:19). Jézus a világ minden vétkét önkéntesen magára vette a kereszten (2Korinthus 5:21). Az Ő halála és feltámadása vette el az útból azt az akadályt, amelyet vétkeink és bűneink állítottak közénk és Isten közé (Kolossé 2:14). Amikor viszont megbánjuk bűneinket, és hit által befogadjuk Krisztust, az Ő vére eltörli vétkeinket, Isten pedig igaznak nyilvánít minket.
English
Mit jelent a vétek szó a Bibliában?