Pytanie
Kim był Antioch Epifanes?
Odpowiedź
Antioch Epifanes był greckim królem Imperium Seleucydów, który panował w Syrii od 175 r. p.n.e. do 164 r. p.n.e.. Zasłynął z niemal całkowitego podboju Egiptu i brutalnych prześladowań Żydów, które doprowadziły do powstania Machabeuszy. Antioch Epifanes był bezwzględnym i często kapryśnym władcą. Właściwie nazywał się Antiochusem IV, ale przyjął tytuł "Epifanes", co oznacza "znakomity" lub "objawiający się bóg". Jednak jego dziwaczne i bluźniercze zachowanie przyniosło mu inny przydomek wśród Żydów: "Epimanes", co oznacza "szalony".
Kłótnia między Antiochusem Epifanesem a rzymskim ambasadorem Gajuszem Popiliuszem Laenasem jest źródłem powiedzenia "narysować linię na piasku". Kiedy Antiochus sprowadził swoją armię przeciwko Egiptowi w 168 r. p.n.e., Popiliusz stanął mu na drodze i przekazał mu wiadomość od rzymskiego senatu, nakazującą powstrzymanie ataku. Antiochus odpowiedział, że przemyśli to i omówi ze swoją radą, w którym to momencie Popiliusz narysował okrąg na piasku wokół Antiochusa i powiedział mu, że jeśli nie da rzymskiemu senatowi odpowiedzi przed przekroczeniem linii na piasku, Rzym wypowie wojnę. Antioch zdecydował się wycofać zgodnie z żądaniem Rzymu.
Jednak najbardziej znanym konfliktem związanym z Antiochusem Epifanesem jest powstanie Machabeuszy. W tym czasie w judaizmie istniały dwie frakcje: Helleniści, którzy zaakceptowali pogańskie praktyki i grecką kulturę, oraz Tradycjonaliści, którzy byli wierni Prawu Mojżeszowemu i starym zwyczajom. Przypuszczalnie, aby uniknąć wojny domowej między tymi dwoma frakcjami, Antioch wydał dekret zakazujący żydowskich obrzędów i kultu, nakazując Żydom czczenie Zeusa zamiast Jahwe. Nie próbował jedynie zhellenizować Żydów, ale całkowicie wyeliminować wszelkie ślady kultury żydowskiej. Oczywiście Żydzi zbuntowali się przeciwko jego dekretom.
W akcie bezczelnego braku szacunku Antioch napadł na świątynię w Jerozolimie, kradnąc jej skarby, ustawiając ołtarz Zeusowi i składając na nim w ofierze świnie. Kiedy Żydzi wyrazili swoje oburzenie z powodu profanacji świątyni, Antioch zareagował, zabijając wielu Żydów i sprzedając innych w niewolę. Wydał jeszcze bardziej drakońskie dekrety: wykonanie rytuału obrzezania było karane śmiercią, a Żydom wszędzie nakazano składać ofiary pogańskim bogom i jeść mięso wieprzowe.
Żydowską odpowiedzią było chwycenie za broń i walka. W latach 167-166 p.n.e. Judasz Machabeusz poprowadził Żydów do serii zwycięstw nad siłami wojskowymi syryjsko-greckimi. Po pokonaniu Antiocha i Seleucydów Żydzi oczyścili i odrestaurowali świątynię w około 165 roku.
Antioch Epifanes jest despotyczną postacią w historii Żydów, a także zapowiedzią nadchodzącego Antychrysta. Prorok Daniel przepowiada okrucieństwo w świątyni w czasach ostatecznych (Daniela 9:27; 11:31; 12:11). Proroctwo Daniela dotyczy nadchodzącego władcy, który spowoduje zaprzestanie składania ofiar w świątyni i ustanowi "ohydę, która powoduje spustoszenie". Chociaż to, co zrobił Antioch, z pewnością kwalifikuje się jako obrzydliwość, Jezus mówi o proroctwie Daniela jako o przyszłym spełnieniu (Mt 24:15-16; Mk 13:14; Łk 21:20-21). Antychryst będzie wzorował się na Antiochu Epifanesie w swojej wielkiej dumie, bluźnierczych czynach i nienawiści do Żydów.
English
Kim był Antioch Epifanes?