Pytanie
Co stało się z Arką Przymierza?
Odpowiedź
Pytanie o to, co stało się z Arką Przymierza, od zawsze fascynowało teologów, studentów biblijnych oraz archeologów. W osiemnastym roku swojego panowania król Judy- Jozjasz, rozkazał opiekunom Arki Przymierza zwrócić ją do Świątyni w Jerozolimie (2 Księga Kronik 35.1-6; 2 Księga Królewska 23.21-23). Wtedy po raz ostatni w całym Piśmie Świętym pojawia się wzmianka o tym, gdzie znajduje się arka. Czterdzieści lat później król Babilonu Nebukadnesar podbił Jerozolimę i przejął świątynię. W niespełna dziesięć lat później, powrócił, zabrał to co zostało w świątyni, po czym ją spalił i zrównał wszystko z ziemią. Zatem, co stało się z arką? Czy została zabrana przez króla Nebukadnesara? Czy została zniszczona podczas zniszczenia miasta? A może została usunięta i schowana gdzieś w bezpieczne miejsce, co faktycznie miało miejsce gdy faraon egipski Sziszak zdobył Świątynię za czasów rządów Rechoboama- syna Salomona? („faktycznie” dlatego, że jeśli Sziszak zabrał Arkę, to po co Jozjasz prosiłby lewitów o jej zwrot? Jeśli Arka była w Egipcie- lewici nie mogliby jej zdobyć, a w związku z tym także jej zwrócić.)
2 księga Machabejska, księga nie należąca do kanonu Pisma Świętego, podaje że tuż przed napaścią babilońską, Jeremiasz „Z Bożego polecenia prorok kazał nieść za sobą namiot i arkę, gdy wyszedł. Kiedy zaś wyszedł na górę, na którą Mojżesz wstąpił i [z której] przyglądał się dziedzictwu Bożemu...” [2 Machabejska 2.4; np. Góra Nebo; 5 Księga Mojżeszowa 31.1-4]. „...Przyszedłszy tam znalazł Jeremiasz pomieszczenie w postaci pieczary. Umieścił tam namiot, arkę i ołtarz kadzenia, a wejście zarzucił kamieniami” (2.5). Jednak „kilku z tych, którzy mu towarzyszyli, wróciło, aby zaznaczyć drogę, ale już nie mogli jej odnaleźć. Kiedy zaś Jeremiasz dowiedział się o tym, czyniąc im wymówki powiedział: Miejsce to pozostanie nieznane, aż Bóg na powrót zgromadzi swój lud i okaże mu miłosierdzie. Wtedy to Pan ponownie pokaże to [wszystko] i będzie można widzieć chwałę Pańską i obłok, podobnie jak za Mojżesza można ją było widzieć i jak wtedy, gdy Salomon modlił się, aby miejsce zostało w uroczysty sposób poświęcone” (2.6-8). Nie wiemy czy ta relacja jest wiarygodna; ale jeśli tak jest, to nie poznamy prawdy aż do czasu Powtórnego Przyjścia naszego Pana, jak podaje ten fragment.
Inne teorie dotyczące zaginionej arki pochodzą od rabinów Szlomo Goren i Jehudy Getza, którzy twierdzą że arka znajduje się pod Wzgórzem Świątynnym, gdzie została zakopana zanim jeszcze Nebukadnesar zdążył ją wykraść. Niestety, obecnie w tym miejscu stoi Kopuła na Skale, islamskie miejsce kultu, a lokalna społeczność muzułmańska nie wydała pozwolenia na wykopaliska. Zatem, nie wiemy czy rabini Goren i Getz mają rację.
Podróżnik Vendyl Jones, wraz z innymi, uważa że rzeczy znalezione w Zwojach Morza Martwego, enigmatyczny „Zwój Coppera” z 3 pieczary w Qumran, jest w rzeczywistości mapą wskazującą w którym miejscu znajdują się drogocenne skarby świątyni, zabrane z niej przed napaścią babilońską, a pośród nich zagubiona Arka Przymierza. Nie wiadomo czy jest to prawdą czy też nie; nikomu do tej pory nie udało się tego potwierdzić, ponieważ nikt nie zlokalizował wszystkich punktów geograficznych wymienionych w tamtym zwoju. Co ciekawe, niektórzy uczeni przypuszczają, że Zwój Coppera może zawierać relacje nawiązujące do 2 Księgi Machabejskiej 2.1 i 4, w których opisane jest jak Jeremiasz ukrywa arkę. Mimo, iż jest to ciekawa spekulacja, to pozostaje ona wciąż niepotwierdzona.
Wcześniejszy korespondent gazety „Ekonomista”, nadający ze Wschodniej Afryki- Graham Hancock, w 1992 r. opublikował książkę zatytułowaną „Znak i pieczęć: w poszukiwaniu prawdy o zaginionej Arce Przymierza” [ang. The Sign and the Seal: The Quest for the Lost Ark of the Covenant], w której stwierdza że arka została ukryta w Kościele w Aksum św. Marii z Syjonu, starożytnym mieście Etiopii. Podróżnik Robert Cornuke, pracujący dla Instytutu B.A.S.E. [ang. The Bible Archeology, Search and Exploration- Biblijny Instytut Badań Archeologicznych, Naukowych oraz Odkryć], wierzy również w to, że arka może znajdować się w Aksum. Aczkolwiek, nikomu do tej pory nie udało się jej tam odnaleźć. Archeolog Michael Sanders wierzy, że ukryta arka znajduje się w starożytnej egipskiej świątyni, w izraelskiej wiosce Djaharya, chociaż i tam nikomu do tej pory nie udało się jej odnaleźć.
Tradycja irlandzka w mało wiarygodny sposób zakłada, że arka została spalona pod Wzgórzem Tara w Irlandii. Niektórzy naukowcy wierzą, że dzięki temu powstała też irlandzka legenda o „garnku ze złotem na końcu tęczy.” Jeszcze mniej wiarygodne są twierdzenia Ron Wyatta i Toma Crotsera; ten pierwszy twierdzi że widział zgubioną Arkę Przymierza zakopaną pod Górą Kalwarii, natomiast Crotser twierdzi że widział ją na Górze Pisga obok Góry Nebo. Obu tych naukowców nie cieszy się dobrą opinią w środowisku archeologicznym, żaden z nich nie posiada jakichkolwiek dowodów potwierdzających te dziwne twierdzenia.
Podsumowując, arka pozostaje zagubiona dla wszystkich prócz samego Boga. Interesujące teorie, które przedstawiliśmy z pewnością zostaną wzbogacone o nowe, chociaż arka wciąż nie została odnaleziona. Autor 2 Księgi Machabejskiej może mieć rację w tym, że nie uda się jej znaleźć zagubionej dopóki nasz Pan nie przyjdzie powtórnie.
English
Co stało się z Arką Przymierza?