Pytanie
Co Biblia mówi o czytaniu lub pisaniu fikcji?
Odpowiedź
Biblia jest Księgą Prawdy. Bóg zachęca nas do mówienia prawdy i odrzucania kłamstw. Biorąc pod uwagę biblijny nacisk na prawdę, gdzie mieści się fikcja? Czy pisanie fikcji - z definicji zmyślonej historii - jest kłamstwem? Czy grzechem jest tworzenie i rozpowszechnianie czegoś, co jest nieprawdziwe? Czy powinniśmy czytać fikcję? W końcu 1 Tymoteusza 1:4 mówi nam, abyśmy unikali mitów i baśni.
W rzeczywistości 1 Tymoteusza 1:4 ostrzega kościół przed angażowaniem się w kontrowersje związane z pozabiblijnymi domysłami. Kościelna służba nauczania powinna opierać się na Słowie Bożym, a nie na ideach, filozofiach i ludzkich wyobrażeniach. Spekulacje na temat istnienia anioła Rafaela lub koloru włosów Samsona są bezowocne; dogmatyzm w takich kwestiach jest jeszcze gorszy. Biblia nie zawiera jednak żadnego zakazu czytania lub pisania fikcji.
W rzeczywistości sama Biblia zawiera fikcję. Nie mamy przez to na myśli, że Biblia jest nieprawdziwa. Chodzi nam o to, że Biblia czasami wykorzystuje literaturę, która należy do kategorii fikcji, aby przekazać prawdę; inaczej mówiąc, Biblia zawiera przykłady opowiadania historii. W 2 Księdze Samuela 12:1-4 prorok Natan opowiada Dawidowi fikcyjną historię człowieka, któremu skradziono i zabito jedyną owieczkę. Gdy hipotetyczna zbrodnia wywołuje wściekłość Dawida, Natan ujawnia, że historia ta jest alegorią romansu Dawida z Batszebą. Inne znaczące fikcyjne historie w Biblii obejmują bajkę Jothama (Sędziów 9: 7-15) i alegorię Ezechiela (Ezechiela 17: 1-8). Największym gawędziarzem ze wszystkich jest Jezus. Właściwie każda z Jego przypowieści w Biblii jest fikcyjną historią. Każda z nich objawia duchową prawdę, ale pod względem formy są fikcją.
Pisanie fikcji, takiej jaką zawiera Biblia, w celu ukazania duchowej prawdy, słusznie podąża za przykładem Jezusa. The Pilgrim's Progress Johna Bunyana jest dziełem fikcji, ale jest jedną z najbardziej biblijnych książek, jakie kiedykolwiek napisano. Wiele opowiadań C.S. Lewisa to fikcyjne alegorie, które ukazują duchowe prawdy. Bunyan przewidział, że jego dzieło spotka się z krytyką z powodu użycia "udawanych" (fikcyjnych) słów. Na swoją obronę miał to, że fikcja może być nośnikiem prawdy: "Niektórzy ludzie, przez udawane słowa tak ciemne jak moje, / Sprawiają, że prawda się plącze, a jej promienie świecą!". Nie ma konfliktu między Biblią a fikcją jako gatunkiem.
Czy oznacza to, że każda fikcyjna historia, którą chrześcijanin pisze, czyta lub ogląda, musi mieć w swoim rdzeniu chrześcijańskie przesłanie? Nie. Wartościowa historia nie musi być jawnie chrześcijańska, chociaż Biblia daje nam pewne rzeczy do rozważenia w naszej fikcji. List do Kolosan 3:1-2 przypomina nam, byśmy skupili nasze umysły na rzeczach wyższych. List do Filipian 4:8 wyjaśnia, czym są te rzeczy - prawdziwe, szlachetne, prawe, czyste i piękne. Władca Pierścieni jest często używany jako przykład niechrześcijańskiej fikcji od chrześcijańskiego autora. J.R.R. Tolkien w rzeczywistości gardził chrześcijańską alegorią - w tym alegorią swojego dobrego przyjaciela C.S. Lewisa. Napisał książki o Śródziemiu jako alegorię wojny i wad postępu technologicznego bez zamierzonego przesłania duchowego. Było jednak nieuniknione, że jego przekonania nasyciły jego historię, wypełniając fabuły takimi biblijnymi wartościami, jak odwaga, jedność celu i poświęcenie.
Biblia dopuszcza stosowanie fikcji. Oczywiście, niezależnie od tego, czy fikcyjne historie są duchową alegorią, fikcją historyczną czy zwykłą rozrywką, chrześcijańscy autorzy nadal muszą stosować biblijne wytyczne, a chrześcijańscy czytelnicy muszą wykazywać się biblijnym rozeznaniem. List do Efezjan 4:29 mówi: "Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować, gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają". Kilka wersetów później Paweł dalej napomina, że mamy unikać: "bezwstyd i błazeńska mowa lub nieprzyzwoite żarty, które nie przystoją" (Efezjan 5:4). Pisarze fikcji muszą pamiętać, że nawet jeśli ich fikcja ma być czystą rozrywką, wszystkie historie zawierają element nauczania. A Biblia mówi, że nauczanie jest duchowo poważnym przedsięwzięciem (Jakuba 3:1), bez względu na medium.
English
Co Biblia mówi o czytaniu lub pisaniu fikcji?