Pytanie
Co Biblia mówi o konsumpcjonizmie?
Odpowiedź
Konsumpcjonizm, dla celów tego artykułu, to zaabsorbowanie konsumowaniem coraz większej ilości dóbr, towarów i usług. Konsumpcjonizm koncentruje się na posiadaniu najnowszych, kupowaniu najlepszych i zdobywaniu najwięcej. Odrzuca zeszłoroczny model na rzecz najnowszego, najbardziej fantazyjnego i błyszczącego. Jest to postawa stojąca za stwierdzeniem "wygrywa ten, kto umrze z największą liczbą zabawek". Konsumpcjonizm wykracza poza utrzymywanie zdrowej gospodarki, która zależy od aktywnego handlu oraz produkcji i konsumpcji nowych towarów, i wkracza w sferę materializmu. Ponieważ mentalność konsumpcyjna może prowadzić do chronicznego niezadowolenia i chciwości, chrześcijanie powinni wystrzegać się jej duchowego wpływu.
Wśród tych, którzy dorastają w zamożnym społeczeństwie, konsumpcjonizm jest domyślną postawą większości. Chociaż kupowanie i sprzedawanie same w sobie nie mają moralnych ani duchowych implikacji, to postawy stojące za tymi działaniami mogą. Motywy takie jak chciwość, zazdrość i egoizm sprawiają, że kupowanie i sprzedawanie staje się przedsięwzięciem konsumpcyjnym.
Biblia nie używa terminu konsumpcjonizm, ale zdecydowanie odnosi się do tego typu postawy. Jezus ostrzegał: "Baczcie, a wystrzegajcie się wszelkiej chciwości, dlatego że nie od obfitości dóbr zależy czyjeś życie." (Łk 12:15). "Obfitość dóbr" jest tym, o co chodzi w konsumpcjonizmie, ale ci, którzy podążają tą ścieżką, tracą sens życia.
Konsumpcjonizm nie zapewnia bezpieczeństwa w życiu. "Choć bogactwa twoje rosną, nie pokładaj w nich serca twego" (Psalm 62:10). Towary, które gromadzimy dziś, jutro mogą zniknąć. Psalm 119:36 pokazuje nam właściwą perspektywę: "Zwróć serce moje ku ustawom twoim, a nie ku samolubnym korzyściom". Znacznie lepsza od konsumpcjonizmu jest pobożność, ponieważ "pobożność jest wielkim zyskiem, jeżeli jest połączona z poprzestawaniem na małym. (7) Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy. (8) Jeżeli zatem mamy wyżywienie i odzież, poprzestawajmy na tym" (1 Tymoteusza 6:6-8).
Dobrym antidotum na konsumpcjonizm jest wdzięczność. Wdzięczni ludzie nie szukają sposobów, by mieć więcej. Są zadowoleni z tego, co zapewnił im Bóg (List do Filipian 4:11; List do Hebrajczyków 13:5). W całym Piśmie Świętym Bóg przywiązuje dużą wagę do wdzięczności (Psalm 136:1; 1 Tesaloniczan 5:18; Rzymian 1:21).
Prawdopodobnie największym złem konsumpcjonizmu jest to, że przenosi on naszą uwagę z Chrystusa i Jego królestwa na ziemskie, doczesne rzeczy. Kiedy rodzimy się na nowo w rodzinie Bożej przez wiarę w Jezusa, nasze skupienie zmienia się (Jana 3:3; 2 Koryntian 5:17, 21). Stajemy się obywatelami innego świata. Ten świat i jego wartości nie dyktują już naszych namiętności. List do Filipian 3:18-20 kontrastuje stary sposób myślenia z nowym: "Wielu bowiem z tych, o których często wam mówiłem, a teraz także z płaczem mówię, postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego; (19) końcem ich jest zatracenie, bogiem ich jest brzuch, a chwałą to, co jest ich hańbą, myślą bowiem o rzeczach ziemskich. (20) Nasza zaś ojczyzna jest w niebie, skąd też Zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa". Mądry chrześcijanin będzie kontrolował swoje serce i chronił je przed konsumpcjonizmem.
Celem Pana dla naszego życia nie jest to, byśmy nieustannie szukali więcej i lepiej, ale byśmy gorliwie szukali "królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości" (Mt 6:33).
English
Co Biblia mówi o konsumpcjonizmie?