Pytanie
Co Biblia mówi o tolerancji?
Odpowiedź
Zrozumienie tego, co Biblia mówi o tolerancji, jest kluczowe dla dzisiejszych chrześcijan. Tolerancja przedstawiona w Piśmie Świętym zasadniczo różni się od tolerancji promowanej w dzisiejszym społeczeństwie. Podczas gdy świat opowiada się za formą tolerancji, która wymaga brak osądzania, akceptację wszystkich stylów życia i opinii jako równorzędnych, biblijna perspektywa tolerancji jest inna. Biblia naucza, że tolerancja nie polega na akceptowaniu wszystkich zachowań lub stanowisk jako ważnych, ale na okazywaniu cierpliwości, miłości, szacunku i współczucia tym, z którymi możemy się nie zgadzać.
Biblia uczy tolerancji jako cnoty (List do Rzymian 15:5). Jezus Chrystus wzorował się na tolerancji, którą chciał, aby Jego naśladowcy przyjęli i praktykowali (Mk 9:38-40). Z biblijnego punktu widzenia tolerancja jest cechą wyrozumiałości. Oznacza ona znoszenie danej osoby lub punktu widzenia, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy (Efezjan 4:2). Czasownik tolerować oznacza "pozwalać bez sprzeciwu; uznawać prawo innej osoby do posiadania przeciwnych opinii" (Grenz, S. J. i Smith, J, T., Pocket Dictionary of Ethics, InterVarsity Press, 2003, s. 120). Chrześcijanie powinni starać się być jak najbardziej tolerancyjni, aby pełen miłości charakter Chrystusa "świecił wszystkim" (Mateusza 5:16).
Jako naśladowcy Chrystusa kultywujemy tolerancję, gdy jesteśmy gotowi kochać i akceptować ludzi pomimo ich odmiennych punktów widzenia. Tolerancja nie wymaga jednak od chrześcijan bronienia lub przyjmowania bezbożnych lub niebiblijnych punktów widzenia jako właściwych lub moralnie poprawnych. Pismo Święte wyraźnie ujawnia, że niektóre style życia i zachowania są grzeszne i hańbiące Boga. Wierny wierzący, który pragnie podobać się Panu i być posłusznym Jego Słowu, będzie priorytetowo traktował, utrzymywał i bronił prawdy, nawet jeśli jego przekonania są sprzeczne z oczekiwaniami tolerancji społeczeństwa (Dz 5:29).
Jezus nie potępił kobiety przyłapanej na cudzołóstwie, ale przyjął ją z łaską i miłosierdziem (zob. Ew. Jana 7:53-8:11). Jednocześnie nie zignorował faktu, że była ona grzesznicą, ani nie zachęcał jej do dalszego życia w grzechu. Zamiast tego, Chrystus zgodnie z prawdą odniósł się do jej potrzeb, oferując przebaczenie i oczyszczenie. Jezus powiedział kobiecie, aby porzuciła swoje grzeszne życie i rozpoczęła nowe życie w świętości. Chrześcijanin może pokojowo i łagodnie współdziałać z grzesznikami i być wobec nich tak tolerancyjny, jak to tylko możliwe. Nie wolno mu jednak przestać nazywać grzesznego zachowania "grzechem" ani zachęcać nikogo do grzesznego stylu życia.
Tolerancja jest zalecana w ciele Chrystusa. Apostoł Paweł napisał: "A słabego w wierze przyjmujcie, nie wdając się w ocenę jego poglądów" (Rzymian 14:1). Tolerancja powinna być stosowana w kontaktach z niedojrzałymi wierzącymi, których wiara jest słaba (Rz 14:2-6; 13-22; 1 Kor 8:8-13). Zamiast osądzać ich i potępiać za ich słabość, powinniśmy towarzyszyć słabszym braciom i siostrom, aby im pomóc (Rzymian 15:1; 1 Tesaloniczan 5:14; 1 Piotra 4:8). Powinniśmy żyć w taki sposób, by nigdy nie doprowadzić do potknięcia lub upadku współwyznawcy.
Jezus pokazał swoim uczniom potrzebę tolerancji wobec dzieci (Mt 19:13-14) i podczas służenia sobie nawzajem (Mk 9:33-36). Paweł zachęcał kaznodziejów do tolerowania innych chrześcijańskich pracowników, nawet jeśli ich motywy mogą być niewłaściwe (Flp 1:17-18).
Biblia stawia wyraźne granice tolerancji. Zło i niegodziwość nigdy nie mogą być tolerowane (Habakuka 1:13). W kościele nie ma miejsca dla fałszywych nauczycieli i bezbożnych nauk (2 Jana 1:10-11; 2 Tesaloniczan 2:1-3; 1 Tymoteusza 6:3-5, 20-21; 2 Piotra 2:1). Niemoralność seksualna i bałwochwalstwo nie powinny być tolerowane w ciele Chrystusa (1 Jana 5:21; 1 Koryntian 5:1-5, 11; 6:18-20; 10:7; Objawienie 2:14).
Pismo Święte poucza nas, abyśmy praktykowali tolerancję, jednocześnie nigdy nie umniejszając prawdy ani nie rozluźniając Bożego standardu świętości. Ta równowaga pozwala nam patrzeć na ludzi oczami Jezusa i dostrzegać, że są zagubionymi, bezradnymi grzesznikami, którzy potrzebują Jego wielkiego współczucia, miłosierdzia, łaski i przebaczenia (Mt 9:36; Mk 6:34). Kiedy kochamy ludzi tak jak Jezus, bezinteresownie, potrafimy usłyszeć i dostrzec ich niewypowiedziane potrzeby, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy.
English
Co Biblia mówi o tolerancji?